AUDIOQUEST SKY

AUDIOQUEST
SKY

Interkonekty

Dystrybutor, poproszony o przysłanie kompletu za ok. 12 000 zł, wybrał drugi od dołu w referencyjnej serii AQ przewód Mont Blanc oraz najdroższy interkonekt - Sky. Takie nieszablonowe podejście może mieć jednak sens, ponieważ to właśnie przez interkonekty płyną najmniejsze prądy i występują najmniejsze napięcia, więc i tutaj może dochodzić do największych strat i zakłóceń sygnału. Ale - zobaczymy.

Obydwa przewody łączy taki sam odcień zewnętrznego wykończenia, niebieski z czarnym przeplotem, wykonanego w formie plecionki. W obydwu znajdziemy również system DBS (Dielectric Bias System), mający za zadanie w aktywny sposób spolaryzować dielektryk, a tym samym zastąpić tradycyjne wygrzewanie przewodu. Interkonekt wykonany został ze srebrnych przewodników typu solid-state o specjalnie polerowanej powierzchni (PSS - Perfect-Surface Silver), zaś przewód głośnikowy z miedzi o wysokiej czystości i również polerowanych przewodnikach (PSC+ - Perfect-Surface Copper+).

W interkonekcie materiałem izolacyjnym jest Teflon w formie rurek, dzięki czemu, podobnie jak w przewodach Tara Labs, przewodniki otoczone są głównie powietrzem - najlepszym dielektrykiem. Głośnikowy, jako że pochodzi z niższego przedziału cenowego, otrzymał dielektryk z karbonowanego polietylenu. Przewodniki typu solid-state zostały w nim tak ułożone, że wewnątrz znajdziemy pięć drucików skręconych w jedną stronę, a na zewnątrz również pięć przewodników z wypełniającymi pozostałą przestrzeń rurkami dielektryka, owiniętych wokół wewnętrznej wiązki, tyle że skręconych w drugą stronę.

Oprócz tego rozwiązania, nazwanego Earth Feature, jest jeszcze jedno - SST (Spread Spectrum Technology), polegające na tym, że każdy przewodnik ma inny przekrój i inny kształt, a więc inaczej transmituje sygnał i ma inny rozkład drgań własnych. Końcówki to wyrób własny AQ - w interkonekcie są to znakomite i pięknie wyglądające srebrzone wtyki RCA, zaś w przewodzie głośnikowym, również srebrzone, widełki. Mają one nieco mały rozmiar, dlatego nie wejdą na większe trzpienie. Przysłany kabel miał budowę bi-wiring, z oddzielonymi przewodami (dwoma) dla sekcji wysokotonowej i trzema przewodnikami dla basu.

Odsłuch

Synergia systemu była fantastyczna, zaś wypróbowany przez chwilę inny zestaw Audioquest w tej samej cenie zabrzmiał gorzej. Całość brzmi koherentnie, w pełny, piękny sposób. Bardzo dobrze budowane jest tło wydarzeń: jedwabiście czarne, głębokie - naprawdę wielka rzecz. Dzięki temu cisza w dużej sali, np. z nagrania Symfonii nr 5 Mahlera (Pentatone classic 5186 004, SACD) była namacalna przez swoistą obecność czegoś nieuchwytnego, a zarazem oczywistego.

Głosy są przez AQ podawane w pełny, ciepły sposób - głos Marii Peszek z jej debiutanckiej (znakomitej) płyty Miasto mania (Kayax Production, 44678 2, CD) był więc intymny, ciepły i bliski - rzecz spowodowana częściowo przez bliskie umieszczenie mikrofonu, jednak w żaden sposób nie uwypuklona przez kable, a raczej zamieniona w zaletę. System AQ jest bardzo wrażliwy na wszelkie zmiany dynamiki nagrania, ponieważ jest bardziej neutralny niż np. VDH, który w swoim - szalenie przyjemnym - entuzjazmie nieco podkreślał kontrasty dynamiczne. Ale i w AQ najwyższa góra jest nieco zaokrąglona. Jest więc delikatna, ale mamy dzięki niej fantastyczną plastykę brzmienia i brak agresji. Nie chodzi przy tym o przyciemnienie czy brak szczegółów, nie o balans tonalny - wszystko jest na swoim miejscu, a rzecz idzie a o szybkość narastania sygnału.

Atak instrumentów jest minimalnie złagodzony i przypomina to, co oferują urządzenia lampowe. Okazuje się, że za taki charakter odpowiedzialny jest przede wszystkim kabel głośnikowy. Jeżeli chcemy się tego pozbyć, będziemy musieli jednak zapłacić znacznie więcej - w tej formie w jakiej jest, z interkonektem Sky, tworzy wyjątkowo dobre zestawienie.

I co? I okazuje się, że czasem warto zmienić schemat działania, bo system Audioquesta, jako system właśnie, jest znakomity.

Pozostałe sprzęty w systemie:

Audioquest MONT-BLANC (Kable głośnikowe)

Wojciech Pacuła

Parametry

AUDIOQUEST SKY

  • Długość najkrótszego odcinka 0,5
  • Materiał przewodnika S
  • Typ przewodnika S

Podstawowe dane

Zobacz także
Audio - lipiec - sierpień 2018

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Test porównawczy wzmacniaczy stereofonicznych w zakresie 2200-2800 zł pokazuje, jak bardzo się zmieniły, jak wiele dodatkowych funkcji można dzisiaj znaleźć w nawet niedrogich modelach.   Kilka kolejnych testów, już indywidualnych, wprowadza nie tylko nowe produkty, ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj

POLK AUDIO
Signa S1

POLK AUDIO Signa S1

Soundbary stały się jedną z najważniejszych kategorii sprzętu A/V. Zdobyły w kinie domowym większą popularność niż wielo...

Newsletter
zapisz się i zyskaj
Zamów newsletter, a co tydzień otrzymasz porcję
wyselekcjonowanych wiadomości ze świata
audio-video i muzyki.
Teraz przy zapisaniu się na
newsletter otrzymasz bieżące
e-wydanie magazynu AUDIO
Okładka Audio