Designerskie pomysły na nagłośnienie mieszkania - głośniki bezprzewodowe i soundbary

01 czerwca 2020 Sprzęt

Głośniki bezprzewodowe zdobywają coraz większą popularność. Odwiedzając salony ze sprzętem audio, coraz częściej rozglądamy się za takimi urządzeniami, które będą oferować nie tylko wysokiej jakości dźwięk, lecz także przyciągać ciekawym wzornictwem i wpiszą się idealnie w naszą domową przestrzeń.

Może Cię zainteresować

Producenci audio prześcigają się dziś w produkcji głośników wyróżniających się nie tylko pod względem jakości dźwięku, lecz także designu, czego wypadkową są produkty, które często można nazwać małymi dziełami sztuki.

Od czego zacząć? Na początek wspomnijmy o weteranie w kwestii designu, czyli firmie Bang & Olufsen, od zawsze nastawionej na to, by jej urządzenia nie tylko grały, lecz także wyglądały. Co najważniejsze, założenie to udaje się realizować duńskiej marce w 100%. Oto kilka przykładów:

Głośnik bezprzewodowy Beosound Balance

To najnowszy głośnik zaprezentowany przez firmę B&O, który powstał przy współpracy z brytyjskim projektantem mebli Benjaminem Hubertemnie. Wykorzystano w nim drewno dębowe (do wyboru mamy dwa wykończenia - Natural Oak i Black Oak) i wysokiej jakości tkaninę.

Beosound Balance korzysta z aktywnego systemu kompensacji akustyki pomieszczenia, oferuje przy tym dwa tryby emisji dźwięku - kierunkowy i wielokierunkowy. Jest wyposażony w zestaw siedmiu głośników.

Beosound Balance działa w systemie multiroom we współpracy z technologiami Google Chromecast, Apple Airplay2 oraz Spotify Connect (ta funkcja zostanie wprowadzona w drugiej połowie roku). Ma również wbudowaną obsługę czołowych wirtualnych asystentów - Google oraz Amazon Alexa.

Głośnik bezprzewodowy Beosound Balance

Głośnik bezprzewodowy BEOPLAY A9 4th

To już czwarta generacja serii A9, która od razu przykuwa uwagę swoim wyglądem. Ten jednopunktowy system muzyczny został wyposażony w jeden głośnik niskotonowy o średnicy 8", dwa głośniki średniotonowe o wielkości 3", dwa głośniki pełnozakresowe o średnicy 1½" oraz dwa głośniki wysokotonowe ¾". Każdy z nich jest zasilany wzmacniaczem pracującym w klasie D.

Beoplay A9 ma wbudowanego Asystenta Google, oferuje funkcje multiroom i zintegrowane usługi strumieniowania - Bang & Olufsen Multiroom, wbudowany Chromecast, Apple AirPlay 2, TuneIn i Deezer.

Takie wyposażenie pozwoli na wypełnienie dźwiękiem niejednego salonu, a liczne możliwości związane z doborem kolorystyki wykończenia na idealne dopasowanie Beoplay A9 do otoczenia, w którym głośnik będzie się znajdował. Do wyboru mamy bowiem kilka kolorów osłon: srebrną, czerwoną, zieloną, brązową, niebieską i czarną, oraz nóg A9 - te występują w barwach dębu, klonu i orzecha.

Głośnik bezprzewodowy BEOPLAY A9

Głośnik bezprzewodowy BeoLab 18

Głośniki z serii BeoLab 18 zaprojektowane przez Davida Lewisa są idealnym rozwiązaniem dla tych, którzy poszukują standardowych głośników stereo lecz w niestandardowym wydaniu. O ile modele Balance i A9 będą doskonale pasować do wnętrz urządzonych w stylu skandynawskim, tak ta propozycja B&O doskonale wpisze się w założenia stylu industrialnego.

W surowej konstrukcji BeoLab 18 wykorzystano bowiem aluminium i drewno. Beolab 18 dostępny jest w czterech wersjach kolorystycznych obudowy (Silver Tone, Brass Tone, Black Tone i Bronze Tone) oraz w sześciu kolorystykach (drewnianej) maskownicy (Smoked Oak, Maple, Oak, Walnut, Black, White).

Dali Katch One

BeoLab 18 oferuje funkcję autokalibracji względem pomieszczenia, potrafi też automatycznie dostosować ilość basów. Bezprzewodowo połączy się z każdym produktem z rodziny B&O BeoVision, Beosound, Beolab oraz każdym telewizorem obsługującym standard WiSA. Ma wejście RCA (L/R) do podłączenia przewodowego.

Spośród firm, które sporo uwagi poświęcają designowi, na pewno nie można pominąć amerykańskiego producenta audio Sonos. Najwyższej jakości materiały, perfekcyjne wykończenie oraz minimalizm stały się wizytówką marki.

Sonos skupia się głównie na rozwiązaniach multiroomowych pozwalając na designerskie nagłośnienie całego naszego domu. Kompletując nagłośnienie pomieszczeń, warto zwrócić uwagę na poniższe urządzania:

Soundbar Sonos BEAM + Subwoofer Sonos SUB

Wysokiej klasy kino domowe nie musi kojarzyć się z zastawianiem całego pokoju wielkowymiarowymi głośnikami. Soundbar Sonos BEAM pozwoli nam na znaczną poprawę jakości dźwięku z naszego telewizora, nie ingerując w znacznym stopniu w otoczenie.

Wszelkie połączenia między urządzeniami są bezprzewodowe, dzięki temu bez rozprowadzania kabli po całym pokoju możemy podłączyć do naszej belki subwoofer Sonos SUB oraz głośniki efektowe. Takie rozwiązania sprawi, że znajdziemy się w samym centrum akcji bez wizualnej ingerencji w nasze pomieszczenie.

Czytaj również nasze testy soundbarów Sonos

Soundbar Sonos BEAM

Subwoofer Sonos SUB

Sonos Play:5 +

Jest to obecnie największy głośnik aktywny proponowany przez Sonos. Elegenacki, o monochromatycznym wykończeniu, ma budowane funkcje sieciowe. Dzięki temu pozwala na stworzenie sieci nagłośnienia całego domu (multiroom) lub łączenie głośników w systemy stereo, co poprawi przestrzenność streamowanego dźwięku. Do Sonosa Play:5 +, za pomocą gniazda jack 3,5 mm, można ponadto podłączyć gramofon, odtwarzacz płyt CD, projektor lub inne urządzania.

Sonos Play:5 + skrywa w swojej obudowie trzy głośniki średniotonowe, trzy wysokotonowe oraz sześć cyfrowych wzmacniaczy impulsowych. Ma regulowane ustawienia korektora graficznego (EQ) w aplikacji, w tym basy, tony wysokie i głośność, jego oprogramowanie Trueplay™ dynamicznie dopasowuje głośnik do wyjątkowej akustyki pomieszczenia (wymaga urządzenia z systemem iOS).

 Głośnik bezprzewodowy Sonos Play:5 +

Dali Katch One

Na koniec wspomnijmy o soundbarze Dali Katch One, zwycięzcy w rozdaniu nagród EISA 2019/2020 w kategorii "System Dźwiękowy TV".

Katch ONE został wyposażony we wszystkie potrzebne wejścia, w tym HDMI, 2 wejścia optyczne, analogowe, nie mówiąc już o wbudowanym Bluetooth (AAC i aptX). Spundbar połączy się więc z dowolnym urządzeniem multimedialnym. Co więcej, automatycznie wykrywa też sygnał na wszystkich wejściach i aktywuje się po włączeniu telewizora lub innego źródła dźwięku.

Soundbar Dali Katch ONE został wyposażony w 10 wbudowanych przetworników dopasowanych do wzmacniacza 4 x 50 W. Ma wbudowany port USB, który może zasilać tablet lub Google Chromecast Audio (CCA), ale nie pozwala na odtwarzanie muzyki. Korzystanie z CCA pozwala mu połączyć się z siecią domową.

Tkanina, z której wykonana została maskownica Katch One została dobrana ze względu na bardzo dobre właściwości akustyczne, dzięki czemu dźwięk przenika przez nią bez utraty energii i detali. Paski do montażu naścienneego są ze skóry, a nóżki, dzięki którym ustawimy soundbar na jakimkolwiek meblu, z drewna.

Czytaj również test soundbara Dali Katch One

Soundbar Dali Katch One

Świat audio nie pomija w procesie projektowania urządzeń aspektu, jakim jest wzornictwo. Trudno wymienić w jednym wpisie wszystkie produkty, które imponują pod względem swojego wyglądu. Lista jest bowiem długa i bardzo zróżnicowana, lecz dzięki czemu nie musimy się obawiać, że nasz przyszły zestaw audio zaburzy wygląd naszego mieszkania czy domu.

Więcej ciekawych propozycji można znaleźć na przykład na stronie internetowej Salonów Denon: www.salonydenon.pl.

Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta czerwiec 2020

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista maj - czerwiec 2020

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2020

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio czerwiec 2020

Audio

Polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu