Kto nie widział Grenady, ten niczego nie widział - mówi hiszpańskie przysłowie. Miasto i prowincja na południu Hiszpanii najdłużej była ostoją muzułmanów na Półwyspie Iberyjskim. W latach 1238–1492 była stolicą emiratu Grenady, a po zawarciu przymierza z katolicką Kastylią nastąpił wspaniały rozkwit miasta i sztuki w nim tworzonej.
W poszukiwaniu nowego repertuaru kataloński mistrz wiolonczeli, dyrygent, szef Alia Vox i producent Jordi Savall dotarł do Granady, gdzie wyszukał najstarsze zapisane pieśni i utwory instrumentalne tam powstałe. Muzyką opowiedział pięć wieków historii miasta od 1013 r., kiedy stała się stolicą niezależnego państewka Zirydów, do 1502 r., kiedy Arabowie otrzymali ultimatum: wygnanie albo chrzest.
Album "Grenada" otwiera Inwokacja - solowy śpiew Liora Elmaleha, który zawodzi niczym muezin. Instrumentalny fragment w tanecznym stylu grany jest na długim flecie prostym ney. Kolejne utwory są przypisane do następujących po sobie dynastii arabskich: Almorawidów - niezwykłe śpiewy chóralne kojarzące się z chorałem gregoriańskim, Almohadów - improwizacje na duduku i lutni oud, Nazarów - recytacje i improwizacje, tańce i romanse.
"Granedę" zamykają pieśni kastylijskie i recytacje tekstów historycznych z akompaniamentem muzyki renesansu. Album dla amatorów historii w muzyce.
Marek Dusza
ALIA VOX/CMD