Przewody AudioQuest Elements

27 czerwca 2014 Sprzęt
AudioQuest prezentuje serię przewodów - Elements. Tworzą ją modele Water, Earth, Wind i Fire, które zastępują produkty z pierwszej serii Rivers.

Po sukcesie, jaki odniosła seria Rivers, inżynierowie AudioQuest stanęli przed ogromnym wyzwaniem - stworzyć nową generację przewodów, które zapewnią jeszcze lepsze parametry w stosunku do poprzedników, pozostając przy tym na porównywalnym poziomie cenowym. Projektanci wywiązali się z zadania celująco, a efektem ich pracy jest najnowsza seria Elements, składająca się z modeli Water, Earth, Wind i Fire.

Elements_Water

Pierwsze trzy przewody, tj. Water, Earth i Wind zastępują odpowiednio modele Columbia, Colorado i Niagara. Od strony konstrukcyjnej model Water łączy polietylenową izolację, która otacza przewodnik wykonany z litej miedzi PSC+. Kabel Earth projektanci wzbogacili izolacją FEP, a w Wind pod oplotem z FEP umieścili przewodniki wykonane z litego srebra PSS.

Elements_Wind

W porównaniu ze swoimi poprzednikami nowe interkonekty wyróżniają się zwiększoną o 1 mm średnicą. Ta zmiana pozwoliła zastosować grubsze o 60% i wyróżniające się zwiększoną wytrzymałością ścianki Air- Tubes. Dzięki temu kable są odporniejsze na zagięcie i skuteczniej separują przewodnik od izolacji, co eliminuje negatywny wpływ tych materiałów, będący jedną z głównych przyczyn zakłócenia przesyłu sygnału.

Elements_Earth

Trend udoskonalania objął również system rozpraszania szumu – NDS (Noise Dissipation System). Modele z serii Rivers mogły pochwalić się czterema warstwami dodatkowej izolacji, najnowsze kable mają aż sześć warstw, dzięki czemu przewodnik jest jeszcze skuteczniej chroniony przed niekorzystnym wpływem zewnętrznych częstotliwości radiowych, będących poważnym źródłem zakłóceń przekazywania sygnału. System wykorzystuje również karbonową warstwę absorbującą i dodatkową metalową warstwę odbijającą.

Projektanci AudioQuesta zmodyfikowali ponadto niezwykle ważny element - wtyki. Złącza posrebrzane są w technologii Hanging-Silver, która polega na zanurzaniu wtyków w srebrze przy użyciu chwytaka, zamiast umieszczania ich w wirującym bębnie z roztopionym srebrem. Dzięki temu procesy chemiczne pomiędzy materiałami przebiegają w sposób bardziej pożądany ze względu na późniejszą trwałość wtyku. Zupełnie nowe złącza, zarówno RCA, jak i XLR, łączone są z przewodnikiem w technologii tzw. zimnego zgrzewania.

Na szczególną uwagę zasługuje model Fire. Zastępuje on model Sky i stanowi całkowicie odrębną konstrukcję, która zbliżona jest do referencyjnej serii Wild - WEL (William E. Low Signature). W porównaniu z pozostałymi kablami z serii Elements, Fire wykorzystuje grubsze przewodniki, a Air-Tubes mają o 23% powietrza więcej, dzięki czemu zapewniają jeszcze skuteczniejszą izolację. Ponadto przewodniki oddzielone są ośmioma warstwami tworzywa wykorzystywanego przez system NDS. Fire zakończony jest takimi samymi złączami RCA i XLR, jakie można znaleźć w kablach Wild i WEL.

Elements_Fire

Wszystkie nowe modele z serii Elements już są w sprzedaży. Poglądowa cena detaliczna modelu Water zaczyna się od 1500 zł/parę (długość 0,5 m), w przypadku Earth jest to kwota 2530 zł/parę (0,5 m), a za parę przewodów Wind o tej samej długości trzeba zapłacić 4999 zł. Na parę półmetrowych przewodów Fire należy przeznaczyć 6999 zł. Kable dostarczane są w długościach od 0,5 m do 10 m i z zakończeniami RCA lub XLR. Ceny zależą wyłącznie od wybranej długości przewodów.

AUDIOQUEST testy
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta maj 2024

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2022

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio październik 2024

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu