Nagrody EISA 2017-2018
Nagrody EISA
2017-2018
 

BOSTON ACOUSTICS TVee 26

BOSTON ACOUSTICS TVee 26

Na przekór wielkości samej belki, system Boston Acoustics TVee 26 jest sprzedawany w ogromnym, biało-czerwonym pudle (większe ma tylko Paradigm); obudowa zarówno belki, jak i suba to przyzwoite półmatowe tworzywo, na którym nie widać odbitych paluchów, a i kurz jakby się mniej ich trzymał. Front wykonano z perforowanej blachy, całość jest schludna, dyskretna i po prostu nie rani oczu.

To najmniejszy system w tym teście, dedykowany dla odbiorników telewizyjnych o przekątnej ekranu już od 26 cali. Pozwala na dużą swobodę w instalacji - belka jest przygotowana do zawieszania pod ekranem (przy głębokości 7,5 cm, niewiele od ściany odstaje) lub postawienia na półce. Subwoofer przyjmuje sygnał bezprzewodowo (2,4 GHz), więc do szczęścia jest potrzebne tylko gniazdko zasilające i kawałek wolnego kąta na podłodze.

Belka jest zasilana poprzez laptopowy zasilacz 18V/2,0A i - o ile nie wyłączymy jej z premedytacją - to pozostaje w stanie ciągłego czuwania. W miejskim terenie mocno nasyconym sieciami Wi-Fi mogą, choć nie muszą, pojawiać się problemy z przesyłaniem sygnału do suba, a przewodowej alternatywy nie przewidziano (zresztą nie tylko w tym modelu).

W komplecie otrzymujemy kilka drobiazgów, które powinny zaspokoić większość naszych potrzeb: cyfrowy światłowód 1,5 m, przewód audio 1 m zakończony wtykami mini-jack, przejściówkę z 3,5 mm na RCA, szablon do nawiercenia otworów w ścianie i malutki (wielkości karty kredytowej) pilot do sterowania.

Telewizor możemy podłączyć przez światłowód lub w przypadku braku stosownego wyjścia, posiłkować się klasycznymi gniazdami RCA albo wręcz wyjść z gniazda słuchawkowego. Belka ma więc rozsądne minimum trzech gniazd - optyk (można tu w sumie podłączyć dowolne urządzenie, nie tylko telewizor) i dwa wejścia uniwersalne, z czego jedno wzbogacono o trójpozycyjny przełącznik "trim" pozwalający na wstępne ustawienie czułości. Z przodu, w prawym dolnym narożniku, znajdują się podświetlane kolorowymi diodami dotykowe ikonki (bardzo czułe), które można przeprogramować do współpracy z dowolnym pilotem, jakiego używamy w domu.

Subwoofer ma własny włącznik zasilania (chociaż może być pozostawiany w trybie uśpienia, z którego jest wybudzany automatycznie, gdy pojawia się sygnał), pokrętło regulacji głośności i przycisk do „parowania” z belką (urządzenie przychodzi fabrycznie sparowane). Głośnik 6,5-cala wraz z wyjściem tunelu bas-refleks promieniują w dół. Forma prostego prostopadłościanu z lekko nachylonymi ściankami wygląda nieźle. Nóżki zakończono gumowymi stożkami.

Boston Acoustics TVee 26 ma dwa przełączalne tryby pracy - filmowy z dźwiękiem surround oraz muzyczny z klasycznym stereo. Oczywiście lepiej, jeżeli TV podłączymy poprzez światłowód, bo dzięki cyfrowej transmisji zyskujemy dekodowanie dźwięku Dolby Digital 5.1 oraz PCM do 96 kHz/24 bity; nie ma jednak DTS-u. Źródłem dźwięku są dwa 5-calowe głośniki, określane jako HHRT (Hyperbolic High Rigidity Transducer) - mnie on hiperboli nie przypomina, prostokąt z zaokrąglonymi rogami wygląda bardziej na bieżnię wokół boiska.

Odsłuch

Od razu można zauważyć, że pomimo swoich skromnych rozmiarów, belka deklasuje to, co same telewizory mają do zaoferowania. Bardzo czytelne i spójne dialogi, a scena dwa razy szersza, za pomocą pewnej dawki dźwięków odbitych, tworzą w sumie efektowny i naturalny przekaz, choć nie nazywałbym tego jeszcze surroundem czy prawdziwym kinem.

Bas jest zaskakująco głęboki, jeśli uwzględnimy lekkość plastikowej konstrukcji suba, ale na przejściu do średnicy słychać osłabienie, które trochę podkopuje bazę muzyki. Jednak przy ścieżkach filmowych jest to akceptowalne, czasami nawet pożądane, gdyż cały dźwięk staje się lżejszy (mimo siły niskiego basu) i klarowniejszy.

Połączenie bezprzewodowe wymaga komentarza - nie w każdy kąt mojego pokoju sygnał docierał, deklarowany przez producenta zasięg sześciu metrów raczej nie jest osiągalny, ale połowa tego dystansu - na pewno.

- Wymiary belki [mm]: 83 x 800 x 74
- Wymiary subwoofera [mm]: 238 x 266 x 279
- Głośniki 2 x 5" (51 x 127mm)/woofer 6,5"
- Masa [kg]: 2,1 + 3
- Wejścia: Toslink/2 x audio 3,5 mm
- Subwoofer: tak (bezprzewodowy)
- Pasmo [Hz - kHz]: 40-20
- Moc [W]: 150 RMS
- Inne: wieszak zintegrowany/Toslink, audio 3,5 mm/przejściówka na RCA/pilot

Waldemar (Pegaz) Nowak

BOSTON ACOUSTICS TVee 26

  • Produkowany Tak
  • Zint. odtwarzacz blu-ray Tak
  • Subwoofer Tak
  • Bezprzewodowy subwoofer Tak
 
 

Podstawowe dane

  • 1 500 zł

Nasza ocena

  • Wykonanie: Prosta forma wtapia się w tło, funkcjonalne, skromne i schludne.
  • Laboratorium: Przełączanie pomiędzy trybem muzycznym i filmowym, uczy się sygnałów z innych pilotów, bezprzewodowy subwoofer, ale o ograniczonym zasięgu transmisji.
  • Brzmienie: Czytelne dialogi na szerokiej scenie, bas mocny, a nawet niski, lecz trochę odsunięty od średnicy. Bardziej filmowe niż muzyczne, a do kina akcji najlepsze w tej cenie.
YAMAHA YSP-2700

YAMAHA
YSP-2700

Cena: 4 500 zł

POLK AUDIO SB1

POLK AUDIO
SB1

Cena: 4 000 zł

MONITOR AUDIO ASB-10+WS-10

MONITOR AUDIO
ASB-10+WS-10

Cena: 4 300 zł

LG SJ9

LG
SJ9

Cena: 4 000 zł

 

 

Newsletter
zapisz się i zyskaj
Zamów newsletter, a co tydzień otrzymasz porcję
wyselekcjonowanych wiadomości ze świata
audio-video i muzyki.
Teraz przy zapisaniu się na
newsletter otrzymasz bieżące
e-wydanie magazynu AUDIO
Okładka Audio
YAMAHA YSP-2700

YAMAHA
YSP-2700

Yamaha przekonywała do soundbarów już wtedy, gdy cały świat tkwił w okowach niskobudżetowych systemów wielokanałowych. M...