Vivid Audio Moya M1 - nowy flagowiec z 8 przetwornikami basowymi

24 marca 2024 Sprzęt

Kilka dni temu odbyła się premiera kolumn Vivid Audio Moya M1 zaprojektowanych przez Laurence`a Dickiego, legendę branży audio. Ma to być nowy flagowy model w ofercie firmy.

Pierwszą rzeczą, która rzuca się w oczy w Vivid Audio Moya M1, jest liczba przetworników basowych, których jest aż osiem. Osiem jednostek C225-100H, z których każda może obsługiwać moc 800 W, w nowej konfiguracji o szerszym rozmieszczeniu.

W rzeczywistości sekcja niskotonowa odegrała ogromną rolę w rozwoju Moya M1. Podczas procesu testowania pojawiła się kluczowa kwestia – rozszerzenie pasma basowego głośnika poprawiło również perspektywę odbioru pasm wysokotonowych.

Każda para przetworników jest ustawiona w konfiguracji przeciwsobnej poziomo po obu stronach modułu basowego, a magnesy są połączone solidnym stalowym prętem wiążącym, aby całkowicie wyeliminować siły reakcji i potrzebę ciężkiej obudowy.

Jak mówi producent, zastosowanie przez Vivid Audio portów bass-reflex tłumiących reakcję, eliminuje drgania obudowy i minimalizuje wszelkie efekty turbulencji, które mogą ograniczyć liniowość dolnego pasma.

Czytaj również nasze testy kolumn głośnikowych

Vivid Audio Moya M1

W kolumnach zastosowano nowe tweetery powlekane diamentopodobną warstwą (DLC). Jest to materiał, który można nakładać na powierzchnię kopułek w temperaturze znacznie niższej od temperatury topnienia aluminium w nich wykorzystanego. Ma to wpływać na poprawę wrażeń słuchowych.

Vivid Audio Moya M1 to 5-drożna konstrukcja z 13 głośnikami. Cztery solidnie wzmocnione obudowy basowe, z których każda wykorzystuje dwa przetworniki basowe C225 w trybie kompensacji reakcji z aerodynamicznie optymalizowanymi portami basowymi, zostały uzupełnione o dwa przetworniki średnio-niskotonowe C175, jeden średniotonowy C100, jeden górno-średniotonowy D50 i jeden tweeter D26. Wszystkie przetworniki opracowano na bazie istniejących modeli i zoptymalizowano do użytku w Moya M1.

Głośnik wykorzystuje pasywny, pięciodrożny filtr Linkwitz-Riley czwartego rzędu w trzech częściach, gdzie sekcje średnich i wysokich tonów są umieszczone z dala od sekcji basowych.

Przewidywana cena: 450 000 €

Vivid Audio Moya M1

Vivid Audio Moya M1

Vivid Audio Moya M1

Źródło:

VIVID AUDIO testy
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta marzec 2024

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2022

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio marzec 2024

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu