Indiana Line w dystrybucji RAFKO

27 sierpnia 2012 Branżowe

W dystrybucji RAFKO pojawiła się nowa marka - Indiana Line.  Jedna z najważniejszych na włoskim rynku marek audio hi-fi.

Indiana Line to jedna z najważniejszych na włoskim rynku marek audio hi-fi z siedzibą w stolicy Piemontu - Turynie. Nazwa Indiana Line nawiązuje do dalekich korzeni marki, które sięgają lat 60. i współpracy z amerykańską marką hi-fi - UTAH.

Zlokalizowanie przedsiębiorstwa w najbardziej industrialnej części Włoch związane jest z prężnym ekosystemem gospodarczym, który urósł wokół włoskiego przemysłu samochodowego. Bardzo dobra dostępność najlepszych na świecie studiów stylistycznych, nowoczesnych technologii, fabryk i manufaktur oraz wysoko wykwalifikowanej siły roboczej, projektantów i inżynierów to czynniki, które miały kluczowe znaczenie dla rozwoju marki Indiana Line.

Filozofia projektowania i produkcji

Trzy linie produktowe - Nota, Tesi i Musa* (Nuta, Teza, Muza*) to wyraz chęci dostosowania różnych produktów do potrzeb różnych odbiorców. Nota skierowana jest do młodszych klientów, którzy poszukują agresywnego brzmienia, a przy tym często korzystają z kina domowego. Musa to produkt dla wysmakowanych audiofilów, zaś Tesi łączy oba te podejścia - na tyle udanie, że szybko stało się największym bestsellerem Indiana Line.

Wszystkie produkty Indiana Line łączy sposób projektowania. Prace rozpoczynają się od ustalenia parametrów całego urządzenia, co ma ścisły związek z konstrukcją obudowy - jej wzmocnieniami i wygłuszeniem. Wydatnie pozwala to zredukować zbędne zniekształcenia.

W celu zwiększenia ciśnienia akustycznego i dynamiki wysokich tonów jedwabny tweeter został wyposażony w tylną komorę rezonansową. Następnie przychodzi czas na projekt głośników średnio i niskotonowych oraz ich zestrojenie z pomocą zwrotnicy z filtrami o wyjątkowo łagodnym zboczu. To pozwala uniknąć przesunięcia fazy poszczególnych głośników w zespole akustycznym. Co nie mniej ważne, dopracowana konstrukcja zwrotnicy pozwala uniknąć zakłóceń, które powodują problemy w pracy wzmacniacza.

Dlatego Indiana Line nie wymaga dedykowanego wzmacniacza - bardzo dobrze współpracuje z dowolnymi konstrukcjami hi-fi dostępnymi na rynku.

Indiana Line Nota

indiana_lane_nota_max_01

Tani sprzęt hi-fi jest sztuką kompromisu – jak pogodzić dobre brzmienie i ekskluzywny wygląd? Czerpać wszystko to, co najlepsze z bardziej zaawansowanych modeli. Dlatego seria Nota wykorzystuje rozwiązania z droższej o ponad 30% serii Tesi, wszędzie tam, gdzie pozwalają na to koszty.

Indiana Line Nota - konstrukcja

Przejęcie trójdrożnego układu konstrukcyjnego z modelu Tesi pozwoliło na zastosowanie tej samej unikalnej technologii głośnika wysokotonowego z tylną wentylowaną komorą. Pomimo uproszczenia konstrukcji głośników średnioniskotonowych zachowano ich największy atut w postaci niespotykanego materiału membrany - mieszanki polipropylenu z krzemianem mikowym. Wysoka sztywność przy właściwej sprężystości powierzchni głośnika gwarantuje minimum zniekształceń przy odtwarzaniu średnich i niskich tonów. Bez zmian pozostawiono materiał obudowy - MDF z okleiną winylową, wygłuszenie (syntetyczne włókno poliestrowe) oraz technologię wewnętrznych wzmocnień wieńcowych z litego drewna.

 

indiana-line-nota-250-c_max

Indiana Line Tesi

indiana_lane_tesi_max

Tesi to środkowa i najbardziej uniwersalna seria Indiana Line. Jej największą zaletą jest dopracowana konstrukcja. Zgodnie z filozofią Indiana Line seria Tesi w całości powstała na deskach kreślarskich wewnątrz firmy i bez udziału przypadkowych poddostawców.

Zasadniczą różnicą w stosunku do produktów konkurencyjnych jest fakt, że poza ogólnymi założeniami konstrukcyjnymi także szczegółowe parametry najważniejszych podzespołów ,takich jak głośniki czy zwrotnica, zostały zaprojektowane przez włoskich inżynierów przemysłowych Indiana Line. Tego typu zabiegi wymagają odpowiedniego zaplecza know-how, którego większość producentów taniego hi-fi nie posiada lub nie chce angażować w przypadku tańszych konstrukcji.

Indiana Line Tesi - konstrukcja

Wszystko to pozwoliło na stworzenie oryginalnej konstrukcji trójdrożnej opartej o dwa głośniki 16 cm (Tesi 560) z korektorami fazy. Przetworniki umieszczono w dodatkowej frontowej płycie MDF, która wzmacnia sztywność konstrukcji oraz pochłania fale odbite. Dzięki licznym wewnętrznym wzmocnieniom poprzecznym udało się zachować stosunkowo niewielkie rozmiary i wagę kolumn podłogowych, co pozwoli cieszyć się nimi także w mniejszych pomieszczeniach.

 

indiana_line_tesi_560_max

Indiana Line Tesi 560

Zespół głośnikowy dopełnia autorski przetwornik wysokotonowy z tylną wentylowaną komorą napędzany mocnym magnesem neodymowym. W celu poprawy własności akustycznych membranę głośnika wysokotonowego dodatkowo poddano specjalnej obróbce cieplnej. Funkcjonalność całej konstrukcji dopełnia złącze bi-wiring.

Seria Tesi wyróżnia się trzema wersjami kolorystycznymi w tym eleganckim wykończeniem black piano w wersji Tesi 542.

 

 

 

 

Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta maj 2024

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2022

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio grudzień 2024

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu