Prawie wszystkie encyklopedie i przewodniki rozpoczynają hasło "Robert Schumann" od stwierdzenia, że jego ojcem był sklepikarz, księgarz i wydawca. Czy miało to jakiekolwiek znaczenie dla przyszłości kompozytora? Zapewne tak, ale czy aż tak ważne?
Dzięki niemu miał od początku dostęp do literatury, a - co bardziej istotne - był niezależny finansowo. I tyle. Reszta - to jego niezwykłe zdolności i geniusz muzyczny. Był znakomitym dziennikarzem i recenzentem, a przede wszystkim wybitnym pianistą i jeszcze wybitniejszym kompozytorem. Kompozytorem romantycznym, ideologiem związania muzyki z poezją, stąd główne miejsce w jego twórczości zajmują pieśni i utwory fortepianowe.
Oprócz koncertu fortepianowego, stworzył 35 opusów miniatur fortepianowych, wspomniane pieśni, 4 symfonie, uwertury, koncerty instrumentalne i utwory kameralne. Ważną rolę pełniły u Schumanna wariacje. Charakterystyczne dla spojenia całości cyklu jest nawet wykorzystanie materiału dźwiękowego złożonego z 4 nut. Tak jest w "Karnawale" - serii 21 utworów-obrazów.
Pięcioczęściowy cykl fortepianowy "Faschingsschwank aus Wien" został pomyślany i zrealizowany jako romantyczna sonata. Najmniej znany jest fortepianowy cykl "Gesange der Fruhe" - równie piękny i przejmujący.
Stanisław Bukowski
DUX 2012