JÓZEF KOLINEK AND FRIENDS

Józef Elsner Chamber Music

Józef Elsner Chamber Music

Wykonanie

Nagranie

Podwójny album zawierający kameralne kompozycje Józefa Elsnera ukazał się z okazji 250. rocznicy urodzin tego kompozytora i pedagoga o niemieckim pochodzeniu. Uczył się we Wrocławiu, gdzie w kościele pw. św. Wojciecha odbyła się premiera motetu Ave Maria gratiae plena napisanego przez trzynastoletniego, uzdolnionego gimnazjalistę.

Józef Elsner objął posadę skrzypka w Brnie, a następnie kapelmistrza we Lwowie. W 1799 r. przeniósł się do Warszawy, gdzie był wydawcą, kompozytorem i nauczycielem. We wrześniu 1826 r. jego uczniem został 16-letni Fryderyk Chopin, któremu na egzaminie dał opinię: "szczególna zdolność, geniusz muzyczny".

Skrzypek Józef Kolinek wybrał na swój album trzy polonezy Elsnera na skrzypce i fortepian będące stylizacją naszego tańca narodowego, a także trzy sonaty na skrzypce i fortepian napisane w 1798 r. W komentarzu do albumu Kolinek podkreślił wartość tych utworów, ciekawy dialog pomiędzy skrzypcami, a fortepianem, a także umiejętnie wplecione elementy polskiej muzyki ludowej, którą kompozytor interesował się od młodości.

Dwa kwartety smyczkowe Józefa Elsnera są uznawane za najlepsze polskie utwory kameralne w stylu klasycznym. Kameralna Msza G-dur na dwa głosy i cztery instrumenty została napisana do tekstu polskiego, a jej fragmenty są wykonywane w kościołach do dziś.

Marek Dusza
DUX

GATUNKI MUZYKI
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta październik 2020

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista lipiec - sierpień 2020

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio październik 2020

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio październik 2020

Audio

Polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu