Calling the Muse

BRUNO HELSTROFFER
Calling the Muse

Klasyka

  • Wykonanie
  • Nagranie

Teorba, czyli lutnia basowa albo arcylutnia, jest instrumentem rzadko widzianym w salach filharmonicznych. Ma długą szyjkę i podwójną główkę, a powstała pod koniec XVI wieku w efekcie ewolucji lutni i zapotrzebowania na instrument o głębokim, niskim brzmieniu realizującym basso continuo. Miłośnicy muzyki dawnej cenią jej wyjątkowe brzmienie, chociaż jest przede wszystkim instrumentem akompaniatorskim.

W dłoniach wirtuoza teorba potrafi wypełnić dźwiękami całe spektrum muzyczne. A takim jest niewątpliwie Bruno Helstroffer, który ze swą arcylutnią objechał cały świat w poszukiwaniu muzyki poruszającej serce i wyobraźnię.

Na płycie "Calling the Muse" znalazły się utwory z epoki baroku, jak otwierające album nastrojowe, melodyjne kompozycje Alessandro Piccininiego. Bruno Helstroffer wykonuje je solo, z namaszczeniem, szacunkiem i miłością do tradycji epoki, która z muzyki uczyniła wielką sztukę. Jest tu taneczny rytm, łatwo wyobrazić sobie pary tańczące na zamożnych, włoskich dworach.

Intrygujące utwory napisał sam Bruno Helstroffer. W romantycznej pieśni "Comme un Beffroi" towarzyszy mu śpiewaczka Rosemary Standley, grający na wężowatym serpencie Michel Godard i kontrabasista Emek Evci. Można tego albumu słuchać na okrągło, wprowadza w dobry nastrój, a wieczorem koi przed snem.

Marek Dusza
AlphaClassics/CMD

Audio - maj 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Wzmacniacze zintegrowane, dzięki coraz bogatszemu wyposażeniu, wchodzą często w rolę źródeł. Cyfrowe wejścia, Bluetooth, a nawet moduły sieciowe, to elementy widywane tak często, że już niemal standardowe - przynajmniej w zakresie cenowym 3000-4000 zł, którym ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj