YAMAHA RX-V567

YAMAHA
RX-V567

Amplitunery AV

Najnowsza linia urządzeń Yamaha pokazuje prawdziwą rewolucję firmowego designu. W tej kwestii subiektywne odczucia grają olbrzymią rolę, ale można powiedzieć, że ze starej Yamahy (wizualnie) zostało niewiele.

Panel przedni prowadzony pewnymi, ostrymi liniami został podzielony na dwie części mniej więcej w połowie. Górną pokryto czarną, błyszczącą płytą, dolna jest klasycznym panelem "metalowym" (w tańszych modelach, w tym Yamaha RX-V567, wykonano go z plastiku).

Ponieważ umieszczone na czarnej połaci przyciski dobrze się kamuflują, więc Yamaha RX-V567 nie wygląda na przeładowane dodatkami, a umożliwia łatwy dostęp do większości funkcji. Niektórzy opłakiwali wycofanie się Yamahy ze stosowania bursztynowych wyświetlaczy, tutaj niebieska matryca prezentuje się bardzo spójnie z całą resztą. Producent nie zrezygnował z wypracowanego kilka lat temu wygodnego systemu Scene, wyeksponowane przyciski realizujące poszczególne opcje znalazły się na honorowych miejscach.

W panelu wejścia podręcznego wszystkie styki są złocone, a do analogowego standardu (stereo + kompozyt) dodano jeszcze analogowe wejście dla przenośnych odtwarzaczy; nie ma jednak portu USB, nie znajdziemy go też z tyłu. Mimo to tylny panel rysuje całkiem spore możliwości przyłączeniowe. Nie widać tutaj, jak u Denona, drastycznych cięć w strefie analogowej.

Standard ARC

Spoglądając na rząd zacisków głośnikowych wiemy, że wewnątrz Yamahy RX-V567 czuwa siedem końcówek mocy. Amplituner ma cztery wejścia HDMI i jedno tego typu wyjście, wszystkie zgodne z protokołem v1.4. Producent chwali się także obecnością najnowszego standardu ARC. Zgodność z formatem 3D ma się pojawić po uaktualnieniu oprogramowania. Dostępne jest jedno wejście S-Video, dwa komponenty i cztery kompozyty (nie licząc frontowego). Dla dwóch ostatnich przygotowano po jednym wyjściu, są też dwa złącza optyczne i dwa koaksjalne.

Wszystkie gniazda ustawiono w porządku definiowanym przez wydzielone segmenty selektora wejść, od kompletu analogowego odsunięto HDMI, które są oczywiście samowystarczalne. Każdy z sygnałów wideo doprowadzonych do wejść analogowych może być przekonwertowany na postać cyfrową i wysłany do telewizora wyjściem HDMI.

Ipod i sygnały

Yamaha RX-V567 ma także skaler obrazu do 1080p, pakiet dekoderów surround jest dzisiaj standardem, w którym mieści się komplet układów HD (Dolby TrueHD i DTS HD Master Audio) wzbogaconych o firmowe tryby przestrzenne stosowane przez producenta od wielu lat. W porównaniu ze swoimi konkurentami Yamaha dysponuje w sferze obsługi iPoda bardziej klasycznymi rozwiązaniami. Z tyłu znajduje się mała wielopinowa kostka oznaczona napisem Dock - to firmowy konektor dla stacji dokującej, który można także wykorzystać do podłączenia adaptera bluetooth.

Sygnały wewnątrz obudowy amplitunera podróżują po kilku poziomych płytkach spiętych zworami i przewodami. Na dolnym poziomie, blisko przedniej ścianki, znajduje się zasilacz w towarzystwie radiatora, ta część obudowy może się dość mocno nagrzewać, takie ulokowanie trafa pozwoliło na maksymalne odsunięcie go od płytki cyfrowej, znajdującej się w przeciwległym rogu. Obsługą sygnałów wideo zajmują się układy Silicon Optics oraz procesory Analog Devices, podczas gdy dekoder surround pochodzi z katalogu Texas Instruments.

Największą niespodzianką Yamahy RX-V567 jest konstrukcja końcówek mocy, które wykonano bez udziału tranzystorów, a za pomocą układów scalonych Sanyo. Jeden z nich napędza trzy kanały, pozostałe - po dwa. Mimo że to zróżnicowane elementy, to parametry każdej z końcówek są takie same. Wszystkie kanały audio obsługują konwertery Burr-Browna 24bit/192kHz.

Odsłuch

O ile w brzmieniu amplitunerów Denona i Pioneera nietrudno odnaleźć wspólne elementy, to propozycja Yamahy należy do innego gatunku. Zamiast żywiołowych popisów, w dźwięku Yamahy RX-V567 najważniejsza jest spójność i zrównoważenie, lekkie uspokojenie, ale nie uśpienie emocji. Yamaha dba o kondycję całego pasma, lecz tym razem na pierwszy plan wychodzi środek - plastyczny i zaokrąglony.

W kinie mamy przyjemną dawkę ciepła, muzyka potrafi zagrać żywo, jednak daleko jej do granicy przy której moglibyśmy choćby myśleć o agresji. W budowanie subtelnego nastroju włącza się także góra - gładka, płynna, czasami wręcz aksamitna - przez co także dość skutecznie maskuje pewne niedoskonałości, jakie w zakresie przejrzystości drobnych dźwięków mogłyby się pojawiać. Dobrze spisuje się w filmowej akcji, choć nieco tłumi najostrzejsze wydarzenia, nie lubi odtwarzać tłuczonego szkła. Charakter basu w kinie domowym określany jest na ogół w głównej mierze przez subwoofer. Tak też jest i tym razem, choć styl Yamahy spójnie z brzmieniem subwooferowym współgra. Obfite, soczyste brzmienie dostajemy w pełnym zestawie.

Parametry

YAMAHA RX-V567

  • Produkowany Tak
  • Rodzaj Amplitunery
  • Wejścia / wyjścia video HDMI/komponent/kompozyt
  • Skaler 1080p.
  • Dekodery surround D-TrueHD, DD, DD EX, DPLIIx, DTS HD-MA, DTS, DTS ES, DTS Neo:6, DTS 96

Laboratorium

Yamaha jest jedną nielicznych firm, które często wyposażają swoje amplitunery w układy selektorów impedancji. Nie jest jednak regułą, aby te pozwalały na podłączenie 4 omów; system selekcji impedancji w RX-V567 działa w trybie 8- albo 6-omowym.

Yamaha ma nieco mniej mocy od konkurentów, oddaje 87 W w jednym kanale i 2 x 82 W przy wysterowaniu dwóch. Czułość amplitunera jest wzorcowa, wynosi równe 0,2 V, choć przy zastosowaniu HDMI nie będzie to miało znaczenia. Odstęp od szumu to -84 dB, czyli niezły. Dynamika przekracza granicę 100 dB.

Pasma przenoszenia (rys.1) zasługuje na wysokie noty, spadek przy 10 Hz wynosi -0,7 dB, przy 100 kHz niespełna -2 dB.

W analizie zniekształceń (rys. 2.) Yamaha spisuje się bardzo dobrze, zaznaczając subtelnie drugą harmoniczną, której poziom wynosi -86 dB, nieparzyste leżą już poniżej -90 dB.

Yamaha nieco łagodniej wchodzi w obszar przesterowania (rys. 2.), co nie przeszkadza THD+N utrzymywać się poniżej linii 0,1 % w szerokim zakresie 0,4 W - 75 W.

Podstawowe dane

  • 2 100 zł

Nasza ocena

  • Wykonanie: Nowy projekt plastyczny, końcówki na układach scalonych, bardzo dobre elementy cyfrowe.
  • Brzmienie: Okrągłe, lekko ocieplone w kinie, w stereo ładny środek i czysta góra.
MARANTZ SR6013

MARANTZ
SR6013

Cena: 5 000 zł

YAMAHA RX-A1080

YAMAHA
RX-A1080

Cena: 6 600 zł

DENON AVR-X4500H

DENON
AVR-X4500H

Cena: 6 000 zł

YAMAHA RX-V685

YAMAHA
RX-V685

Cena: 3 200 zł

Zobacz także
Audio - lipiec - sierpień 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

W tym numerze znajdziecie regularny test porównawczy (pięć wzmacniaczy za ok. 9000 zł), hi-endowe kolumny, gramofon, ale polecam przede wszystkim indywidualne testy pięciu urządzeń nowej generacji - soundbarów, głośników bezprzewodowych, systemów "all-in-one". ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj

YAMAHA
RX-V685

YAMAHA RX-V685

Podstawowa seria Yamahy, a więc urządzenia RX-V, nie tracą na znaczeniu, chociaż występują w towarzystwie coraz liczniej...