Nagrody EISA 2017-2018
Nagrody EISA
2017-2018
Zbacowanie

FUTURE FOLK
Zbacowanie

Folk / elektronika

Nieżyczliwi porównują twórczość Future Folk do tego, co robi Gooral. Nie wiem, czy słusznie, bo mimo że Stanisław Karpiel-Bułecka grał w jego zespole, to w swoim projekcie zajmuje sie czymś zupełnie innym.

Nie żeby nie było punktów wspólnych, ale wolę traktować te rzeczy osobno i starać się nie próbować doszukiwać follow-upu na siłę, tylko z racji na fakt, że można na tym zarobić. Owszem, jest to możliwe, ale trzeba też włożyć wiele serca i talentu w to, aby taką muzykę sprzedać. Nie oszukujmy się - puryści muzyki elektroniczej traktują to w kategorii żartu. Jak i w ogóle łączenie góralskiej nuty z czymkolwiek.

Ja zaś Future Folk lubię. Podoba mi się inny charakter jego twórczości niż wspomnianego do Goorala, poza tym, w obu projektach odnajdziemy inne podejście do pisania przebojowych melodii, refrenów ("Twarda Skała, "Janko", "Dukaty") jak i do samej muzyki.

Gooral eksploruje różne terytoria elektronicznego świata, a trio z Future Folk skupia się na patentach znanych z dubstepu i dźwięków zbliżonych do tego nurtu. Te wooble może i brzmią trochę tanio, tak jak wszystkie przestery, ale w ogólnym rozrachunku Future Folk to moc, a na dobrym sprzęcie materiał zawarty na "Zbacowaniu" brzmi kosmicznie dobrze.

Niestety są wady. Teksty Bułecki (jak i w oryginałach) nie do końca pasują do charakteru zawartości muzycznej, a i miejscami, tam gdzie powinno być podniośle i nostalgicznie ("Holny Wietrze"), jest po prostu nudno. Dlatego uważam, że debiut Future Folk spokojnie można by okroić do ośmiu kompozycji i postawić na wyłącznie typowo koncertowy materiał.

Niestety tak monotonne utwory jak "Pocies Mnie" nie mają żadnej racji bytu, a i "W Murowanej Piwnicy" wolę w wersji pierwotnej. Jednakże, jak mniemam, zestaw góralskich pieśni jest na tyle bogaty, że prędzej czy później panowie wezmą na warsztat coś równie skocznego, co szybko stanie się hitem. Liczę na to, że niebawem sprawdzę ten materiał na koncercie, a póki co odpalam "Janko" i zacieszam. Aż do końca naszego polskiego lata.

Grzegorz "Chain" Pindor
Universal Music Polska 
 

Inne płyty
tego wykonawcy
  • Wykonanie
  • Nagranie
Zakupy

Zobacz też:

Inne recenzje
<span>JAKE BUGG</span> Hearts That Strain

JAKE BUGG Hearts That Strain

<span>ANITA LIPNICKA & THE HATS</span> Miód i dym

ANITA LIPNICKA & THE HATS Miód i dym

<span>ZAKOPOWER / ATOM STRING QUARTET</span> Zakopower & Atom String Quartet

ZAKOPOWER / ATOM STRING QUARTET Zakopower & Atom String Quartet

<span>IRON AND WINE</span> Beast Epic

IRON AND WINE Beast Epic

<span>JULIA HOLTER</span> In The Same Room

JULIA HOLTER In The Same Room

<span>DEAR READER</span> Day Fever

DEAR READER Day Fever

<span>LIVINGSTON TAYLOR</span> Safe Home

LIVINGSTON TAYLOR Safe Home

<span>ASGEIR</span> Afterglow

ASGEIR Afterglow

 

 

Audio - styczeń 2018

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Po Świętach i Nowym Roku możemy być trochę ociężali, więc na początek proponuję lekki rozruch, bez napinania się na trudne wykłady teoretyczne i sążniste artykuły. Test dziesięciu modeli słuchawek w cenie 1000-2000 zł, a więc już dobrej klasy, które ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj

Newsletter
zapisz się i zyskaj
Zamów newsletter, a co tydzień otrzymasz porcję
wyselekcjonowanych wiadomości ze świata
audio-video i muzyki.
Teraz przy zapisaniu się na
newsletter otrzymasz bieżące
e-wydanie magazynu AUDIO
Okładka Audio