Tutti i capricci del signor Piatti

ANNA WRÓBEL
Tutti i capricci del signor Piatti

Klasyka

  • Wykonanie
  • Nagranie

Anna Wróbel ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. Fryderyka  Chopina w Warszawie. W 2012 r. obroniła tam doktorat sztuk muzycznych, jest członkiem prestiżowej Latynoamerykańskiej Akademii Wiolonczelowej. Wraz z rodzicami – prof. Andrzejem Wróblem i Elżbietą Piwkowską-Wróbel - tworzy Rodzinne Trio Wiolonczelowe.

Słynie z prawykonań, a jej dyskografię wzbogaca płyta poświęcona twórczości Alfredo Piattiego. Legendarny skrzypek Yehudi Menuhin uznał jego kaprysy za "wiolonczelowy Nowy Testament" - takim są wyzwaniem dla wirtuozów. Trudność wykonania rekompensują ujmującą melodyką prezentując szerokie możliwości instrumentu.

Alfredo Piatti pochodził z rodziny muzyków, a ojciec Antonio straszył go, że jeśli nie będzie ćwiczył dziesięć godzin dziennie, odda go do szewca. Groźba była skuteczna i mały Alfredo wyrósł nie tylko na wirtuoza wiolonczeli, ale i na cenionego kompozytora.

12 kaprysów Dodici caprici op. 25 nawiązuje do cenionych 24 Kaprysów na skrzypce Nicolo Paganiniego. Swoje wykonanie Anna Wróbel wzorowała na zapiskach ucznia Piattiego W. Whitehousa, który opisał, jak wykonywał je kompozytor. Jest to interpretacja zachwycająca niuansami, barwami i dynamiką. Album zamyka Serenata zaaranżowana na trzy wiolonczele w wykonaniu Rodzinnego Tria Wiolonczelowego.

Cecylia Hofman
DUX

Audio - lipiec - sierpień 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

W tym numerze znajdziecie regularny test porównawczy (pięć wzmacniaczy za ok. 9000 zł), hi-endowe kolumny, gramofon, ale polecam przede wszystkim indywidualne testy pięciu urządzeń nowej generacji - soundbarów, głośników bezprzewodowych, systemów "all-in-one". ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj