Swinging Ivories

ADAM MAKOWICZ
Swinging Ivories

Jazz

  • Wykonanie
  • Nagranie

W 1974 r. nakładem wytwórni Columbia ukazał się znakomity, nowatorski album "Newborn Light" Urszuli Dudziak i Adama Makowicza. Ta awangardowa płyta otworzyła pianiście drogę do ojczyzny jego ukochanej muzyki - jazzu.

Wokalistka dotarła tam wcześniej z mężem Michałem Urbaniakiem, a Makowicza zaprosił do Ameryki producent John Hammond. W ciągu dziesięciu tygodni nagrał album "Adam" i dał liczne recitale, zyskując opinię wybitnego wirtuoza w stylu Arta Tatuma.

W 1978 r. Adam Makowicz wyjechał do Nowego Jorku ponownie, praktycznie na stałe. Występował z elitą amerykańskiego jazzu, prowadził kilka zespołów, występował solo. Właśnie solowe recitale stały się jego domeną i znakiem charakterystycznym. Cykle koncertów i albumy poświęcał wielkim amerykańskim kompozytorom.

23 listopada 2017 r. w Studiu im. W. Lutosławskiego wystąpił solo, prezentując błyskotliwe, wirtuozerskie interpretacje standardów m.in. Gershwina, Ellingtona, Errolla Garnera i Cole Portera. Większość repertuaru stanowiły jednak własne kompozycje Makowicza ukazujące jego erudycję, wyobraźnię, poczucie swingu i talent do pisania chwytliwych tematów.

Nie sposób oderwać się od "Swinging Ivories" choćby na chwilę, trzeba wysłuchać całego recitalu najbardziej "amerykańskiego" spośród europejskich pianistów. Przyjemność gwarantowana.

Marek Dusza
POLSKIE RADIO

Audio - październik 2018

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Od głośników bezprzewodowych za 3 tysiące do high-endowych kolumn za 30 tysięcy; od amplitunerów wielokanałowych za 3 tysiące do wzmacniaczy lampowych za 30 tysięcy... Każdemu polecamy dokładnie to, czego szuka i na co go stać, a wszystkim - dobre testy, które ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj