DENON
Home 550

Do niedawna hasło Home oznaczało nowoczesne głośniki bezprzewodowe Denona. W zeszłym roku seria ta powiększyła się o pierwszy soundbar.

Nasza ocena

Wykonanie
Samodzielny soundbar (bez oddzielnego subwoofera). Kompaktowy, subtelny, nowoczesny. Podstawowa konfiguracja 2.1.
Funkcjonalność
Dekodery Dolby Atmos, DTS:X. Heos zapewnia obsługę właściwie wszystkich standardów sieciowych i strumieniowych, a do tego udział w fi rmowym systemie multiroom. Mobilna aplikacja, wbudowany mikrofon i samodzielna obsługa asystenta głosowego Amazon Alexa.
Brzmienie
Z małej skrzynki... niemały dźwięk. Spójny, nasycony, zrównoważony w trybie Pure, trochę podrasowany na skrajach w trybie Music, mocno ubasowiony w trybie Movie.
Artykuł pochodzi z Audio

Denon Home 550 reprezentuje jeden z soundbarowych wariantów – samodzielnych listew, bez oddzielnego (dzisiaj już zawsze bezprzewodowego) subwoofera. Podobne rozwiązania proponuje JBL i Yamaha.

Warto też przypomnieć, że historia soundbarów zaczęła się od takiej koncepcji, towarzyszące im subwoofery pojawiły się później, a dzisiaj okazuje się, że na obydwie opcje jest zainteresowanie.

Denon Home 550 - wzornictwo i obsługa

Przyglądając się całej rodzinie Home, można chwalić jej wzorniczą i funkcjonalną spójność. Obudowa jest pokryta (z przodu i na bokach) delikatną tkaniną, góra – plastikowa. Nie widać żadnych przycisków ani wyświetlacza. Prosty panel diodowy ukryto z przodu, pod materiałem maskownicy.

Zamiast przycisków przygotowano nowoczesny moduł dotykowy, który zdradza swoją obecność dopiero gdy zbliżymy doń rękę. Oprócz typowych zadań związanych z regulacją głośności i odtwarzaniem, widać wtedy zwiastun oszałamiającej nowoczesności.

Denon Home 550 ma wbudowane mikrofony i kompletną (bez pomocy urządzeń zewnętrznych) obsługę asystenta głosowego Amazon Alexa (pewnym problemem może być tylko to, że ten asystent nie zna języka polskiego).

Denon Home 550 i funkcje sieciowe

Już wiele lat temu Denon stworzył dla sprzętu nowej generacji specjalną markę Heos. Dzisiaj funkcję tę ma coraz więcej urządzeń z "regularnym" logo Denona (i Marantza).

Właściwie wszystkie kwestie związane z obsługą sieci i strumieniowaniem załatwia w Denonie Home 550 właśnie Heos. O jego możliwościach pisaliśmy już wielokrotnie.

W największym skrócie przypomnijmy, że Heos jest furtką dla strumieniowania z wielu serwisów oferujących muzykę w chmurze (np. Tidal), serwerów domowych NAS czy radia internetowego.

Koncepcja dyskretnych rozwiązań podyktowała zastąpienie wyświetlacza panelem diodowym.
Koncepcja dyskretnych rozwiązań podyktowała zastąpienie wyświetlacza panelem diodowym.

System pozwala również uruchomić nowoczesną instalację multiroom (w ramach kompatybilnego sprzętu), odpowiada też za wygodne sterowanie wszystkimi funkcjami z poziomu aplikacji mobilnej.

Możemy wreszcie uzupełnić Denona Home 550 o głośniki efektowe i subwoofer (o tym szerzej na następnej stronie). Kompetencje w tej sferze rozszerzają jeszcze systemy Apple AirPlay 2 oraz Spotify Connect.

Denon Home 550 - panel przyłączeniowy i dekodowane pliki

Na tylnym panelu mamy jedno wejście i jedno wyjście HDMI (z eARC), złącze USB (obsłuży pendrive z muzyką), cyfrowe wejście optyczne oraz analogowe (mini-jack). Obsługą sieci zajmuje się Wi-Fi oraz przewodowy LAN.

Wpływy Heosa widać też w bogatym zestawie dekodowanych plików, począwszy od FLAC 24 bit/192 kHz aż po DSD128. Bluetooth jest tylko ze skromnym kodowaniem SBC.

Tak bogatego panelu przyłączeniowego wiele dużych soundbarów może małemu Home 550 pozazdrościć.
Tak bogatego panelu przyłączeniowego wiele dużych soundbarów może małemu Home 550 pozazdrościć.

Denon Home 550 - tryby korekcji

Podstawowa regulacja dotyczy poziomu najniższych częstotliwości, są też trzy tryby korekcji (połączone z efektami przestrzennymi) – Movie, Music oraz Pure. Zgodnie z nazwą, w tym ostatnim ingerencja w sygnał jest najmniejsza.

Denon Home 550 oferuje też tryb nocny (mniej niskich tonów i kompresja dynamiki) oraz eksponowania dialogów – to często spotykane w soundbarach bez kanału centralnego. Ciekawostką są sprytne przyciski szybkiego wyboru Quick Select, znane z wielu amplitunerów wielokanałowych Denona.

To rodzaj banków pamięci, dzięki którym możemy zaprogramować, a potem w łatwy sposób wywołać zestaw ustawień (np. kompresja dynamiki plus ekspozycja dialogów). Pilocik jest niewielki, dostępna jest też aplikacja mobilna – to przecież Heos.

Nowoczesny panel przycisków dotykowych czuwa, a swoją obecność ujawnia dopiero wtedy, gdy zbliżymy dłoń. Za niewielkimi otworami znajdują się mikrofony asystenta głosowego Amazon Alexa.
Nowoczesny panel przycisków dotykowych czuwa, a swoją obecność ujawnia dopiero wtedy, gdy zbliżymy dłoń. Za niewielkimi otworami znajdują się mikrofony asystenta głosowego Amazon Alexa.

Denon Home 550 - konfiguracja akustyczna

Według informacji producenta konfiguracja kanałów w Denonie Home 550 to tylko podstawowe 2.1 (lewy, prawy i wspólny kanał niskotonowy, którego nie ośmielę się nazwać w takim maleństwie "zintegrowanym subwooferem").

Ogólnie podobna jak w wielu głośnikach bezprzewodowych, jednak poważniejsze zadania i więcej miejsca pozwoliły na zainstalowanie aż sześciu przetworników i dwóch membran biernych. Po obydwu stronach pracują sekcje dwóch 6-cm średniotonowych z 2-cm wysokotonowym na samym skraju, a pośrodku – dwie membrany bierne.

Denon nie zdradza szczegółów tej konfiguracji (ani układu wzmacniaczy, który mógłby nas naprowadzić na jakiś trop), ale bardzo możliwe (bo w takiej sytuacji byłoby to rozsądne), że od strony elektrycznej jest to układ tylko 2.0, gdzie wszystkie cztery 6-cm (a więc jednak nisko-średniotonowe, a nie średniotonowe) pracują we wspólnej obudowie, więc "napędzają" parę membran biernych, których działanie oznaczono jedynką po kropce. Mimo tak skromnego potencjału, przygotowano nowoczesną aranżację dekoderów surround z Dolby Atmos i DTS:X. Niedługo będziemy mieli "Atmosa" z jednego głośnika – i co nam Pan zrobi?

Kapitalnym dodatkiem do każdego urządzenia obsługującego system Heos jest firmowa aplikacja mobilna
Kapitalnym dodatkiem do każdego urządzenia obsługującego system Heos jest firmowa aplikacja mobilna.

Denon Home 550 - odsłuch

Denon Home 550 dotarł do nas po długiej tułaczce sklepowo-demonstracyjnej (o czym świadczył stan pudełka, ale także samej listwy). Z pewnością idealnie wygrzany, choć zmęczony i złachany.

Zacząłem więc od przywrócenia ustawień fabrycznych. Następnie Home 550 wylądował tam, gdzie listwa trafi w większości sytuacji, czyli pod telewizor i pod samą ścianę. Taka instalacja dobrze mu służy, a producent wziął to pod uwagę.

Nie ma się co czarować, a nawet wypada od tego zacząć: basu porównywalnego z najlepszymi pod tym względem (np. JBL-em Bar 5.1) nie da się z Denona Home 550 wydusić. Ale wobec skromnej konstrukcji uzyskane rezultaty są zadziwiające.

Wyjście HDMI również przyjmie sygnał dzięki kanałowi zwrotnemu eARC. Home 550 jest kompatybilny z systemem Dolby Atmos, chociaż to zaledwie układ 2.1.
Wyjście HDMI również przyjmie sygnał dzięki kanałowi zwrotnemu eARC. Home 550 jest kompatybilny z systemem Dolby Atmos, chociaż to zaledwie układ 2.1.

Z takiego maleństwa spodziewałem się nieśmiałych plumkań w wyższym podzakresie, ewentualnie przechodzących w przykre dudnienia. A tutaj wszystko jest na swoim miejscu.

Denon Home 550 gra spokojnie, ale kompletnie, schodzi całkiem nisko, podda się dopiero wtedy, gdy przesadzimy z poziomem głośności, natomiast normalne seanse, które nie będą zakłócały spokoju sąsiadom, są zupełnie możliwe.

Nie jest to przesuwanie ścian, ale dobra równowaga, która pozwala cieszyć się spójnym, naturalnym przekazem. Nie samym basem soundbar żyje. Ładnie, a chwilami nawet efektownie gra góra pasma: selektywna i w porywach błyszcząca, jednak nie rozjaśnia ona brzmienia, bowiem nie pozwala na to nie tylko nasycony bas, ale też mocny środek.

USB to nie tylko pomoc dla serwisu, soundbar odczyta stąd nawet pliki FLAC 24/192, a gdy trzeba – wyśle je dalej, do sprzętu Heos w innych pomieszczeniach.
USB to nie tylko pomoc dla serwisu, soundbar odczyta stąd nawet pliki FLAC 24/192, a gdy trzeba – wyśle je dalej, do sprzętu Heos w innych pomieszczeniach.

Tryby Music oraz Movie nie są już tak neutralne jak tryb Pure (którego dotyczy powyższy opis). W ustawieniu Movie bas zostaje wyeksponowany kosztem przejrzystości, ale można to uznać za symulację kinowego klimatu.

W każdej próbie przestrzeń jest skromna, stereofonia szczupła, czego znacząco nie zmienia też działanie procesorów cyfrowych, ale znowu biorąc pod uwagę wielkość urządzenia, nie wypada na to narzekać.

Zmiany, zmiany, zmiany...

Home 550 debiutował jako sprzęt nowoczesny, prosty w obsłudze, wszechstronny i samowystarczalny. Jedna belka miała potrafić wszystko (abstrahując od jakości dźwięku).

I rzeczywiście potrafi bardzo wiele: wchodzi w rolę głośnika przedniego (lewego, prawego, a także centralnego), głośników surroundowych (dzięki wbudowanym procesorom oraz rozwiązaniom wirtualnym) oraz... subwoofera?

Zdjęcie
Opis

Zaawansowane techniki cyfrowe i systemy dźwięku wirtualnego pomagają, ale mają granice swoich możliwości. Najlepsze efekty przestrzenne jeszcze długo, a pewnie i zawsze zapewnią dodatkowe, fizyczne głośniki efektowe.

To oczywiste, jak też to, że koncepcja soundbarów zrodziła się przy pełnej świadomości ich ograniczeń (przy znacznie słabszej technice dźwięku wirtualnego), przede wszystkim dla wygody użytkowników, z różnych powodów niechcących obstawiać się stadem głośników i prowadzić skomplikowanych instalacji.

Jednak od kiedy upowszechniła się transmisja bezprzewodowa, popularność zdobywa jeszcze inne rozwiązanie – elastyczne, pozwalające klientowi wybrać opcję mniej lub bardziej rozbudowaną, albo zmienić ją później.

Wobec aplikacji mobilnych (zwłaszcza takich jak Heos) tradycyjne piloty wydają się biedne... ale korzystajmy z ich prostoty i niezawodności.
Wobec aplikacji mobilnych (zwłaszcza takich jak Heos) tradycyjne piloty wydają się biedne... ale korzystajmy z ich prostoty i niezawodności.

W wersji podstawowej Denon Home 550 działa samodzielnie. Ale uruchamiając funkcje sieciowe (a system Heos do tego zaprasza), możemy wpleść w taką sieć parę bezprzewodowych głośników z serii Home i uruchomić je jako kanały efektowe.

Niezbędne funkcje wywołamy za pomocą aplikacji mobilnej, która zarządza wszystkimi elementami całego systemu Heos, dba o wzajemne zależności i przyporządkowuje urządzeniom konkretne role.

Podobnie z subwooferem – w ofercie jest model DSW-1H, który "dogada się" z Home 550, odciążając listwę od niskotonowego trudu. Co ciekawe, możliwości rozwinięcia systemu pojawiły się niedawno, na drodze aktualizacji oprogramowania, nie były dostępne w czasie też nie tak odległej, zeszłorocznej premiery Home 550.

Platforma Heos jest wciąż rozwijana, co ma znaczenie także (a może przede wszystkim) dla strumieniowania muzyki z serwisów internetowych.

Specyfikacja techniczna

DENON Home 550
Subwoofer Nie
Konfiguracja 2.1
Wejścia/wyjścia HDMI 1/1
Wejścia cyfrowe Optyczne
Wejścia analogowe Tak
Dekodery surround Dolby Digital / DTS:X
Asystent głosowy Amazon Alexa
Funkcje strumieniowe HEOS, Spotify Connect, Apple AirPlay 2, BT
Komunikacja LAN, Wi-Fi, BT
Pilot Tak
Aplikacja mobilna Tak
Automatyczna kalibracja Nie
Wymiary: wys./szer./gł., W przypadku urządzeń testowanych w AUDIO wartość mierzona.
Może Cię zainteresować
DENON testy
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta lipiec 2022

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2022

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio lipiec - sierpień 2022

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu