Nagrody EISA 2017-2018
Nagrody EISA
2017-2018
 

SAMSUNG DA-E651

SAMSUNG DA-E651

Chyba nikt nie przejdzie obojętnie obok stacji Samsunga. Kształt zaskakujący... a przecież absolutnie zrozumiały. Dwa głośniki na końcu wygiętej rury - genialne? Napisałbym: proste i genialne, ale przecież wygięte.

Samsung kolejny sezon walczy o równouprawnienie iOS oraz Androida i robi to na swój sposób - instaluje podwójne docki pasujące pod obydwa systemy, choć wypada zaznaczyć, że jedynie ten pod iOS jest w pełni funkcjonalny. Dock androidowy to w gruncie rzeczy ładowarka zakończona złączem micro-USB, a transmisję zapewnia Bluetooth. Mimo wszystko miałem nadzieję, że kierunek ten, zapoczątkowany w ubiegłorocznym "Audio" testem modelu Samsung DA-E750 (tym z lampami), chwyci i dual-docki opanują rynek...

Samsung DA-E750 nie oferuje funkcji sieciowych, nie ma AirPlaya ani AllShare – oczywiście nikt nie ma obowiązku produkować samych sieciowych urządzeń, ale tym razem Samsung nie błyszczy. Przejdźmy do tego, co jest, a jest wciąż sporo. Przede wszystkim jest Bluetooth w wersji 3.0 z kodekiem apt-X. Dzięki temu rozwiązaniu najnowsze smartfony Galaxy 3 i 4 mogą poszaleć (obydwa mają apt-X, który przenosi znacznie dynamiczniejszy dźwięk), tak samo tablety, konkurencyjny iPhone 5 też skorzysta.

Mamy wejście USB, audio mini-jack 3,5 mm oraz podwójny dock wysuwające się spod korpusu. Jest też możliwość przesyłania dźwięku z telewizora. Front podstawy docka informuje nas czterema podświetlanymi ikonami, które wejście jest aktywne. Czułe na dotyk fragmenty obudowy pozwalają wybierać podstawowe funkcje.

Obudowa stacji Samsung DA-E750 jest jakby fragmentem torusa lekko zwężającego się ku środkowi. Na obydwu końcach umieszczono spore głośniki szerokopasmowe. Takie ich ustawienie rodzi pewne konsekwencje brzmieniowe, ale o tym dalej. Ponieważ jest to system 2.1, więc głośnik niskotonowy wraz z jego bas-refleksem odnajdujemy z tyłu. Owalne wyjście kanału jest tak podobne do bowersowego, że nie zdziwiłby mnie pozew Anglików.

Poza pilotem (prostym i bardzo poręcznym) dostajemy rdzenie ferrytowe do zainstalowania na przewodzie zasilającym, gumki odbijające do przyklejenia na obudowie, gumowy ochraniacz docka, przewód audio z końcówkami 3,5 mm. Wygięta rura zakończona głośnikami może wydawać się wynalazkiem genialnym, ale diabeł tkwi w szczegółach.

Już samo instalowanie głośników na końcu "tępo" ściętej rury, bez żadnego zaoblenia, nie jest rozwiązaniem polecanym przez akustyków. Ponadto zastosowane tutaj szerokopasmowe głośniki o sporej średnicy, będą skupiać wiązkę wysokich częstotliwości w pobliżu osi głównych - a te, jak wyraźnie widać, są rozbieżne. Widać i słychać. Jeśli znajdujemy się zbyt blisko, to wpadamy w "anty-sweet-spot", czyli w miejsce, gdzie najbardziej brakuje wysokich tonów.

Jeżeli odsuniemy się daleko, równowaga się poprawia, ale jakakolwiek stereofonia, choćby w formie szczątkowej, jest dostępna tylko pod warunkiem, że znajdujemy się pośrodku. Można sobie wykoncypować, że ustawiając taki układ głośnikowy w małym, niewytłumionym pomieszczeniu, odbicia od niedalekich ścian stworzą "przestrzeń"... Ostatecznie Samsung DA-E750 słuchany z daleka brzmi dobrze. Ma dźwięk "donośny", z mocną średnicą będzie go dobrze słychać z sąsiedniego pomieszczenia.

Waldemar (Pegaz) Nowak

SAMSUNG DA-E651

  • Produkowany Tak
  • Stacja dokująca dla iPoda Nie
  • Wejścia/wyjścia AUX / mini-jack
  • USB Tak
 
 

Podstawowe dane

  • 1 050 zł

Nasza ocena

  • Wykonanie: Niezwykły design, adekwatne do tej klasy wykonanie.
  • Funkcjonalność: Niezwykły design, adekwatne do tej klasy wykonanie. Wyjątkowe urządzenie z dual-dockiem zapewnia niepowtarzalną wygodę, gdy użytkownicy mają sprzęt przenośny różnych producentów
  • Brzmienie: Lepsza równowaga z większych odległości.
BOWERS & WILKINS Z2

BOWERS & WILKINS
Z2

Cena: 1 800 zł

DENON DSD500 Cocoon Home

DENON
DSD500 Cocoon Home

Cena: 2 200 zł

JBL OnBeat Venue

JBL
OnBeat Venue

Cena: 900 zł

MARANTZ MS7000 Consolette

MARANTZ
MS7000 Consolette

Cena: 3 500 zł

 

 

Audio - luty 2018

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Wzmacniacze stereo były, są i będą; zmieniają się ich dodatkowe funkcje, ale podstawowa jest oczywista i konieczna - wzmacniać sygnał ze źródła, aby podać go do głośników. Są wzmacniacze tanie i bardzo drogie, ale większość audiofilów szuka czegoś wartościowego ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj

PEACHTREE AUDIO Nova 150 V2

PEACHTREE AUDIO
Nova 150 V2

Nova to linia wzmacniaczy zintegrowanych, którą Peachtree Audio ma w ofercie od kilku lat, ale obydwa jej modele - Nova...

Newsletter
zapisz się i zyskaj
Zamów newsletter, a co tydzień otrzymasz porcję
wyselekcjonowanych wiadomości ze świata
audio-video i muzyki.
Teraz przy zapisaniu się na
newsletter otrzymasz bieżące
e-wydanie magazynu AUDIO
Okładka Audio