Goldberg: Harpsichord Concertos

GOLDBERG BAROQUE ENSEMBLE
Goldberg: Harpsichord Concertos

Klasyka

  • Wykonanie
  • Nagranie

Johann Gottlieb Goldberg urodził się w Gdańsku w 1727 r. w rodzinie niemieckiej. Przejawiał muzyczny talent, który szlifował pod okiem Jana Sebastiana Bacha i jego najstarszego syna. Jego grą zainteresował się rosyjski ambasador w Saksonii, podróżujący przez Gdańsk hrabia Keyserlingk, i wspierał nastoletniego muzyka przejawiającego wybitne zdolności wirtuozerskie.

To dla cierpiącego na bezsenność Keyserlingka, J.S. Bach napisał słynne wariacje, a Goldberg miał go tą muzyką usypiać. Kompozycje Goldberga powstawały pod silnym wpływem stylu J.S. Bacha, a następnie Carla Philippa Emanuela Bacha. Cechowała je dworska elegancja i patetyczny charakter, czego przykładem są dwa Koncerty klawesynowe d-moll i es-dur w doskonałej interpretacji Goldberg Baroque Ensemble i klawesynistki Aliny Ratkowskiej.

Wytwórnia Musikproduktion Dabringhaus und Grimm realizuje swoje nagrania na najwyższym poziomie technicznym w naturalnych wnętrzach. Koncerty Goldberga nagrano w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Nieszawie nad Wisłą w październiku 2017 r. Ukazały się więc w ekspresowym tempie, mimo skomplikowanego procesu miksowania, który w wersji SACD multichannel 2+2+2 pozwala uzyskać wyjątkowe wrażenia przestrzenne, kreujące scenę muzyczną także ponad muzykami.

Cecylia Hofman
MDG/CMD

Audio - maj 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Wzmacniacze zintegrowane, dzięki coraz bogatszemu wyposażeniu, wchodzą często w rolę źródeł. Cyfrowe wejścia, Bluetooth, a nawet moduły sieciowe, to elementy widywane tak często, że już niemal standardowe - przynajmniej w zakresie cenowym 3000-4000 zł, którym ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj