Chord - kable inne niż wszystkie

07 marca 2009 Sprzęt
The Chord Company jest jedną z nielicznych firm z branży "kablowej", która stawia na uczciwe wycenianie produktów, techniczne podstawy swoich konstrukcji oraz rezygnuje z "biżuterii",  podnoszącej wprawdzie postrzeganą wartość przewodu, która jednak sporo kosztując, nie wpływa w żaden sposób na jakość dźwięku.

The Chord Company jest jedną z nielicznych firm z branży "kablowej", która stawia na uczciwe wycenianie produktów, techniczne podstawy swoich konstrukcji oraz rezygnuje z "biżuterii",  podnoszącej wprawdzie postrzeganą wartość przewodu, która jednak sporo kosztując, nie wpływa w żaden sposób na jakość dźwięku.

To jednak nie koniec rzeczy, które odróżniają tę firmę od innych. Wśród jej szczególnych cech na uwagę zasługują dwie: możliwość apgrejdu tańszych przewodów do droższych oraz obecność ofercie wysokiej klasy przewodów, których próżno szukać w ofercie innych producentów – interkonektów zakończonych wtykami DIN oraz mini-jackiem.

Wtyki, o których mowa, powstały według normy DIN 41524. Obecnie wszystkie zastępowane są przez normy IEC. We wtyku tym masa dla obydwu kanałów (wtyk stereo), zarówno do odtwarzania, jak i do nagrywania, jest wspólna. Do niedawna jeden z czołowych specjalistów świata audio, firma Naim, stosowała w swoich urządzeniach wyłącznie tego typu połączenia. I choć dzisiaj obok nich są też gniazda RCA, to jednak wciąż specjaliści i użytkownicy uważają, że połączenie DIN brzmi lepiej niż RCA.

I właśnie dla miłośników firmy Naim Chord przygotował serię tego typu przewodów. Inaczej niż klasycznie Chord stosuje w swoich wtykach jedynie trzy piny. Jak twierdzi, po intensywnych odsłuchach okazało się, że pozostawienie pozostałych dwóch pinów (przeznaczonych dla funkcji 'record'), prowadzi do pogorszenia dźwięku.

Kolejne łącze, któremu Chord przyjrzał się szczególnie uważnie jest ściśle związane z najnowszymi czasami. O ile wtyki DIN, niezależnie od tego, co sądzimy o ich dźwięku, to czas przeszły, o tyle mini-jack, o którym mowa, to teraźniejszość i przyszłość. To niewielki wtyk w kształcie prostego pinu o średnicy 3,5 mm, występujące w formie monofonicznej i stereofonicznej, używane niemal bez wyjątku w urządzeniach przenośnych do wysłania sygnału dla słuchawek.

Wraz z pojawieniem się iPoda sprawa nabrała jednak dodatkowego wymiaru. Nie wszyscy pewnie wiedzą, ale ten odtwarzacz przenośny firmy Apple może zapisywać muzykę w bezstratnej formie od 16/44,1 nawet do 24/96. A to oznacza znakomity dźwięk. Aby tego nie stracić, potrzebne są jednak dobre przewody z jackiem na jednym końcu, a na drugim z jackiem lub wtykami RCA, umożliwiające podłączenie iPoda do systemu stereo. Chord przygotował więc, w rozsądnych cenach, całą serię interkonektów o nazwie iChord:

- mini-jack/RCA
- mini-jack/DIN
- mini-jack/mini-jack

Przewody wykonano z plecionek z oczyszczonej miedzi (OFC) i polietylenowego dielektryka o niskiej gęstości. Zakończone są złoconymi wtykami mini-jack.

I tak dochodzimy do możliwości, której nigdzie indziej nie spotykamy: firma Chord oferuje możliwość apgrejdu niektórych swoich interkonektów. W tej chwili dostępne jest przejście ze starszego przewodu Signature na Signature Plus oraz z tańszego Signet na droższy Signature Plus. Zmiana obejmuje wymianę wtyczek oraz dodanie jeszcze jednego przewodu.

Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta marzec 2024

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2022

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio marzec 2024

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu