YAMAHA MusicCast 50

YAMAHA
MusicCast 50

Głośniki bezprzewodowe

System MusicCast odmienił oblicze... oferty Yamahy, wprowadzając do jej urządzeń nowe umiejętności związane z siecią, plikami i koncepcją multiroom.

Początkowo Yamaha rozwijała system MusicCast wyłącznie na platformie programowej. Rok 2018 przyniósł jednak duże zmiany, także w samym sprzęcie, moduły sieciowe zostały zmodernizowane, a w premierowych urządzeniach występują nieznane dotąd funkcje. Oprócz całej puli wielokanałowych amplitunerów, Yamaha zaprezentowała w połowie roku dwa nowe głośniki bezprzewodowe - MusicCast 10 oraz MusicCast 50.

Komunikacja Wi-Fi odbywa się wreszcie w dwóch pasmach (2,4 GHz i 5 GHz), co pozwoliło dodać nowe możliwości. Najważniejszą z nich jest MusicCast Surround - bezprzewodowe połączenie głośników efektowych w systemach kina domowego. MusicCast 50 (jak i mniejszy MusicCast 10) są pierwszymi głośnikami bezprzewodowymi obsługującymi taki system. Nowy Yamaha MusicCast 50 może się podobać nie tylko z tego powodu.

Yamaha MusicCast 50 - złącza

Podczas gdy w większości głośników bezprzewodowych obserwujemy coraz mocniejsze uzależnienie i przywiązanie do smartfonów, to 50-ka ma większą autonomię, podobną do minisystemów stereo. Są diodowe sygnalizatory wejść i statusu połączeń, wkomponowano też osiem sensorów dotykowych. W tradycyjny sposób włączymy (i wyłączymy) urządzenie, wybierzemy wejście. 50-ka ma dwa wejścia analogowe - jedno z gniazdem P mini-jack, drugie z tradycyjną parą RCA. Jest także cyfrowe wejście optyczne.

Na tylnym panelu znajdzie się LAN; USB (typ-A) służy tylko do zadań serwisowych. Wśród przycisków znajdziemy dwa "rarytasy"- pierwszy to system szybkiego wyboru z klawiszami 1-3; każde z pól możemy swobodnie programować, przypisując do niego np. internetowe radio albo ulubiony utwór, który Yamaha MusicCast 50 na żądanie "zaciągnie" ze zdalnego serwera.

Aplikacja mobilna MusicCast pełni rolę konfiguratora i codziennego "pilota", zintegrowano w niej także rozbudowany moduł odtwarzacza. Wszystko mamy w jednym miejscu i trzeba przyznać, że przy takiej masie funkcji (a przecież ten kontroler ma radzić sobie także z rozległym systemem strefowym) działa to bardzo sprawnie. MusicCast to nowoczesna koncepcja multiroom (choć wyłącznie w ramach sprzętu Yamahy).

Panel przyłączeniowy jest całkiem poważny – obejmuje nawet trzy wejścia audio, ale gniazdo USB pełni wyłącznie funkcje serwisowe.

Panel przyłączeniowy jest całkiem poważny – obejmuje nawet trzy wejścia audio, ale gniazdo USB pełni wyłącznie funkcje serwisowe.

Yamaha MusicCast 50 - strumieniowanie i asystent głosowy

Przewidziano łatwy dostęp do najważniejszych serwisów strumieniujących, jak Spotify (jest też Spotify Connect), Tidal czy Deezer. W ramach funkcji sieciowych MusicCast 50 obsługuje też AirPlay, z kolei Bluetooth jest zgodny z kodowaniem SBC i AAC, z czego ucieszą się wszyscy posiadacze sprzętu Apple.

Yamaha MusicCast 50 to drugi, obok Citation 500, głośnik, w którym przygotowano funkcję głosowego asystenta. W tym przypadku to Amazon Alexa, więc potrzebna jest przystawka Amazon Echo Dot - mały "placek", który będzie nasłuchiwał polecenia (w samym MusicCast 50 nie ma ani mikrofonów, ani stosownej elektroniki).

Alexa nie mówi po polsku (na razie), a sama konfiguracja asystenta jest nieco bardziej skomplikowana niż w przypadku Citation 500, ponieważ wymaga połączenia dwóch usług (system Amazon należy zapoznać i powiązać z modelem sprzętowym Yamahy). Zakres komend sprowadza się do zadań związanych z samym odtwarzaniem muzyki.

Yamaha MusicCast 50 - obudowa i głośniki

Yamaha MusicCast 50 jest sprzedawany w dwóch wersjach kolorystycznych - czarnej lub białej. Obła obudowa została w dużej części pokryta maskownicą, ale tym razem mamy nie "Kvadratową", a metalową. Pas na górnej krawędzi został wykonany z tworzywa, panel na górze imituje szkło.

Układ głośnikowy to stereofoniczna para zestawów dwudrożnych (nisko-średniotonowe 10-cm, wysokotonowe 23-mm). Wzmacniacz jest dwukanałowy, więc konieczne było zastosowanie zwrotnic pasywnych (jak w klasycznych kolumnach). Yamaha deklaruje jednak zastosowanie DSP, który służy prawdopodobnie do skorygowania charakterystyki częstotliwościowej (sygnału przed filtrowaniem). Z tym też związana jest rozbudowana korekcja EQ - dostępna już w samej aplikacji mobilnej.

Subtelnie wkomponowane diody informują o wybranym wejściu, sygnalizują także stan połączeń bezprzewodowych. Lampka z rysunkiem budzika to nie żart, bogata funkcjonalność MusicCast 50 obejmuje również taki dodatek.

Subtelnie wkomponowane diody informują o wybranym wejściu, sygnalizują także stan połączeń bezprzewodowych. Lampka z rysunkiem budzika to nie żart, bogata funkcjonalność MusicCast 50 obejmuje również taki dodatek.

Odsłuch

Na początku Yamaha MusicCast 50 wydaje z siebie ekscytujące i efektowne pomruki, ale zasłania nimi resztę pasma. Być może to profil odpowiedni nie tylko do zrobienia pierwszego wrażenia w sklepie, ale też przy ustawieniu w dużym salonie i daleko od ścian.

W większości sytuacji basu będzie pewnie za dużo, ale jego poskromienie to kilka ruchów. Należy rozwinąć dolną belkę menu w aplikacji mobilnej; tamże equalizacja jest prowadzona w trzech zakresach (wysokie, średnie i niskie), a dodatkowo w okienku Sound Program, w której fabrycznie aktywowano opcję Bass Booster.

Przełączenie w tryb Standard załatwia sprawę. Nawet spokojniejszy bas jest przyjemnie rozciągnięty, nieco zmiękczony, ale ma dobry puls. Wokale są na swoim miejscu, fortepian można usłyszeć w dobrej rozdzielczości. W takim wydaniu brzmienie jest raczej "kompaktowe", ale angażujące i bez "pudełkowatości". Gdybyśmy chcieli je wzmocnić basem, lepszym rozwiązaniem (od Bass Boostera) jest użycie suwaka niskich tonów.

Podstawowe dane

  • 2 400 zł

Nasza ocena

  • Wykonanie: Subtelny wygląd, obudowa w dużej części osłonięta metalową maskownicą. Stereofoniczna para dwudrożnych sekcji przetworników z dwukanałowym wzmacniaczem (pasywna zwrotnica).
  • Funkcjonalność: Wszechstronna, zarówno w sferze nowoczesnego sterowania smartfonowego, jak i dająca możliwość “tradycyjnej” obsługi z samego urządzenia. Wejścia analog/ cyfra, firmowy system MusicCast. Asystent głosowy Alexa (wymaga zewnętrznej przystawki), Airplay, Bluetooth, Wi-Fi, Spotify... a długą listę zamyka budzik.
  • Brzmienie: ustawieniu Standard - zrównoważone i delikatne, z ładnymi wokalami; dzięki equalizacji możliwe zmiany, a w ustawionym firmowo trybie (Bass Booster) wyraźnie wyeksponowany bas.
DYNAUDIO Music 5

DYNAUDIO
Music 5

Cena: 3 400 zł

BLUESOUND Pulse 2i

BLUESOUND
Pulse 2i

Cena: 3 900 zł

VIFA Copenhagen 2.0

VIFA
Copenhagen 2.0

Cena: 3 200 zł

RUARK AUDIO MRx

RUARK AUDIO
MRx

Cena: 2 200 zł

Zobacz także
Audio - styczeń 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Testem pięciu kolumn w cenie 3400 zł (za parę) rozpoczynamy trzyodcinkowy cykl - za miesiąc pięć konstrukcji nieco droższych (3600-3900 zł), ale wciąż wolnostojących, a za dwa miesiące - pięć podstawkowych, w tym samym zakresie ceny. Warto zebrać komplet informacji, ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj

YAMAHA
MusicCast 50

YAMAHA MusicCast 50

System MusicCast odmienił oblicze... oferty Yamahy, wprowadzając do jej urządzeń nowe umiejętności związane z siecią, pl...