Pianistyka Witolda Małcużyńskiego jest utrwalona zaledwie na kilku płytach mniej i bardziej znanych firm fonograficznych - Columbia, Angel, Polskie Nagrania i Polskie Radio. Tym razem na ośmiu płytach z katalogu Warner Classics ukazała się większość zarejestrowanych przez Małcużyńskiego utworów Chopina, Liszta, Brahmsa, Beethovena, Francka, Rachmaninowa, Czajkowskiego oraz Bacha, Paderewskiego, Debussy’ego, Szymanowskiego, Skriabina i Prokofiewa.
Mamy więc przegląd bez mała całej zarejestrowanej pianistyki mistrza i możliwość stwierdzenia jak wyjątkowym był wirtuozem. Przede wszystkim zaś genialnym interpretatorem utworów Chopina. Muzyka tego kompozytora jest pełna elegancji, wdzięku i smaku. To, co sprawiło, że w 1937 r. na Konkursie Chopinowskim zajął dopiero (!) trzecie miejsce, a mianowicie "wielkopańskie interpretacje", wydają się stanowić najwartościowszy i najoryginalniejszy rys charakteru jego stylu.
Warto przytoczyć w tym miejscu wypowiedź pianisty, który stwierdził, że "najwyższy już czas zarzucić frazesy estetyczne bez wszelkiego znaczenia, takie jak <interpretacja obiektywna>. W sztuce nie ma nic obiektywnego. Sztuka jest subiektywna - w przeciwnym razie staje się ona niczym". Nic dodać, nic ująć. Słuchajmy Małcużyńskiego, jego osobistych interpretacji, jego doskonałego frazowania.
Stanisław Bukowski
Warner Classics 2013