SAMSUNG
DA-E651

Chyba nikt nie przejdzie obojętnie obok stacji Samsunga. Kształt zaskakujący... a przecież absolutnie zrozumiały. Dwa głośniki na końcu wygiętej rury - genialne? Napisałbym: proste i genialne, ale przecież wygięte.

Nasza ocena
Wykonanie
Niezwykły design, adekwatne do tej klasy wykonanie.
Funkcjonalność
Niezwykły design, adekwatne do tej klasy wykonanie. Wyjątkowe urządzenie z dual-dockiem zapewnia niepowtarzalną wygodę, gdy użytkownicy mają sprzęt przenośny różnych producentów
Brzmienie
Lepsza równowaga z większych odległości.
Możesz pobrać ten artykuł w formacie

Samsung kolejny sezon walczy o równouprawnienie iOS oraz Androida i robi to na swój sposób - instaluje podwójne docki pasujące pod obydwa systemy, choć wypada zaznaczyć, że jedynie ten pod iOS jest w pełni funkcjonalny. Dock androidowy to w gruncie rzeczy ładowarka zakończona złączem micro-USB, a transmisję zapewnia Bluetooth. Mimo wszystko miałem nadzieję, że kierunek ten, zapoczątkowany w ubiegłorocznym "Audio" testem modelu Samsung DA-E750 (tym z lampami), chwyci i dual-docki opanują rynek...

Samsung DA-E750 nie oferuje funkcji sieciowych, nie ma AirPlaya ani AllShare – oczywiście nikt nie ma obowiązku produkować samych sieciowych urządzeń, ale tym razem Samsung nie błyszczy. Przejdźmy do tego, co jest, a jest wciąż sporo. Przede wszystkim jest Bluetooth w wersji 3.0 z kodekiem apt-X. Dzięki temu rozwiązaniu najnowsze smartfony Galaxy 3 i 4 mogą poszaleć (obydwa mają apt-X, który przenosi znacznie dynamiczniejszy dźwięk), tak samo tablety, konkurencyjny iPhone 5 też skorzysta.

Mamy wejście USB, audio mini-jack 3,5 mm oraz podwójny dock wysuwające się spod korpusu. Jest też możliwość przesyłania dźwięku z telewizora. Front podstawy docka informuje nas czterema podświetlanymi ikonami, które wejście jest aktywne. Czułe na dotyk fragmenty obudowy pozwalają wybierać podstawowe funkcje.

Obudowa stacji Samsung DA-E750 jest jakby fragmentem torusa lekko zwężającego się ku środkowi. Na obydwu końcach umieszczono spore głośniki szerokopasmowe. Takie ich ustawienie rodzi pewne konsekwencje brzmieniowe, ale o tym dalej. Ponieważ jest to system 2.1, więc głośnik niskotonowy wraz z jego bas-refleksem odnajdujemy z tyłu. Owalne wyjście kanału jest tak podobne do bowersowego, że nie zdziwiłby mnie pozew Anglików.

Poza pilotem (prostym i bardzo poręcznym) dostajemy rdzenie ferrytowe do zainstalowania na przewodzie zasilającym, gumki odbijające do przyklejenia na obudowie, gumowy ochraniacz docka, przewód audio z końcówkami 3,5 mm. Wygięta rura zakończona głośnikami może wydawać się wynalazkiem genialnym, ale diabeł tkwi w szczegółach.

Już samo instalowanie głośników na końcu "tępo" ściętej rury, bez żadnego zaoblenia, nie jest rozwiązaniem polecanym przez akustyków. Ponadto zastosowane tutaj szerokopasmowe głośniki o sporej średnicy, będą skupiać wiązkę wysokich częstotliwości w pobliżu osi głównych - a te, jak wyraźnie widać, są rozbieżne. Widać i słychać. Jeśli znajdujemy się zbyt blisko, to wpadamy w "anty-sweet-spot", czyli w miejsce, gdzie najbardziej brakuje wysokich tonów.

Jeżeli odsuniemy się daleko, równowaga się poprawia, ale jakakolwiek stereofonia, choćby w formie szczątkowej, jest dostępna tylko pod warunkiem, że znajdujemy się pośrodku. Można sobie wykoncypować, że ustawiając taki układ głośnikowy w małym, niewytłumionym pomieszczeniu, odbicia od niedalekich ścian stworzą "przestrzeń"... Ostatecznie Samsung DA-E750 słuchany z daleka brzmi dobrze. Ma dźwięk "donośny", z mocną średnicą będzie go dobrze słychać z sąsiedniego pomieszczenia.

Waldemar (Pegaz) Nowak

Parametry
SAMSUNG DA-E651
Produkowany Tak
Stacja dokująca dla iPoda Nie
Wejścia/wyjścia AUX / mini-jack
USB Tak
Wymiary: wys./szer./gł., W przypadku urządzeń testowanych w AUDIO wartość mierzona.
SAMSUNG testy
CTA408
COPLAND
CTA408
Wzmacniacze stereo

Nawet najsłynniejszym i największym firmom sukces nie jest dany raz na zawsze. Pojawiają się, trwają, a potem (nie)spodziewanie znikają. Historia Coplanda jest wyboista, usłana wzlotami i... W latach 80. Copland wyrósł na autorytet w dziedzinie wzmacniaczy, sławę przyniosły mu modele CTA401 oraz CTA501. W latach 90. rozbudowano ofertę, również o odtwarzacze CD. Dzisiaj jest ona ponownie skupiona na wzmacniaczach (jedyny wyjątek to przetwornik cyfrowo-analogowy DAC215); mamy do wyboru dzielony CTA305/CTA506 oraz zintegrowane CTA405 (dostępny w dwóch odmianach) i CTA408 - najnowszy w ofercie.

E-480
ACCUPHASE
E-480
Wzmacniacze stereo

Accuphase w zasadzie nie wywołuje wśród audiofilów kontrowersji. Wszyscy tę markę znają i szanują, chyba każdy chciałby mieć jakiegoś "Accu", ale na takie "szczęście" potrzeba więcej kasy. Firma zasłużyła sobie na taką reputację 40-letnią historią, konsekwentnie wysoką jakością dźwięku, będącą pochodną technicznej solidności, staranności i fachowości projektantów, co z perspektywy naszych testów widać też w pomiarach laboratoryjnych. Każdy może słyszeć "po swojemu", ale obiektywne parametry zaświadczają, że pochwały dla brzmienia nie są w tym przypadku ani trochę naciągane.

SV-200
VINCENT
SV-200
Wzmacniacze stereo

Wzmacniacze w formatach charakterystycznych dla kompletnych miniwież widzimy ostatnio coraz częściej. Vincent SV-200 wchodzi w ten nowoczesny nurt z rozwagą i elementami konserwatywnymi. Kompaktowa obudowa z jednej strony, z drugiej – klasyczny układ obudowany ostrożnie kilkoma dodatkami. Wyłania się z tego bardzo atrakcyjny produkt, bowiem SV-200 ma w zanadrzu jeszcze co najmniej jedną gorącą niespodziankę. Aby zachęcić i podkreślić audiofilskie ambicje, Vincent proponuje znany u siebie klimat – lampy, a dokładnie konstrukcję hybrydową. W każdym takim przypadku Vincent eksponuje lampy przysunięte do przedniej ścianki i widoczne przez okrągłe okno, a na dodatek dodatkowo podświetlone.

Live Sound & Installation wrzesień 2019

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta wrzesień 2019

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista wrzesień 2019

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio wrzesień 2019

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio wrzesień 2019

Audio

Polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu