WITOLD MAŁCUŻYŃSKI Legendary Wawel Castle Recital

Legendary Wawel Castle Recital
Wykonanie
Nagranie

Rzadko który koncert niesie tak silny ładunek emocjonalny, jak ten, który odbył się na Wawelu 60 lat temu - 16 lutego 1959 r. Tego dnia pianista Witold Małcużyński, zaangażowany w starania o odzyskanie skarbów polskiego dziedzictwa, wywiezionych na przechowanie do Kanady na początku II wojny światowej, dał wspaniały recital chopinowski.

Koncert uświetnił powrót dzieł sztuki na Wawel. Razem z kuframi wypełnionymi arrasami i obrazami wniesiono na zamek fortepian Steinwaya. W Sali Senatorskiej zabrzmiał najpierw Polonez c-moll, a następnie Nokturn c-moll, Ballada F-dur i wreszcie dramatyczna Sonata b-moll. Pianista wykonał także sześć Mazurków, Walc Es-dur, Scherzo b-moll i na finał Poloneza As-dur.

Witold Małcużyński, laureat III nagrody w III Konkursie Chopinowskim w 1937 r. cieszył się wówczas światową sławą. Słynął z niezwykle emocjonalnych, dynamicznych interpretacji wzbudzających kontrowersje u krytyków, ale entuzjastycznie oklaskiwanych przez publiczność. Na Wawelu emocje sięgnęły zenitu, bowiem okoliczności koncertu były wyjątkowe.

Zachowało się nagranie radiowe, które pieczołowicie odrestaurowano. Zapis niezwykłego wydarzenia po raz pierwszy ukazał się na płycie i rozpoczął serię wydawniczą Polskiego Radia Chopin "From The Polish Radio Archives". Osiemdziesiąt minut wielkiej pianistyki.

Marek Dusza
Polskie Radio Chopin

INNE PŁYTY AUTORA
The Polish Master Pianist Icon
Klasyczna
The Polish Master Pianist Icon
Pianistyka Witolda Małcużyńskiego jest utrwalona zaledwie na kilku płytach mniej i bardziej znanych firm fonograficznych - Columbia, Angel, Polskie Nagrania i Polskie Radio. Tym razem na ośmiu płytach z katalogu Warner Classics ukazała się większość zarejestrowanych przez Małcużyńskiego utworów Chopina, Liszta, Brahmsa, Beethovena.
GATUNKI MUZYKI
Live Sound & Installation luty 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta luty 2020

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista luty 2020

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio luty 2020

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio luty 2020

Audio

Polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu