KEF R400B

KEF
R400B

Subwoofery

O najnowszych produktach KEF-a - serii R - dowiedzieliśmy się już prawie rok temu, jednak dostępność zarówno egzemplarzy testowych, jak też wprowadzenie ich do regularnej sprzedaży, miało spory poślizg. Wreszcie są, ale my tymczasem zajmujemy się nie zespołami głośnikowymi, którym poświęciliśmy kilka wcześniejszych tegorocznych numerów, lecz subwooferami... Na szczęście w serii R jest też subwoofer.

Choć jego prezentacja nie pozwoli nam zapoznać się z całą paletą rozwiązań technicznych, właściwych dla tej serii, ani posmakować jej sygnatury brzmieniowej, to przynajmniej jest on godnym reprezentantem całej linii pod względem wzornictwa. Proste kształty, klasyczne proporcje, doskonałe materiały, perfekcyjne wykończenie. I umiarkowane gabaryty. Tak mogły brzmieć wytyczne dla projektanta. Biorąc pod uwagę, że w serii znajdują się również dość duże kolumny wolnostojące, KEF R400B może wydawać się raczej mały - na pierwszy rzut oka pasuje bardziej jako uzupełnienie mniejszych modeli, zwłaszcza podstawkowych, ale to może być złudne.

W subwooferze KEF R400B pracują dwa 8-calowe przetworniki (łączna powierzchnia membran podobna jak przy jednym 12-calowym, a taki zrobiłby przecież wrażenie...), zainstalowane na przeciwległych bocznych ściankach. Głośniki połączone są grubym metalowym prętem, niepozwalającym im na przemieszczanie się względem siebie w trakcie synchronicznego sprężania i rozprężania powietrza w obudowie, same przecież związane są ze ściankami obudowy, stąd cała konstrukcja zachowuje dobrą sztywność, a działające na obudowę i na głośniki siły, skierowane przeciwnie, równoważą się, nie powodując przesuwania się całego subwoofera. Objętość netto REL R400B wynosi 22 litry, obudowa jest zamknięta.

Na tylnej ściance znajduje się oczywiście płyta wzmacniacza z regulacjami, pozostałe są "czyste" - nic nie dmucha w podłogę, dość wysokie nóżki nie wynikają więc z konieczności zachowania prześwitu, pełnią tylko swoją podstawową funkcję. Wzmacniacz pracujący w klasie D składa się z dwóch modułów o mocy 250 W każdy.

Andrzej Kisiel

Parametry

KEF R400B

  • Produkowany Tak
  • Dolna częstotliwość graniczna 12-40
  • Górna częstotliwość graniczna b.d
  • Wymiary* 36,5 x 33 x 35
  • * Wymiary: wys./szer./gł.

Laboratorium

Charakterystyki R400B okazały się dość nietypowe. Praca w obudowie zamkniętej wywołuje wczesny, choć łagodny spadek charakterystyki (na dolnym zboczu), która w subwooferach jest zwykle poddawana korekcji. O ile jednak nie włączymy opcjonalnej equalizacji, zobaczymy (i usłyszymy) z R400B naturalną charakterystykę obudowy zamkniętej, zwłaszcza przy najwyższym filtrowaniu, zachowującym zbocze 12 dB/okt. w szerokim zakresie poniżej 80 Hz. Dlatego wraz z regulowaniem górnej częstotliwości granicznej, którą możemy przesuwać od 40 Hz do 140 Hz (dokładnie zgodnie z opisem przy pokrętle), spadek -6 dB odczytywany na dolnym zboczu też wyraźnie się przesuwa - od 12 Hz (!!!) do 40 Hz; dla uzyskania selektywnego, bardzo niskiego basu należy więc ustawić najniższe fi ltrowanie i jednocześnie "podciągnąć" poziom regulatorem wysterowania.

Prawdopodobnie nie uda się tym sposobem osiągnąć wysokich poziomów głośności - moc wzmacniacza zostanie wykorzystana do takiego właśnie korygowania charakterystyki. Mamy jeszcze do dyspozycji przełącznik "equalizacja", który - poza pozycją neutralną - ma dwie aktywne - oznaczone jako +6 dB i +12 dB. Zbadaliśmy jego działanie przy trzech wcześniej omówionych częstotliwościach filtrowania, ale wystarczy pokazać tylko jeden, najbardziej reprezentatywny obrazek, dla najwyższej z nich (140 Hz), przy której equalizacja jest też najbardziej użyteczna.

Koncentruje się ona bowiem przy częstotliwości 40 Hz, rzeczywiście wywołując przy tej częstotliwości wzmocnienie o 6 dB lub 12 dB (sąsiedztwo też jest oczywiście wzmocnione, ale delikatniej). Dzięki temu, w sytuacji, w której chcemy (a raczej musimy) wybrać wysoką częstotliwość podziału, nie jesteśmy skazani na zbyt wcześnie opadające zbocze w stronę najniższych częstotliwości; bez equalizacji spadek -6 dB mieliśmy tam przy 40 Hz, a z equalizacją "+6 dB" jesteśmy już przy 30 Hz. Natomiast korzystanie z equalizacji przy znacznie niższych częstotliwościach fi ltrowania nie przynosi korzyści.

Podstawowe dane

  • 5 000 zł

Nasza ocena

  • Wykonanie: Nowoczesny design najnowszej serii R, para 8-calowych przetworników na przeciwległych ściankach obudowy zamkniętej
  • Laboratorium: Nadzwyczaj szeroki zakres regulacji górnej częstotliwości granicznej (40-140 Hz) bardzo pomoże w integrowaniu z różnymi kolumnami głównymi, dodatko
  • Brzmienie:
SUMIKO S.0, S.5, S.9

SUMIKO
S.0, S.5, S.9

Cena: 8 700 zł

REL T/5i, T/7i, T/9i

REL
T/5i, T/7i, T/9i

Cena: 10 800 zł

PARADIGM Prestige 2000 SW

PARADIGM
Prestige 2000 SW

Cena: 20 000 zł

Zobacz także
Audio - lipiec - sierpień 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

W tym numerze znajdziecie regularny test porównawczy (pięć wzmacniaczy za ok. 9000 zł), hi-endowe kolumny, gramofon, ale polecam przede wszystkim indywidualne testy pięciu urządzeń nowej generacji - soundbarów, głośników bezprzewodowych, systemów "all-in-one". ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj

REL
T/5i, T/7i, T/9i

REL T/5i, T/7i, T/9i

W tym gronie firma REL może uchodzić za największego specjalistę od subwooferów. Po pierwsze, jej aktywność skupia się t...