Telewizory UHD Samsunga najnowszej generacji 4K to urządzenia, mówiąc wprost, wielkie. By poprawić percepcję obrazu na tak dużej powierzchni, ktoś wpadł na pomysł wygięcia ekranu, aby jego krzywizna odpowiadała siedzeniu w centrum okręgu o promieniu ok. czterech metrów, i jednocześnie sprawiała, że obraz pozornie będzie się stawał jeszcze większy.
Podstawa takiego telewizora też jest w kształcie łuku, więc prosta belka niespecjalnie do niego pasuje - przede wszystkim wizualnie, bo ze sposobu promieniowania nie należałoby robić problemu.
Ale - jak chyba każdy rozumie - wygięte telewizory najnowszej generacji są adresowane do klientów, którzy nie zniosą jakichkolwiek kompromisów właśnie w wyglądzie. Zresztą, po co mają znosić, zaprojektowanie wygiętego soundbara to żaden problem - na pewno znacznie mniejszy, niż wygiętego telewizora, który wymaga specjalnego ekranu.
Samsung HW-H 7500 - soundbar
Wygięty soundbar to "tylko" wygięta obudowa, a nie powyginane przetworniki w nim zainstalowane. Dla telewizorów z najwyższej półki Samsunga przygotowano więc szybko modele HW-H7500/7501 (czarny/ srebrny) wpisujące się w koncepcję "Total Curved Solutions" (osoby o mniejszej znajomości języka angielskiego informuję, że "total curved" nie oznacza "całkiem zdenerwowany").
Belka może leżeć, ale równie dobrze sprawdza się wisząc pod ekranem, przy czym nie ma potrzeby niczego w tym celu wiercić - dedykowany uchwyt (w komplecie) dosłownie podwiesza ją do telewizora (dotyczy wyłącznie modeli kompatybilnych).
W komplecie dostajemy sporo śrub i przewodów na różne okazje, włącznie z przejściówką USB pod kątem 90 stopni - gdy robi się ciasno, a markowe kable USB mogą być sztywne, to drobiazg nie do przecenienia. Zasilanie rozwiązano w postaci zewnętrznego pudełka o rozmiarze przynajmniej dwa razy większym od typowego.
• Przyłącza i pilot
Dostępne przyłącza to: wyjście HDMI (z ARC), wejście HDMI, cyfrowe optyczne, wejście liniowe (Aux) na mini-jacku (3,5 mm), port USB oraz bezprzewodowe Bluetooth i TV SoundConnect (czyli Bluetooth w telewizorach Samsunga).
Do tego zgrabny pilot, którym, poza funkcjami oczywistymi, wybieramy 5 trybów dźwiękowych: standard, muzyka, głos, sport, kino, inteligentny poziom głośności. Osobiście bardzo lubię ten ostatni - przydatny, gdy późnym wieczorem skaczemy po kanałach lub przełączamy się pomiędzy różnymi źródłami.
Nic nam nagle nie ryknie na cały regulator, ani nie zamilknie. Kolejny z przycisków to włączanie trybu przestrzennego - Surround Sound Expansion. Jest jeszcze włącznik funkcji Bluetooth Power, która umożliwia zdalne włączanie belki w charakterze głośnika do słuchania muzyki ze smartfona/ tabletu i equalizer (8-pasmowy). Obsługiwane przez USB formaty plików to: MP3, WMA, AAC, WAV, OGG, FLAC.
Samsung HW-H 7500 - subwoofer
Bezprzewodowy subwoofer to obecnie coś tak oczywistego, jak kilka lat temu przewodowy. Sparowany przez producenta, nawiązuje połączenie automatycznie, od razu po włączeniu. Samsung zastosował w jego konstrukcji rzadko stosowany pomysł na głośnik promieniujący do tyłu.
Można mieć obawy, czy nie będzie to sprzyjało dudnieniu, zwłaszcza gdy zostanie wsadzony w przysłowiowy kąt, ale dobrej kontroli basu będzie z drugiej strony sprzyjała obudowa zamknięta. Producent nie podaje specyfikacji żadnych przetworników użytych we właściwym soundbarze, lecz w subwooferze siedzi 20-cm.
Samsung HW-H 7500 to przykład urządzenia dedykowanego do współpracy z konkretną linią telewizorów. Gdyby jego zastosowanie miało się definitywnie zamykać w obrębie produktów Samsunga, to trzeba by to było wyraźnie podkreślić, ale przynajmniej teoretycznie tak nie jest - możemy podpiąć go do dowolnego telewizora; oczywiście w praktyce w grę będą wchodzić tylko telewizory zakrzywione, bo taki jest sens całej tej zabawy.
Jeżeli koncept krzywych telewizorów zniesie próbę czasu lepiej niż 3D, to niedługo zobaczymy więcej podobnych konstrukcji.
Odsłuch
Bardzo niski profil soundbara Samsung HW-H 7500 służy jego estetyce, ale nie akustyce. To jest reguła, od której niemal nie ma wyjątków - 8 malutkich przetworników nie potrafi zagrać basem i z trudem radzi sobie z zakresem niższych kilkuset herców, przez co nie łatwo im połączyć się płynnie z subwooferem, grającym zwykle (takie przynajmniej są ogólne zalecenia) poniżej 100 Hz.
Ale estetyka wygrywa, czego najlepszym przykładem jest koncepcja ultrapłaskich "soundplate’ów", skierowanych w stronę widza/słuchacza właśnie cienką krawędzią. Im cieńszy soundbar, tym cieńszy dźwięk.
Do wszystkiego można się przyzwyczaić. Można też, współpracując z urządzeniem, pomóc sobie... i urządzeniu. Również w przypadku Samsunga nie należy zbytnio sugerować się nazwami programów, warto wybierać swobodniej, i poszukać najlepszych trybów po prostu drogą doświadczeń i wrażeń subiektywnych.
Dla mnie koncertowy Phil Collins zaprezentował się najlepiej w trybie Sport, a Kate Bush transmitowana przez Bluetooth - w trybie Cinema. Z kolei funkcja Surround tak rozprasza scenę, że z zamkniętymi oczami powiedziałbym, że to gra u sąsiada - efekt wyjątkowy, może się podobać, ale nie musi.
Całe szczęście polega właśnie na tym, że mamy wiele trybów, które różnią się bardzo wyraźnie, wcale nie wymagają skupienia, aby usłyszeć ich właściwości, i aby szybko się zdecydować, który w określonej sytuacji jest dla nas najciekawszy.
Rozpiętość brzmień poszczególnych trybów jest tak wielka, że chociaż żadnego z nich nie można nazwać neutralnym, to potencjalnych użytkowników taka paleta opcji powinna ucieszyć - chyba każdy znajdzie ulubioną, akceptowalną albo chociaż taką, do której szybko się przyzwyczai...
A poza tym, jest się czym bawić. Są też jednak obiektywne zalety Samsunga HW-H7500, które doceni każdy, kto ma duży telewizor i wielki salon. Ten system potrafi zagrać potwornie głośno, nie wprowadzając bolesnych zniekształceń, trzymając się wybranego profilu brzmieniowego. Byłby chyba w stanie nagłośnić salon wielkości kortu tenisowego.
Słuchany z dużej odległości, pokazuje wspomniany tryb surround z najlepszej strony - tworzy mało precyzyjny, ale obszerny obraz, odrywa dźwięk od belki. To przeciwny biegun względem stylu i możliwości systemu Cantona.
Specyficzny, ale konsekwentnie przemyślany produkt - idealny dla posiadaczy zakrzywionych telewizorów Samsunga, instalowanych w dużych pomieszczeniach, którzy mimo to nie chcą budować "prawdziwego" kina, ale czasami chcą sobie urządzić głośniejszy seans.
- Wymiary belki [mm]: 42 x 1230 x 170
- Wymiary subwoofera: 371 x 291 x 291 mm
- Głośniki b.d.
- Masa: 4 + 8,45 kg
- Wejścia: 2 x HDMI/optyczne/analogowe 3,5 mm/USB/Bluetooth
- Subwoofer: tak (bezprzewodowy)
- Inne wieszak w komplecie/audio 3,5 mm/ przejściówka USB 90 stopni/przewód USB/pilot
Waldemar (Pegaz) Nowak