Nagrody EISA 2017-2018
Nagrody EISA
2017-2018
Swinging Ivories

ADAM MAKOWICZ
Swinging Ivories

Jazz

W 1974 r. nakładem wytwórni Columbia ukazał się znakomity, nowatorski album "Newborn Light" Urszuli Dudziak i Adama Makowicza. Ta awangardowa płyta otworzyła pianiście drogę do ojczyzny jego ukochanej muzyki - jazzu.

Wokalistka dotarła tam wcześniej z mężem Michałem Urbaniakiem, a Makowicza zaprosił do Ameryki producent John Hammond. W ciągu dziesięciu tygodni nagrał album "Adam" i dał liczne recitale, zyskując opinię wybitnego wirtuoza w stylu Arta Tatuma.

W 1978 r. Adam Makowicz wyjechał do Nowego Jorku ponownie, praktycznie na stałe. Występował z elitą amerykańskiego jazzu, prowadził kilka zespołów, występował solo. Właśnie solowe recitale stały się jego domeną i znakiem charakterystycznym. Cykle koncertów i albumy poświęcał wielkim amerykańskim kompozytorom.

23 listopada 2017 r. w Studiu im. W. Lutosławskiego wystąpił solo, prezentując błyskotliwe, wirtuozerskie interpretacje standardów m.in. Gershwina, Ellingtona, Errolla Garnera i Cole Portera. Większość repertuaru stanowiły jednak własne kompozycje Makowicza ukazujące jego erudycję, wyobraźnię, poczucie swingu i talent do pisania chwytliwych tematów.

Nie sposób oderwać się od "Swinging Ivories" choćby na chwilę, trzeba wysłuchać całego recitalu najbardziej "amerykańskiego" spośród europejskich pianistów. Przyjemność gwarantowana.

Marek Dusza
POLSKIE RADIO

Inne płyty
tego wykonawcy
  • Wykonanie
  • Nagranie
Inne recenzje
Audio - maj 2018

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Tradycyjne, wysokiej klasy kolumny głośnikowe, nowoczesne słuchawki bezprzewodowe i najnowsze amplitunery AV z wyższej półki - w każdym z tych trzech testów po trzy modele, a na potężną dokładkę wielki test wielkich kolumn: tubowych Blumenhoferów Gioia. I ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj

Newsletter
zapisz się i zyskaj
Zamów newsletter, a co tydzień otrzymasz porcję
wyselekcjonowanych wiadomości ze świata
audio-video i muzyki.
Teraz przy zapisaniu się na
newsletter otrzymasz bieżące
e-wydanie magazynu AUDIO
Okładka Audio