KEF LS50

KEF
LS50

Zespoły głośnikowe

Ledwo co skończyłem wypracowanie o wspaniałych Blade`ach (test w Audio 3/2013), a znowu trzeba pisać o KEF-ie, i znowu mamy do czynienia z czymś wyjątkowym. I jak tu się nie rozpisywać...? LS50 to nie tylko produkt przygotowany na specjalną okazję - 50-lecie firmy, co znowu prowokuje do przedstawienia jej historii - ale też konstrukcja, wraz z którą dostałem kilkudziesięciostronicowy dokument poświęcony samej technice. Pojawia się też wątek słynnych monitorów LS3/5A, a wisienką na torcie jest zeszłoroczna nagroda EISA... I jak ten tort zjeść?

Zacznijmy od wyjaśnienia pewnego nieporozumienia, o którym opowiadał przedstawiciel KEF-a Johann Corg na zeszłorocznym spotkaniu z redaktorami EISA. KEF sam nawarzył sobie tego piwa, to teraz musi je wypić... Wystarczy przeczytać pierwsze zdanie z dokumentu "LS50 white paper", aby oczekiwać tego, czym LS50 w ogóle nie są: "LS50 jest dwudrożnym systemem głośnikowym, inspirowanym przez LS3/5A i przygotowanym dla uczczenia 50. rocznicy powstania firmy. Podobnie jak LS3/5A...".

W tym momencie wszyscy, którzy dobrze pamiętają LS3/5A, a szczególnie ci, którzy byli i są w tych legendarnych monitorkach zakochani, spodziewali się ich jakiejś jubileuszowej edycji, co najmniej konstrukcji nawiązującej do oryginału... Czytajmy jednak dalej: "Podobnie jak LS3/5A, LS50 został przygotowany na bazie najnowszej techniki, wraz z najwyższą dbałością od detale." Jak to rozumieć?

Wspólnym mianownikiem LS3/5A i monitorów KEF LS50, niezależnie od formatu dwudrożnego monitorka, jest ogólne zaawansowanie i wysoka jakość, dodajmy - na miarę czasów, w jakich powstawały poszczególne konstrukcje. A ponieważ od powstania LS3/5A minęło kilkadziesiąt lat, w ciągu których KEF zasadniczo zmienił swoje przetworniki, więc monitory KEF LS50 tak naprawdę technicznie nie mają z LS3/5A nic wspólnego. I z tym pełnym goryczy spostrzeżeniem zwróciło się do KEF-a kilku dystrybutorów, którzy oczekiwali nie na świeże danie, ale na odgrzewanego kotleta.

A uczciwy komunikat powinien być następujący: KEF znowu ma doskonały monitor, w umiarkowanej (w skali absolutnej) cenie, nienależący do żadnej serii, mający aspiracje być czymś specjalnym, co zapisze się w historii równie chwalebnie jak kiedyś LS3/5A... Nie, to chyba jednak niemożliwe. Tylko produkty ze "złotych lat hi-fi " mogły zdobyć taki status i taką rzeszę wyznawców, dzisiaj już dinozaurów... Podczas prezentacji LS50 towarzystwo rozprawiało nie o nowym produkcie KEF-a, ale właśnie o LS3/5A. Kto je miał, kto ma, którą wersję...

Druga ciekawostka dotyczy koloru membrany - widząc to, co widać dobrze na zdjęciach, większość podejrzewała, iż zastosowano specjalny materiał, metal inny niż aluminium, może miedź, mosiądz, jakiś stop... albo co najmniej pokrycie taką warstwą ("miedziowanie"! - jak w Marantzu...) i za chwilę dowiemy się o cudownych właściwościach tego zabiegu.

Nie wiem, czy jakąkolwiek inną firmę byłoby stać na taka dawkę szczerości, jaką zaserwował nam Johann: "Ten kolor nie ma nic wspólnego z celami akustycznymi, z techniką, parametrami i brzmieniem. KEF wybadał, że taki kolor będzie się bardzo podobał Chińczykom, a to dla fi rmy ogromny rynek. I dlatego głośnik jest różano-złoty". Co też niczemu nie przeszkadza, brzmienie nic z tego powodu nie straci. Skądinąd cała konstrukcja, choć niewielka, jest bardzo poważna i starannie zaprojektowana . Dokumentacja wyjaśnia znaczenie wielu szczegółów.

Do tłumienia wibracji ścianek obudowy wprowadzono nowy system - wszystkie ścianki wiąże ze sobą wewnątrz para krzyżujących się "wieńców", lecz nie są one połączone ze ściankami bezpośrednio, "na sztywno", co według badań tylko przesuwa rezonanse ku wyższym częstotliwościom, lecz poprzez podkładki z materiału tłumiącego. Z testu Blade wynika, jak zbawienny wpływ na charakterystykę może mieć kształt obudowy - jednak wyeliminowanie ostrych krawędzi nie wystarczy, potrzebne są profile o większym promieniu.

W przypadku tak małych konstrukcji jak KEF LS50 nie ma na nie miejsca, zrobiono przynajmniej tyle, ile można było - widać "wygiętą" przednią ściankę, co jest cechą specyficzną, przynajmniej na razie, tylko dla tej konstrukcji KEF-a. Dobrze to "zagrało", w przenośni i dosłownie, z ustawieniem głośnika Uni-Q w samym centrum frontu - bowiem w tym miejscu jest on najmniej narażony na atak fal stojących z wewnątrz obudowy (w środku obudowy układają się węzły fal stojących, a więc ich ciśnienie jest najmniejsze). To z kolei zdeterminowało pozycję tunelu bas-refleks - długi i zakończony na obydwu stronach dużymi wyprofilowaniami, nie mógł już się zmieścić niegdzie indziej, jak w samym narożniku.

W celu redukcji rezonansów "piszczałkowych" samego tunelu, jego środkową część wykonano z twardej pianki wprowadzającej tłumienie w zakresie średnich częstotliwości, bez straty skuteczności w zakresie najniższych. Głównym elementem jest oczywiście Uni-Q, ale ile można o Uni-Q... Poza kolorem membrany, jednostka wygląda z zewnątrz tak, jak zastosowana w monitorach R100 - należy do najnowszej generacji z zawieszeniem Z-Flex.

Na etapie prototypu KEF LS50 był przygotowany do bi-wiringu (dwie pary zacisków), jednak próby odsłuchowe wskazały, że podwójne okablowanie nic nie wnosi. Mimo to pozostawiono rozdzielone (na własnych płytkach) sekcje filtrów dla obydwu przetworników (w końcu Uni-Q to nie jeden, ale układ dwóch przetworników), aby odsunąć je od siebie i zmniejszyć oddziaływanie cewek. LS50 zawiera wiele świeżych smaczków, ale w detale samego Uni-Q, ani tym bardziej w ogólne zalety koncentrycznego układu przetworników, nie będziemy się tym razem zagłębiać.

Odsłuch

Pierwsze dwa modele testu były jak wstrzeliwanie się w cel; tu basu mało, tam dużo... ale w gruncie rzeczy obydwa te strzały, Amphiona i Chario, mogą trafi ć w swoje cele, w konkretne gusta. KEF LS50 jest na tym tle propozycją "wypośrodkowaną", ale wcale nieuśrednioną. Obserwacje nie sprowadzają się przecież tylko do zawartości i jakości basu. Ale skoro już tu jesteśmy, to od basu zacznijmy. Prezentuje się tak, jakby wyrósł z basu małych Amphionów. To komplement dla obydwu.

W Amphionach, mimo szczupłości, słychać jego zwartość i zwinność, kontury i dobre różnicowanie; w KEF-ach taki właśnie bas jest mocniejszy i sięga niżej, KEF LS50 mogą zagrać relatywnie (jak na wielkość konstrukcji) głośno i bez kompresji, utrzymując dobrą dynamikę w całym pasmie. Syntary mają bas obszerniejszy i w ogóle brzmienie bardziej obfite, "rozłożyste", KEF preferuje precyzję i neutralność, ale z pełnym zrozumieniem dla faktu, że naturalność nie może się obyć bez odpowiedniej siły niskich częstotliwości.

Tutaj służą one jednak nie tyle dociążeniu czy nasyceniu, co właśnie zdynamizowaniu, wzmocnieniu, nawet udramatyzowaniu przekazu. W całym pasmie słychać umiejętność szybkiego rysowania dźwięków, ich jednoznacznego lokowania - nic nie jest rozmazane ani w czasie, ani w przestrzeni, oczywiście wybrzmienia mają swoje "życie", lecz są to wybrzmienia zawarte w materiale muzycznym, przypisane instrumentom, akustyce pomieszczeń, a nie dodane przez sam głośnik - dzięki temu wszystko jest czytelne i wiarygodne, wolne od smużenia i podbarwień.

Dźwięki są "konkretne", mocniejsze lub delikatniejsze, zróżnicowane, ale zawsze wyraziste. Wokale nabierają autentyczności przez artykulację, a nie przez permanentne ocieplenie, zagęszczenie i przybliżenie.

Dźwięk monitorów KEF LS50 nie popada w analogowolampową manierę, nie kreuje klimatów i aury, nie jest ani intymny, ani agresywnie bezpośredni, jest za to energetyczny, rozdzielczy i świetnie uporządkowany przestrzennie. Brzmienie bardzo profesjonalne, a jednocześnie inspirujące.

Andrzej Kisiel

Parametry

KEF LS50

 • Produkowany Tak
 • Moc [W] 25-100
 • Wymiary [cm]* 30 x 20 x 28
 • Rodzaj głośników P
 • Efektywność [dB] 83
 • Impedancja (Ω)** 4
 • * Wymiary: wys./szer./gł.
 • ** W przypadku urządzeń testowanych w AUDIO wartość mierzona

Laboratorium

Produkt jubileuszowy zobowiązuje... Ale najwyraźniej niekoniecznie do rzetelnej informacji. Impedancja znamionowa, zgodnie z niedobrym zwyczajem dużych brytyjskich firm (dużym wolno więcej? Brytyjskim wolno więcej?) jest przedstawiana jako 8 omów, tutaj z dość bezczelnym dopiskiem, że minimum wynosi 3,3 oma... Może i ja jestem bezczelny, pisząc takie rzeczy? No to jesteśmy kwita.

I dalej się lubimy... Na charakterystyce zmierzonej w naszym laboratorium, aż tak niskiego minimum nie widzę, odrobinę poniżej 4 omów spadamy na samym dolnym skraju pasma, ale raczej wziąłbym pod uwagę minimum przy 200 Hz, tam ma ono wartość równych 4 omów, i stąd też "należy się" taka impedancja znamionowa.

Czułość nie jest wysoka, ale przyzwoita - 83 dB, co wbrew pozorom jest dla małego podstawkowca wynikiem standardowym, choć zwykle producenci wartość tego parametru zawyżają, nawet znacznie. KEF podaje 85 dB i tutaj już pastwić się nie będę, bo chociaż 2 dB to niemało, to z drugiej strony różnice między danymi katalogowymi a zmierzonymi są zwykle większe.

Charakterystyka przetwarzania jest dobrze zrównoważona oraz bardzo stabilna dla różnych kątów, i chociaż nie aż tak wygładzona jak Blade`ów miesiąc temu, to trzyma się zadeklarowanej ścieżki +/- 3 dB na wszystkich osiach, poza osią 30O; spadek -6 dB odczytujemy przy 40 Hz - znacznie niżej niż spodziewa się tego producent (47 Hz).

Podstawowe dane

 • 4 250 zł

Nasza ocena

 • Wykonanie: Jubileuszowy spręż – obecnie to najbardziej zaawansowany monitor KEF-a! Najnowszej generacji Uni-Q, obudowa przemyślana pod kątem usunięcia wszelkich rezonansów, dopieszczone detale i ogólnie świetny wygląd.
 • Laboratorium: Dobre zrównoważenie, doskonałe rozpraszanie, spadek -6 dB przy 40 Hz. Czułość 83 dB przy 4-omowej, ale w sumie nietrudnej impedancji.
 • Brzmienie: Czyste i dokładne w rysowaniu każdego dźwięku i lokalizowaniu go na scenie, z mocnym, dynamicznym basem i adekwatnie selektywną górą. Siła i kontrola w całym pasmie.
FOCAL Kanta No.3

FOCAL
Kanta No.3

Cena: 44 000 zł

KEF R11

KEF
R11

Cena: 22 000 zł

MONITOR AUDIO Gold 300

MONITOR AUDIO
Gold 300

Cena: 24 500 zł

Zobacz także
Audio - czerwiec 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Gramofony za 2400 zł to już nie plastikowa tandeta z supermarketów, która pozwala dzisiaj dotrzeć "analogowi" pod strzechy. Dobry dźwięk zawsze trochę kosztuje, czy to ze źródła cyfrowego, czy analogowego, czy z kolumn, czy ze słuchawek. Trzy znane marki - Denon, ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj

BOWERS & WILKINS
606

BOWERS & WILKINS 606

Doczekaliśmy się już n-tej edycji serii 600. Nie ma chyba potrzeby precyzować, której dokładnie - siódmej, ósmej... Chyb...