RELOOP HiFi Turn 3

RELOOP
HiFi Turn 3

Gramofony

Reloop jest firmą niemiecką, której produkty do niedawna można było spotkać niemal wyłącznie w sektorze profesjonalnym – miksery, zespoły głośnikowe, słuchawki, wielofunkcyjne kontrolery i inne cuda, ale popularność zawdzięcza przede wszystkim gramofonom, dobrze znanym w środowisku DJ. Niedawno fi rma wprowadziła specjalną linię gramofonów "hajfajowych", stworzyła na tę okazję submarkę Reloop HiFi. Pierwszą propozycją był właśnie Turn 3, potem przygotowano tańszy Turn 2 oraz droższy Turn 5. Patrząc na model Turn 3, trudno jednak dostrzec ślady DJ-skich korzeni producenta, gdyż pod takim projektem mogłaby się podpisać dowolna firma z "naszego" podwórka.

Konstrukcja jest ciężka i elegancka, oparta na plincie z MDF-u, polakierowanej na wysoki połysk.

Reloop HiFi Turn 3 - talerz i silnik

Talerz o średnicy 12 cali to odlew aluminiowy, wyposażony w dodatkowe "wkładki" - gumowe absorbery drgań. Napęd paskowy jest zamknięty pod talerzem, bez dodatkowego subtalerza, odlew przygotowano z dodatkowym, wewnętrznym kołnierzem.

Silnik prądu stałego ulokowano w niewielkiej odległości od osi talerza, więc pasek jest krótki, a to tworzy potencjalne problemy z przenoszeniem drgań na płytę; dlatego też Reloop ma specjalną jednostkę napędową, nazwaną przez producenta niskowibracyjną.

Czytaj również: Jakie urządzenia są potrzebne do kalibracji gramofonu?

Fabrycznie zamontowana wkładka to bardzo dobry Ortofon 2M RED.

Fabrycznie zamontowana wkładka to bardzo dobry Ortofon 2M RED.

Reloop HiFi Turn 3 - ramię

Ramię ma typowe zawieszenie kardanowe, rurka jest prosta i osadzona w niewielkiej tulejce połączonej z systemem łożysk. Główka kątowa jest odłączana za pomocą złącza GM/SME.

Układ regulacji nacisku igły rozwiązano tradycyjnie, na tylny trzpień nakręcamy okrągłą przeciwwagę, natomiast za anti-skating odpowiada wygodne pokrętło osadzone w dolnym kołnierzu kolumny.

W lewym przednim narożniku zainstalowano pokrętło, którym wybieramy prędkość obrotową (33, 45, a także 78 obr./min). Reloop dodał też deklarację odtwarzania płyt... szelakowych (właśnie przy 78 obr./min), ale z zastrzeżeniem, że należy wówczas... wyposażyć Turn 3 w specjalną głowicę odczytującą. To raczej ciekawostka niż realna możliwość.

Turn 3 obsłuży trzy standardy prędkości w sposób bardzo wygodny - zmiany zadysponujemy elektronicznym przełącznikiem.

Turn 3 obsłuży trzy standardy prędkości w sposób bardzo wygodny - zmiany zadysponujemy elektronicznym przełącznikiem.

Reloop HiFi Turn 3 - zasilanie i automatyka

Włącznik zasilania znajduje się na tylnej ściance, gdzie trudno byłoby za każdym razem sięgać. Talerz startuje więc automatycznie, gdy podniesiemy ramię i przesuniemy je nad początkowe rowki płyty, a silnik zostanie automatycznie wyłączony, gdy odłożymy rurkę ramienia na podstawę lub gdy igła dotrze do wewnętrznych, krańcowych obszarów nośnika (choć tego ostatniego nie udało mi się wywołać - może to kwestia kalibracji).

Możemy tę automatykę wyłączyć, wówczas gramofon zachowuje w pełni manualny charakter. Wyjścia RCA (gniazda złocone) działają w dwóch trybach (odpowiedni wybieramy przełącznikiem), podając sygnał wprost z wkładki lub po korekcie we wbudowanym przedwzmacniaczu (MM). Jest także złącze USB-B, które podaje sygnał cyfrowy do komputera.

Czytaj również: Jaki jest optymalny nacisk igły na płytę?

Zawieszenie ramienia wydaje się prostą i znaną konstrukcją, ale uzupełniono ją o czujniki położenia, które automatycznie włączają obroty, gdy przesuniemy igłę nad początkowe rowki płyty.

Zawieszenie ramienia wydaje się prostą i znaną konstrukcją, ale uzupełniono ją o czujniki położenia, które automatycznie włączają obroty, gdy przesuniemy igłę nad początkowe rowki płyty.

Gramofon Reloop HiFi Turn 3 ma więc przetwornik analogowo-cyfrowy (16 bit/48 kHz). Największą i miłą niespodzianką jest to, że Turn 3 został fabrycznie wyposażony w znakomitą wkładkę MM Ortofon 2M Red (igła o szlifi e eliptycznym, wysokie napięcie wyjściowe - ponad 5 mV) występującą zazwyczaj w droższych gramofonach.

Tym razem przygotowanie urządzenia do pracy trwa dłużej. Do transportu zdemontowano talerz, elementy ramienia, pokrywę przeciwkurzową, zawiasy... Trochę gimnastyki wymaga też założenie paska napędowego.

Odsłuch

Dostaniemy analogowe nasycenie, ładne ubarwienie, a nawet sporą dawkę dynamiki i dość dokładny detal; spójność nie jest tutaj usprawiedliwieniem dla "przyklepania" dźwięku, w całym pasmie słychać niezłą wyrazistość, zdolność do pogodzenia "klimatu" z neutralnością i odpowiedzielnością za każdy element, co jest godne specjalnej pochwały.

W każdym brzmieniu jest kompromis, tutaj jest on nie tylko świetnie wyważony, ale też przynosi sporo wrażeń. To już banał, że analog ma dużo do powiedzenia w zakresie średnich tonów, jednak Reloop HiFi Turn 3 nie idzie na skróty, ma większe ambicje i możliwości - oddaje dźwięki klarownie, a nie tylko plastycznie, potrafi pokazać wyraźniejsze kontury, a nie tylko "substancję".

Talerz jest wykonany z aluminiowego odlewu polakierowanego na czarno. Napęd paskowy, przekazywany na wewnętrzny kołnierz – ten element konstrukcji wygląda bliźniaczo do TN-280BT Teaca.

Talerz jest wykonany z aluminiowego odlewu polakierowanego na czarno. Napęd paskowy, przekazywany na wewnętrzny kołnierz - ten element konstrukcji wygląda bliźniaczo do TN-280BT Teaca.

Reloop HiFi Turn 3 nie "przegrzewa" muzyki, nie koncentruje jej w centrum i na pierwszym planie, swobodnie buduje przestrzeń i oddaje akustyczny "oddech" dobrych nagrań.

W rockowych kawałkach ma dość wigoru, abyśmy chcieli ich słuchać, soprany są czyste i dźwięczne, a bas... dość krótki, Turn 3 nie będzie nas nim czarował i osaczał. Ale dzięki temu brzmienie jest bardziej zwinne i energetyczne. Wszystko to dostajemy już przy działaniu wbudowanego przedwzmacniacza gramofonowego, oczywiście zastosowanie lepszego przyniesie poprawę, ale sam Turn 3 potrafi tak dużo, że na początku w ogóle bym o tym nie myślał.

Parametry

RELOOP HiFi Turn 3

  • Napęd Paskowy
  • Prędkość obrotowa 33,45,78

Podstawowe dane

  • 1 750 zł

Nasza ocena

  • Wykonanie: Elegancki, nowoczesny gramofon z napędem paskowym, plinta wykończona na wysoki połysk, aluminiowy talerz z absorberami. W komplecie bardzo dobra wkładka Ortofon 2M RED.
  • Funkcjonalność: Jedyny w tym gronie gramofon z automatyką sterowania obrotami silnika (i możliwością wyłączenia tej funkcji), trzy prędkości obrotowe przełączane elektronicznie, wbudowany przedwzmacniacz phono i przetwornik analogowo-cyfrowy z wyjściem USB.
  • Brzmienie: Dynamiczne i klarowne, z krótkim basem i wyrazistą średnicą. Mniej winylowe, bardziej uniwersalne.
NAD C558

NAD
C558

Cena: 2 300 zł

ELAC Miracord 50

ELAC
Miracord 50

Cena: 2 400 zł

DENON DP-450USB

DENON
DP-450USB

Cena: 2 400 zł

TEAC TN-180BT

TEAC
TN-180BT

Cena: 950 zł

Zobacz także
Audio - lipiec - sierpień 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

W tym numerze znajdziecie regularny test porównawczy (pięć wzmacniaczy za ok. 9000 zł), hi-endowe kolumny, gramofon, ale polecam przede wszystkim indywidualne testy pięciu urządzeń nowej generacji - soundbarów, głośników bezprzewodowych, systemów "all-in-one". ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj

LENCO
L-3808

LENCO L-3808

Krótkie wprowadzenie o firmie Lenco można oprzeć na tym, że ma już ponad 70-letnie doświadczenie w produkcji gramofonów....