Firma Benchmark powstała w 1983 roku, a jej założycielem jest Allen H. Burdick. Wszystkie produkty amerykańskiego producenta są do dziś projektowane, montowane i testowane w siedzibie firmy w Syracuse, rodzinnym mieście Allena.
Od 2011 Benchmark kooperuje z firmą THX, której opatentowana technologia AAA (THX Achromatic Audio Amplifier Technology) jest wykorzystywana w celu wyeliminowania wszelkich form zniekształceń.
W ofercie firmy znajdują się, dostępne niezmiennie w kolorach czarnym i srebrnym:
• końcówka mocy stereo AHB2 (16 000 zł),
• przedwzmacniacz liniowy LA4 (13 000 zł),
• przedwzmacniacz liniowy HPA4 z wbudowanym wzmacniaczem słuchawkowym (15 500 zł),
• przetwornik cyfrowo-analogowy DAC3 w trzech wersjach: DAC3 B (8 500 zł), DAC3 L (9 500 zł, wersja z funkcją przedwzmacniacza) i DAC3 HGC (11 000 zł, wersja z funkcją przedwzmacniacza i wzmacniacza słuchawkowego, z pilotem w komplecie).
Na wyróżnienie zasługują przede wszystkim trzy urządzenia. Pierwszym z nich jest końcówka mocy AHB2. Jej nazwa nawiązuje do topologii stopnia wyjściowego wzmacniacza, łączącej topologię klasy AB oraz klasy H, przy użyciu korekcji błędów ze sprzężeniem zwrotnym. Parametry wzmacniacza są niewątpliwie najwyższej próby. Pasmo przenoszenia przekraczające 200kHz, zakres dynamiki 132dB.
Drugim jest przedwzmacniacz liniowy LA4. Ma 256-krokową regulację wzmocnienia w krokach co 0,5dB, analogowe wzmacniacze o minimalnych zniekształceniach oraz dwa, niezależne dla obu kanałów, 256-stopniowe tłumiki. Całe pasmo przenoszenia ma bardzo precyzyjną dokładność amplitudy i fazy, a jego szerokość rozciąga się w zakresie od 0,1Hz do ponad 500kHz.
Wartym wspomnienia jest także przetwornik cyfrowo-analogowy Benchmark DAC3, będący jednym z pierwszych urządzeń na świecie, w którym zastosowano kość ES9028PRO. DAC3 wykorzystuje zaawansowaną konstrukcję filtra cyfrowego oraz asynchroniczny interfejs USB Audio. Izolowanie wejść od jittera następuje poprzez nowy system tłumienia UltraLock3™ firmy Benchmark.
Źródło: Soundclub