DENON
DP-29F

W ofercie Denona znajdziemy cztery gramofony. DP-400 oraz DP-450USB to rasowe konstrukcje Hi-Fi, dwa znacznie tańsze – DP-300F oraz DP-29F – to propozycje "dla każdego", również ze względu na automatykę. Ryzyko uszkodzenia czegokolwiek sprowadza się więc tylko do momentu kładzenia płyty na talerzu gramofonu.

Nasza ocena

Wykonanie
Niewielki, skromny, praktyczny. Pełen automat. W komplecie wkładka Denona.
Funkcjonalność
Wyłącznie automatyczny tryb pracy. Elektroniczny przełącznik prędkości obrotowej, wbudowany przedwzmacniacz korekcyjny. Bez regulacji, wszystko ustawione fabrycznie.
Brzmienie
Zrównoważone z łagodnymi skrajami pasma, dynamika i rozdzielczość zyskuje po podłączeniu zewnętrznej korekcji phono. Plastyczna stereofonia z bliskim pierwszym planem.
Artykuł pochodzi z Audio

To jeden z najtańszych gramofonów tak renomowanej firmy na rynku, co na pewno będzie zachętą. Niewielki, ale przez to łatwy do ustawienia gramofon, z obudową wykonaną z tworzywa, nie będzie wielką ozdobą salonu, ale chyba uzupełnieniem równie skromnego systemu audio. Może nawet podłączonym do soundbara? Na przykład do testowanego w poprzednim numerze Denona Home 550? Tak, to da się zrobić.

Obudowa Denona DP-29F jest podobna do AT-LP60XUSB, wymiary zewnętrzne zgadzają się co do jednego centymetra. Niewykluczone, że obydwa modele powstają w jednej fabryce.

Denon DP-29F - talerz i obsługa

Talerz jest aluminiowy, ramię ma prostą rurkę i (nierozłączną) kątową główkę. Tylna część ramienia jest zabudowana, bez żadnych regulacji. Do dyspozycji użytkownika pozostaje przełącznik prędkości obrotowej (33,3 i i 45 obr./min) oraz typu nośnika (LP lub SP), i oczywiście przyciski Start/ Stop. W komplecie jest pokrywa przeciwkurzowa.

Gramofon Denon DP-29F jest w przeważającej większości zmontowany, należy jedynie założyć pasek napędowy, talerz oraz gumową matę, podłączyć kable – i możemy grać. Regulacje całkowicie wyeliminowano. Nie ma nawet przeciwwagi, siła nacisku jest ustalona i nie da się jej zmienić.

Co jednak, gdy uszkodzimy igłę (lub ulegnie ona naturalnemu zużyciu)? Można ją wymienić, natomiast cała wkładka jest zabudowana w korpusie przedniej części ramienia. 

Czytaj również: Jakie urządzenia są potrzebne do kalibracji gramofonu?

Nie ma nawet oddzielnego włącznika zasilania, są tylko oczywiste przyciski Start i Stop.
Nie ma nawet oddzielnego włącznika zasilania, są tylko oczywiste przyciski Start i Stop.

Patrząc na kształt poszczególnych podzespołów, jak również parametry elektryczne, można podejrzewać, że ma ona wiele wspólnego z AT-3600 (która jest też w następnych gramofonach tego testu), więc być może DP-29F zaakceptuje nie tylko igłę Denona, ale i "zamiennik" z Audio-Techniki.

Denon DP-29F - tryb pracy

Mechanika jest dość cicha, ramię przesuwa się pewnie i dokładnie. Naciskamy przycisk Start, a po zakończeniu odtwarzanej strony gramofon samoczynnie zatrzyma obroty i cofnie ramię do pozycji wyjściowej. Jest też funkcja Stop, pozwalająca przerwać odtwarzanie w każdej chwili.

Co jednak nietypowe nawet w gramofonach automatycznych, taki tryb pracy jest jedyną opcją, nie ma możliwości zabawy manualnej, co już ekstremalnie upraszcza obsługę, nie dając użytkownikowi żadnego pretekstu do zastanawiania się, jak będzie lepiej... Żadne audiofilskie dylematy i ceregiele nie wchodzą tutaj w grę.

Czytaj również: Jakie rodzaje napędów występują w gramofonach?

Ramię ma zamontowaną na stałe wkładkę, oznaczenia w dokumentacji wskazują na produkt MM Denona, jednak cechy konstrukcyjne przywołują AT-3600 Audio-Techniki
Ramię ma zamontowaną na stałe wkładkę, oznaczenia w dokumentacji wskazują na produkt MM Denona, jednak cechy konstrukcyjne przywołują AT-3600 Audio-Techniki.

Nie ma też gniazd RCA, sygnał wychodzi przez zainstalowany już interkonekt. Kolejna czynność mniej. Ale oszczędności nie mogły spowodować braku układu przedwzmacniacza gramofonowego – właśnie w takim prostym gramofonie to rzecz obowiązkowa. Można go wyłączyć, chociaż w tym celu trzeba sięgnąć do przełącznika ukrytego pod talerzem, ale nie będziemy przecież robić tego na co dzień.

W testowanym egzemplarzu DP-29F obroty były o 0,8% za szybkie. W dolnej części obudowy widać "trymery" regulacyjne, można się więc pokusić o kalibrację.

Denon DP-29F - odsłuch

Denon DP-29F to faktycznie gramofon dla każdego początkującego, nawet w tak niedrogim wydaniu automatyka działa bez większych problemów. DP-29F przypomniał mi tylko, że rozleniwieni wygodą powinniśmy pamiętać o jednej rzeczy: na obudowie igły jest założona osłona, którą przed naciśnięciem przycisku Start należy zsunąć.

Czytaj również: Jaki jest optymalny nacisk igły na płytę?

W tylnej części ramienia wszystko jest zabudowane, użytkownik nie ma dostępu do żadnych regulacji.
W tylnej części ramienia wszystko jest zabudowane, użytkownik nie ma dostępu do żadnych regulacji.

Próby odsłuchowe rozpocząłem od trybu fabrycznego, czyli z włączonym wbudowanym przedwzmacniaczem korekcyjnym. Dźwięk jest nieźle zrównoważony, z mocną i otwartą średnicą, chociaż wysokie tony są już na skraju przygaszone, a bas skromny, towarzyszący. Tworzy to dość harmonijną i naturalną całość, do łatwego i "niezobowiązującego" słuchania.

Do wielkich emocji jeszcze daleko, ale w tej powściągliwości jest już przedsmak winylowego stylu. Bo trudno, żeby go nie było... Tworzą go również ograniczenia, a nie tylko zalety.

Od oczekiwanego stereotypu nasyconego, gęstego dźwięku odstają dość słabe niskie tony, ale dzięki temu delikatna góra pasma nie jest na szarym końcu.

Czytaj również: Jakie wyróżniamy kształty ramion gramofonowych?

Aluminiowy talerz zaprzecza podejrzeniom, że wszystko zrobiono z plastiku... Pod spodem widać rozbudowany mechanizm automatyki i typowy w tej klasie napęd paskowy.
Aluminiowy talerz zaprzecza podejrzeniom, że wszystko zrobiono z plastiku... Pod spodem widać rozbudowany mechanizm automatyki i typowy w tej klasie napęd paskowy.

Dużym atutem jest stereofonia – szeroka, bliska i plastyczna. Bez głębokich planów i przenikających się wybrzmień, ale może być ich więcej, wraz z lepszym doświetleniem wysokich tonów, a także wzmocnieniem basu, po zaangażowaniu zewnętrznego preampu phono.

Trzeba jeszcze zaznaczyć, że Denon nie przygotował trzpienia uziemiającego, co może (choć wcale nie musi) wywoływać słyszalny w cichych partiach przydźwięk.

Specyfikacja techniczna

DENON DP-29F
Napęd Paskowy
Ramię Proste
Prędkość obrotowa 33,3 i i 45
Typ wkładki MM
Wymiary: wys./szer./gł., W przypadku urządzeń testowanych w AUDIO wartość mierzona.
Może Cię zainteresować
DENON testy
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta lipiec 2022

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2022

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio lipiec - sierpień 2022

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu