Smetana: Ma vlast

JIŘÍ BĚLOHLÁVEK
Smetana: Ma vlast

Klasyka

  • Wykonanie
  • Nagranie

Słynny czeski dyrygent Jiří Bělohlávek po sukcesach za granicą powrócił na stałe do Pragi, by w 2012 r. objąć stanowisko I dyrygenta Czeskiej Filharmonii. Pierwszy występ ze swoją orkiestra dał na Festiwalu Praska Wiosna 2014, wykonując sześć poematów symfonicznych Bedricha Smetany "Ma vlast" (Moja Ojczyzna), które powstały w latach 1874–1879. Wyjątkiem jest część druga "Vltava"; pod niemieckim tytułem "Die Moldau" jest ona wybierana przez dyrygentów jako najpopularniejszy utwór czeskiego kompozytora.

Dzieło Smetany nawiązywało do starań Czechów o przyznanie im praw w ramach Monarchii Austro-Węgierskiej, budziło czeski patriotyzm i przypominało historię narodu. Pierwszy z poematów "Vysehrad" opisuje dostojne wzgórze nad Pragą z zamkiem i katedrą.

Smetana opiewa nurt Wełtawy w poetyckim stylu, a chwytliwa melodia i wzniosły nastrój musiały się udzielać czeskim słuchaczom. Poemat "Szarka" przypomina legendarną postać wojowniczki, która podstępem pokonuje rycerza Cztirada. "Z czeskich pól i gajów" opisuje piękno krajobrazu, "Tabor" nawiązuje do wojny Hustytów, a "Blanik" do legendy o rycerzach Wacława I Świętego. Świetne wykonanie, ale przeciętna jakość nagrania.

Jiří Bělohlávek zmarł w maju 2017 r. pozostawiając po sobie dziesiątki doskonałych nagrań światowego repertuaru.

Cecylia Hofman
DECCA/UNIVERSAL

Audio - czerwiec 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Gramofony za 2400 zł to już nie plastikowa tandeta z supermarketów, która pozwala dzisiaj dotrzeć "analogowi" pod strzechy. Dobry dźwięk zawsze trochę kosztuje, czy to ze źródła cyfrowego, czy analogowego, czy z kolumn, czy ze słuchawek. Trzy znane marki - Denon, ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj