ADAM MAKOWICZ Swinging Ivories

Swinging Ivories
Wykonanie
Nagranie

W 1974 r. nakładem wytwórni Columbia ukazał się znakomity, nowatorski album "Newborn Light" Urszuli Dudziak i Adama Makowicza. Ta awangardowa płyta otworzyła pianiście drogę do ojczyzny jego ukochanej muzyki - jazzu.

Wokalistka dotarła tam wcześniej z mężem Michałem Urbaniakiem, a Makowicza zaprosił do Ameryki producent John Hammond. W ciągu dziesięciu tygodni nagrał album "Adam" i dał liczne recitale, zyskując opinię wybitnego wirtuoza w stylu Arta Tatuma.

W 1978 r. Adam Makowicz wyjechał do Nowego Jorku ponownie, praktycznie na stałe. Występował z elitą amerykańskiego jazzu, prowadził kilka zespołów, występował solo. Właśnie solowe recitale stały się jego domeną i znakiem charakterystycznym. Cykle koncertów i albumy poświęcał wielkim amerykańskim kompozytorom.

23 listopada 2017 r. w Studiu im. W. Lutosławskiego wystąpił solo, prezentując błyskotliwe, wirtuozerskie interpretacje standardów m.in. Gershwina, Ellingtona, Errolla Garnera i Cole Portera. Większość repertuaru stanowiły jednak własne kompozycje Makowicza ukazujące jego erudycję, wyobraźnię, poczucie swingu i talent do pisania chwytliwych tematów.

Nie sposób oderwać się od "Swinging Ivories" choćby na chwilę, trzeba wysłuchać całego recitalu najbardziej "amerykańskiego" spośród europejskich pianistów. Przyjemność gwarantowana.

Marek Dusza
POLSKIE RADIO

GATUNKI MUZYKI
Live Sound & Installation luty 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta luty 2020

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista luty 2020

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio luty 2020

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio luty 2020

Audio

Polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu