Steinway Legends

WILHELM KEMPFF
Steinway Legends

Klasyka

  • Wykonanie
  • Nagranie
Wilhelm Kempff należał do ostatnich wielkich romantyków fortepianu. Przede wszystkim wierzył on w subiektywne odczucia, w potęgę emocji i oddaniu jej głównej roli w kształtowaniu artystycznej wizji utworu. Efektem takiego intuicyjnego podejścia do literatury muzycznej jest pewnego typu improwizacyjność, niepowtarzalność, wspomniana subiektywność.

Myliłby się jednak każdy, kto sądzi, że muzyką Kempffa rządzi kaprys. Każdy dźwięk ma swój sens, każda fraza skonstruowana jest w sposób genialny. Urodzony w 1895 roku, w rodzinie organistów, mając 9 lat dostał się do berlińskiej Staatliche Musikhochschule, którą ukończył z wyróżnieniem otrzymując dwie nagrody - za fortepian i za kompozycję.

Koncertował na całym świecie, odwiedzając - jeszcze w latach międzywojennych - Amerykę Południową i Japonię. W Polsce w zasadzie nie koncertował, choć na zaproszenie gubernatora Hansa Francka, przybył w czasie okupacji niemieckiej do Krakowa, gdzie wykonał jeden z koncertów Beethovena.

To zresztą ten kompozytor najbardziej kojarzony jest z Kempffem i to inaczej przez niego grany niż słyszeliśmy do tej pory. Oprócz dwóch beethovenowskich sonat posłuchamy Bacha, Mozarta, Schuberta, Schumanna, Brahmsa, Liszta, a nawet Chopina.


Barbara Tenderenda

DEUTSCHE GRAMMOPHON 2007
Audio - wrzesień 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Nagrody EISA zdobywają coraz większe znaczenie, jako że nasze grono poszerza się o ekspertów z całego świata, a nie tylko z Europy. W tym roku przedstawiamy ponad 30 nagród dla urządzeń stereo i wielokanałowych, high-endowych i budżetowych. Kolumny, słuchawki, ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj