Technolgia Delta Sigma Drive
Technologia kontroli silnika ΔΣ-Drive (Delta Sigma Drive) została po raz pierwszy wprowadzona w modelu SL-1200GR2 w zeszłym roku. Firma postanowiła udostępnić ją w modelach wyższej klasy.
Technologia ΔΣ-Drive (Delta Sigma Drive) jest zdolna do dostarczania idealnego, jak mówi producent, sygnału sinusoidalnego do bezrdzeniowego silnika napędu bezpośredniego. Dzięki zastosowaniu generowania sygnału PWM (modulacja szerokości impulsów) przy użyciu modulacji ΔΣ (Delta Sigma), podobnie jak w pełni cyfrowych wzmacniaczach Technics, wibracje silnika są zredukowane do minimum, co skutkuje płynną dokładnością obrotów.
Technologia ta została po raz pierwszy zastosowana przez Technics w gramofonie SL-1200GR2, jednak w nowym modelu Technics SL-1300G została połączona z dwoma dodatkowymi, mechanicznymi czynnikami, które mają ogromny wpływ na osiągnięcie jeszcze wyższej perfekcji dźwiękowej.
Czytaj również nasze testy urządzeń Technics
Silnik
Po pierwsze, silnik używany w modelu Technics SL-1300G to podwójny rotor/jeden stator bez rdzenia żelaznego, którego siła napędowa jest znacznie wyższa niż w prostszej wersji z jednym rotorem i statorem, jak w gramofonie GR2. Dzięki konstrukcji bez rdzenia żelaznego, która eliminuje "zębatkowanie", płynność obrotów tego zaawansowanego silnika jest naprawdę doskonała.
Przeprowadzono jednak dodatkowe badania nad tym, jak jeszcze bardziej wyeliminować wibracje jednostki napędowej. W związku z tym płytka drukowana do montażu cewki silnika została wyposażona w nowe wzmocnienie, co dodatkowo redukuje wibracje mechaniczne powstające podczas obrotów.
Zastosowanie mocniejszego silnika w modelu Technics SL-1300G pozwala na użycie masywniejszego talerza, co dodatkowo redukuje wibracje mechaniczne podczas odtwarzania winyli. Efektem tego jest szczegółowa, przestrzenna i rytmiczna jakość dźwięku.
Talerz
Talerz składa się z trzech warstw. Pierwsza to odlewane aluminium, które tworzy solidną podstawę o wysokiej sztywności, drugą stanowi górna warstwa z 2-milimetrowego mosiądzu, dokładnie przymocowana do odlewanego talerza, eliminująca wibracje i dodająca wyjątkowej estetyki.
Ostatnia, dolna warstwa, to ciężka guma, która tłumi najmniejsze pozostałe wibracje, co pozwala na nieskazitelną ścieżkę śledzenia każdej płyty winylowej i najwyższą precyzję sygnału. Ponieważ cięższy talerz oznacza większą bezwładność masy, dokładność obrotów w SL-1300G ma być bardzo wysoka.
Jak zwykle w przypadku gramofonów Technics najnowszej generacji, dzięki systemowi sprzężenia zwrotnego opartemu na detekcji prędkości za pomocą enkodera optycznego, precyzja prędkości obrotowej nowego SL-1300G jest bardzo wysoka.
Całość wspiera nowy, wieloetapowy, cichy zasilacz, podobny do tego używanego w referencyjnym gramofonie SL-1000R. Jest to kombinacja zasilacza o niskim poziomie szumów i wysokiej prędkości pracy, działającego z częstotliwością powyżej 100 kHz, oraz układu tłumienia szumów, który eliminuje szum resztkowy poprzez stosowanie napięcia w fazie przeciwnej do rzeczywistych zakłóceń. Dzięki tej metodzie uzyskuje się bardzo niski poziom szumów tła, co umożliwia wyjątkowy stosunek sygnału do szumu, poprawiając ogólną wydajność sygnału.
Chassis
Dwuwarstwowe chassis wykonane z odlewanego aluminium i BMC (Bulk Moulding Compound) stanowi solidną podstawę, która zapewnia wysoką odporność na wibracje.
W modelu Technics SL-1300G zwiększono grubość odlewu aluminiowego, z którego wykonany jest chassis, aby zapewnić większą sztywność, co przyczynia się do lepszego tłumienia wibracji. Dodatkowo, na spodzie chassis, pomiędzy silnikiem a ramieniem, zaprojektowano dokładną strukturę żeber, która skutecznie oddziela mechaniczne wibracje silnika od ramienia, zapewniając niezakłócony proces śledzenia, co przekłada się na najwyższą wierność dźwięku.
Ramię
Wysokoczułe, S-kształtne, aluminiowe ramię z precyzyjnymi łożyskami, zapewniające wysoką początkową czułość ruchu, maksymalnie wykorzystuje wibracyjnie stabilne chassis, aby z kolei zapewnić precyzyjne odczytywanie informacji zapisanych w rowkach winyla. Nóżki izolacyjne eliminują zewnętrzne wibracje, co dodatkowo zwiększa precyzję śledzenia.
***
W celu zmniejszenia wpływu na środowisko przy jednoczesnym zapewnieniu, że produkty Technics są w pełni chronione podczas całej podróży do konsumentów, nowe opakowanie modelu Technics SL-1300G jest wolne od polistyrenu ekspandowanego (EPS). Zamiast tego użyto inteligentnie ukształtowanego kartonu, który zapewnia ochronę produktu, w tym także kartonowego pudełka na akcesoria, co ułatwia wyjmowanie i przechowywanie. Technics pracuje nad rozszerzeniem stosowania nowych opakowań na inne linie produktów i zwiększeniem ilości materiałów nadających się do recyklingu w przyszłości.
Nowy model SL-1300G będzie dostępny od października 2024 roku w kolorze srebrnym i czarnym u autoryzowanych sprzedawców Technics.
Źródło: materiały prasowe