Głośnik JBL Xtreme 3 można kupić ponadto online, w sklepie internetowym JBL, a także w sklepach sieci Media Expert, Media Markt, Euro RTV AGD, Neonet, Komputronik, Cortland, salonach MegaHz i Concept Car. |
***
Chociaż JBL ma w ofercie jeszcze większe modele, to JBL Xtreme 3 swoimi gabarytami, posturą i masą zaspokoi potrzeby większości zainteresowanych, tym bardziej że producent opracował specjalny system łączenia kilku takich głośników w jeden łańcuch audio.
JBL Xtreme 3 - obudowa
Obudowa głośnika JBL Xtreme 3 jest zbyt pękata, aby ją bezpiecznie chwycić, dlatego najlepiej się Xtreme 3 "przepasać", do czego służą umieszczone w górnej części obudowy uchwyty, na które zakładamy specjalny, regulowany pas (jest w komplecie). Potem można już swobodne hasać i skakać... nawet do wody, bo Xtreme 3 jest odporny na zanurzenie (do 1 m) i zapylenie (ochrona IP67).
Pasek ma jeszcze jeden imprezowy akcent - otwieracz do butelek - ale po piwku teoretycznie nie pływamy. Widywałem już ten głośnik przewieszony przez plecy, szyję, przytroczony do bagażu, jakby nikomu te 2 kg nie przeszkadzały.
Na tekstylnej maskownicy znajdują się liczne gumowe uszczelnienia. W górnej części zainstalowano prosty panel gumowanych przycisków. Możemy regulować głośność, zatrzymać i wznowić odtwarzanie, przeskoczyć do kolejnego utworu (ale nie da się niestety cofnąć do poprzedniego).
Z przodu umieszczono efektowne logo JBL z opalizującopomarańczowymi krawędziami, na dole pręgowaną stopkę, a z tyłu, pod gumową uszczelką, trzy złącza.
JBL Xtreme 3 - złącza i Bluetooth
Dwa z nich to USB, jedno służy do zasilania i ładowania wbudowanych akumulatorów, a obydwa mogą również zasilać zewnętrzny sprzęt, służąc jako popularny powerbank np. dla telefonu. Oprócz tego jest jeszcze konwencjonalne wejście analogowe.
Czytaj również test głośnika bezprzewodowego JBL Flip 5
JBL Xtreme 3 funkcjonuje wyłącznie w obrębie standardu Bluetooth, więc nie ma dodatków znanych z głośników sieciowych. Bluetooth występuje w nowoczesnej odmianie v5.1, przygotowany do pracy z dwoma źródłami, co oznacza możliwość równoległego połączenia np. z dwoma telefonami.
JBL nie chwali się obsługiwanymi standardami kodowania, z przeprowadzonych prób wynika, że dostępna jest jedynie podstawowa wersja SBC. Nie jest to zaskoczeniem, bo to typowe dla tego producenta, chociaż nie wiem, dlaczego JBL jest tak konsekwentny i nie otwiera się na inne systemy oferujące wyższą jakość dźwięku. Wbudowany akumulator pozwala na długie 15 godzin pracy.
JBL X-treme 3 - odsłuch
Wiele nowoczesnych, aktywnych głośników bezprzewodowych zaszokowało basem, jakiego wcześniej z tak małych urządzeń nikt nie słyszał i takie możliwości mają sporą grupę odbiorców, zwłaszcza wśród młodych, dla których sprzęt tego rodzaju to jedyny "system" mający spełniać wiele ról. A młodzi lubią poszaleć.
JBL Xtreme 3 to kolejny głośnik JBL-a, który wychodzi naprzeciw takim oczekiwaniom. Z jednej strony mogliśmy się do tego już przyzwyczaić, z drugiej - to wciąż robi wrażenie. Na tle najbardziej ekstremalnych wyczynów, jakie poznaliśmy, Xtreme 3 jest spokojniejszy, ale i to wystarczy, aby zepchnąć konkurentów tego testu do defensywy.
Bas jest zdrowy, nie tylko mocny, ale też zróżnicowany. W tym przypadku ustawienie blisko ściany, a tym bardziej w narożniku, nie będzie rekomendowane.
JBL Xtreme 3 ma dość siły, aby zagrać potężnie bez takiego wsparcia, a wysokie tony zostały utemperowane, co współtworzy tak zakreśloną charakterystykę, jak też tłumi niedoskonałości transmisji w przyjętej wersji Bluetooth - wybrano brzmienie ciemniejsze, ale gładsze.
Od specjalisty
JBL Xtreme 3 to głośnik stereofoniczny, co wobec najbardziej prawdopodobnego, imprezowego wykorzystania ma może niewielkie znaczenie, ale dwa niezależne kanały przynoszą i tutaj korzyści (wyższa moc układu, wyższa dynamika, wyższa maksymalna głośność). Głośniki są umieszczone w przedniej części walca, pod osłoną maskownicy.
Uruchomiono parę układów dwudrożnych, w każdym mamy 70-cm przetwornik nisko-średniotonowy oraz 2-cm wysokotonowy. Widoczne z boku membrany z groźnymi symbolami wykrzykników to już "tylko" membrany bierne (obydwie wraz z głośnikami nisko-średniotonowymi pracują we wspólnej obudowie).
Każdy z przetworników zasila wzmacniacz o mocy 25 W, w sumie mamy więc do dyspozycji aż 100 W. Tak wysoka moc przyda się dla rozszerzenia pasma przenoszenia w kierunku najniższych częstotliwości, do czego potrzebna jest też oczywiście elektroniczna korekcja.
W tych kwestiach JBL jest niekwestionowanym specjalistą, co doceniają dzisiaj starsi i młodsi, a ci drudzy szybko stają się nową generacją lojalnych klientów.
JBL Xtreme 3 - cena i dostępność
Głośnik JBL Xtreme 3 można kupić ponadto online, w sklepie internetowym JBL, a także w sklepach sieci Media Expert, Media Markt, Euro RTV AGD, Neonet, Komputronik, Cortland, salonach MegaHz i Concept Car.