GOLDBERG BAROQUE ENSEMBLE
Goldberg: Harpsichord Concertos
Goldberg: Harpsichord Concertos
Wykonanie
Nagranie

Johann Gottlieb Goldberg urodził się w Gdańsku w 1727 r. w rodzinie niemieckiej. Przejawiał muzyczny talent, który szlifował pod okiem Jana Sebastiana Bacha i jego najstarszego syna. Jego grą zainteresował się rosyjski ambasador w Saksonii, podróżujący przez Gdańsk hrabia Keyserlingk, i wspierał nastoletniego muzyka przejawiającego wybitne zdolności wirtuozerskie.

To dla cierpiącego na bezsenność Keyserlingka, J.S. Bach napisał słynne wariacje, a Goldberg miał go tą muzyką usypiać. Kompozycje Goldberga powstawały pod silnym wpływem stylu J.S. Bacha, a następnie Carla Philippa Emanuela Bacha. Cechowała je dworska elegancja i patetyczny charakter, czego przykładem są dwa Koncerty klawesynowe d-moll i es-dur w doskonałej interpretacji Goldberg Baroque Ensemble i klawesynistki Aliny Ratkowskiej.

Wytwórnia Musikproduktion Dabringhaus und Grimm realizuje swoje nagrania na najwyższym poziomie technicznym w naturalnych wnętrzach. Koncerty Goldberga nagrano w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Nieszawie nad Wisłą w październiku 2017 r. Ukazały się więc w ekspresowym tempie, mimo skomplikowanego procesu miksowania, który w wersji SACD multichannel 2+2+2 pozwala uzyskać wyjątkowe wrażenia przestrzenne, kreujące scenę muzyczną także ponad muzykami.

Cecylia Hofman
MDG/CMD

GATUNKI MUZYKI
Live Sound & Installation wrzesień 2019

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta wrzesień 2019

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista wrzesień 2019

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio wrzesień 2019

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio wrzesień 2019

Audio

Polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu