ARTURO BENEDETTI MICHELANGELI

Steinway Legends

Steinway Legends

Wykonanie

Nagranie

Niewielu spośród nas słyszało jak grał Arturo Benedetti Michelangeli, bowiem tylko raz wystąpił w Polsce. W 1955 roku, w czasie V Konkursu Chopinowskiego, którego był jurorem, dał recital, o którym do dziś krążą legendy.

Na szczęście Michelangeli należy do tych muzyków, którzy na nagraniu płytowym wypadają równie znakomicie jak na sali koncertowej. Dzieje się tak dzięki niezwykłej mocy, która charakteryzuje jego grę.

Michelangeli, to największy intelektualista spośród pianistów. Typ ascetyczny i powściągliwy. Ale pod warstwą opanowania drzemie niesamowita energia i żar. To płonący lód. Logika z jaką buduje utwór, a szczególnie jego przejrzystą architekturę nie wyklucza niezwykłego wyczucia barw i dźwięków.

Wielka sława Arturo Benedettiego rozpoczęła się gdy 19-letni pianista zdobył pierwszą nagrodę na międzynarodowym konkursie w Genewie. Był wówczas od roku profesorem konserwatorium w Bolonii.

Sam studia pianistyczne odbył w Konserwatorium Mediolańskim. Wspaniałą karierę estradową przerwała wojna. Michelangeli walczył w partyzantce, gdzie nabawił się gruźlicy, która ograniczała go przez całe życie.

Pianista pozostawił po sobie wiele nagrań. Jego Debussy jest bodaj najdoskonalszy, Chopin wzruszający, a Beethoven wspaniały.

Barbara Tenderenda


DEUTSCHE GRAMMOPHON 2007
GATUNKI MUZYKI
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta marzec 2024

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2022

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio kwiecień 2024

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu