Po skomponowaniu Sonaty B-dur nr 29, zwanej "Hammerklavier", Beethoven miał powiedzieć: "Teraz już wiem, że umiem pisać. Oto utwór, który będzie sprawiał trudności wykonawcom, jeszcze za pięćdziesiąt lat". I tak jest do dzisiaj, po blisko dwustu latach. Ten niezwykle obszerny utwór (około 45 minut), mimo klasycznej, czteroczęściowej konstrukcji, jest całkowicie nowatorski, służy do ukazania niespotykanych dotychczas innowacji strukturalnych.
Carl Nielsen uważany jest za najwybitniejszego współczesnego kompozytora duńskiego. Jego twórczość wyrasta z narodowego romantyzmu nieco starszego Johanna Svendsena, wzbogaconego o nowe środki melodyczne i harmoniczne nawiązujące do neoklasycyzmu. Łatwo odnaleźć tu także wpływy kompozytorów niemieckich, m.in. Brahmsa.
John Ogdon to jeden z najwybitniejszych pianistów XX wieku. Urodził się w 1937 r. w Manchester, żył krótko, bo zaledwie 52 lata. Wygrał kilka konkursów, w tym ex aequo z Władimirem Aszkenazim słynny konkurs Czajkowskiego w 1962 r. To nieco zapomniany, wspaniały technicznie i wyrazowo pianista. Specjalista od repertuaru klasycznego oraz romantycznego - od Rachmaninowa, Liszta, Skriabina i Busoniego. Wykonywał także kompozycje współczesnych kompozytorów brytyjskich.
Stanisław Bukowski
SONY 2013