Analod Relax EX500
W tańszej Analod Relax EX500 zastosowano chassis z klonu cukrowego, drewna wykorzystywanego także do budowy tylnej ścianki korpusu skrzypiec. Ma ono nieregularną, porowatą strukturę gwarantującą bardzo dobre rozpraszanie drgań.
Igła wkładki ma końcówkę o kształcie eliptycznym i szlif wzdłuż struktury krystalicznej (zapewniają wysoką rozdzielczość oraz długą żywotność igły,) aluminiowy wspornik, a także zespół magnesów neodymowych.
Jak mówi producent, srebrne okablowanie sygnałowe gwarantuje otwartość góry pasma w połączeniu z naturalnością wokali i instrumentów strunowych".
Czytaj również testy z kategorii: Wkładki gramofonowe
Analod Relax EX1000
Chassis flagowej Analod Relax EX1000 wykonano z wyjątkowej odmiany drewna cedrowego – Yakusugi. Gatunek ten występuje na wysokości od 500 metrów n.p.m., a do tego w jedynym miejscu na świecie – na wyspie Yakushima, zlokalizowanej na południu Japonii.
Ze względu na dużą skalistość terenu, ubogą glebę i trudne warunki atmosferyczne drzewa te rosną na powierzchni mchu zakorzenionego w granicie, w tempie ok. 1 mm na rok. Ich drewno charakteryzuje się bardzo ciasną strukturą słojów, a nazwę Yakusugi zarezerwowano tylko i wyłącznie dla egzemplarzy, których wiek przekracza 1000 lat.
Obecnie jest to gatunek ściśle chroniony, tak więc firma korzysta z wcześniejszych zapasów dostępnych do wyczerpania, selekcjonując do produkcji wkładek EX1000 tylko drewno, którego wiek przekracza 2000 lat.
Struktura takiego materiału charakteryzuje się niepowtarzalnymi cechami akustycznymi, zapewniającymi organiczne brzmienie o świetnej mikrodynamice.
We wkładce tej zastosowano igłę o profilu mikrokrawędziowym, opatrzonym firmowym patentem Super Curved Line Contact 2, zamocowaną na rubinowym wsporniku. Warto przypomnieć, że od tego ostatniego materiału twardszy jest tylko diament.
Ceny:
• Analog Relax EX500: 23 900 zł
• Analog Relax EX1000: 54 900 zł
Źródło: Nautilus