MARANTZ
M-CR502

Zestaw Marantz/Mission stanowi wyjątek w tym teście - jako jedyny nie jest klasycznym systemem jednego producenta. Składa się z dwóch niezależnych produktów, sprzedawanych również oddzielnie, ale zostały one dobrane przez dystrybutora, który zachęca do zakupu takiego kompletu specjalną, promocyjną ceną.

Nasza ocena
Wykonanie

Aluminiowa obudowa, wewnątrz cztery cyfrowe końcówki mocy. Solidne monitory głośnikowego specjalisty.

Laboratorium
Różne opcje wykorzystania zestawu czterech końcówek (bi-amping, druga strefa), złącze USB, wyjście subwooferowe i filtrowanie zespołów głównych.
Brzmienie
Swobodne, szerokopasmowe, o dużej skali. Bas dojrzały, bez emfazy, środek i góra zrównoważone.
Możesz pobrać ten artykuł w formacie
Artykuł pochodzi z Audio

Takie połączenie nie musi być wymuszonym kompromisem – jest więc bardzo szlachetne i zgodne z audiofilską sztuką; z drugiej strony nie każdy klient chciałby komplikować sobie życie poszukiwaniem optymalnej kombinacji, większości bliższa jest idea spójnego, firmowego kompletu z jednego pudełka. Ale jako się rzekło, dystrybutor sam podsuwa gotowe rozwiązanie, więc ma ono szansę na akceptację. Zwłaszcza u tych, którzy zetknęli się już wcześniej z markami Marantz i Mission.

Marantz M-CR502

Marantz M-CR502 to jedno z najzgrabniejszych i najsympatyczniejszych urządzeń określanych mianem all-in-one, jakie spotkałem. Producent podkreśla jego lifestyle’owe wzornictwo, podobnie jak kiedyś w przypadku systemów Eclipse, które jednak nie odniosły wielkiego sukcesu. Tym razem Marantz wycelował chyba znacznie lepiej - urządzenie jest ładne, subtelnie nawiązuje do droższych, pełnowymiarowych "klocków" (zaokrąglane boczne krawędzie).

Marantz M-CR502 najlepiej wygląda ustawione swobodnie, ważnym elementem jest bowiem błyszcząca czernią górna ścianka; współgra z nią przedni panel (wykonany z ciemnej pleksi), gdzie znajduje się szuflada oraz dwa zespoły przycisków ułożonych na dwóch okręgach. W dolnej części widać wyłącznik zasilania, USB, wyjście słuchawkowe, podręczne wejście (także na minijacku) oraz małe przyciski do regulacji głośności.

502-ka jest systemem muzycznym, ale oprócz tradycyjnych kompaktów można odtworzyć pliki MP3, prawdopodobnie częściej pobierane z pamięci podłączonych do złącza USB.

Sztywna obudowa z aluminium jest jednak zaskakująco lekka, bo tak jak w przypadku JVC i Philipsa kryje w sobie amplifikację cyfrową.

Na tylnym panelu mamy dwie pary wejść RCA (jedno z pętlą dla rejestratora), wyjście do subwoofera, a nawet podstawową obsługę drugiej strefy! Wyjścia głośnikowe mają podwójny komplet zacisków, nie jest to jednak typowa zagrywka zachęcająca do prostego bi-wiringu; końcówki mocy zostały zaprojektowane tak, aby można było zrealizować bi-amping, w środku pracują bowiem nie dwa, ale cztery wzmacniacze o mocy 25 W każdy. Dzięki temu udało się także przygotować prosty schemat (ze wspólnym źródłem) do pracy dwustrefowej – para końcówek delegowana jest wtedy do napędzenia głośników w sąsiednim pomieszczeniu.

Marantz M-CR502 umożliwia również uruchomienie korekty charakterystyki częstotliwościowej, realizowanej w filtrach cyfrowych, można więc odciążyć kolumny od sygnałów poniżej 100 lub 60 Hz (-12 dB/okt), a także podbić (+3 dB) okolice 400 Hz – to bardzo ciekawe, bo nowatorskie, a w gruncie rzeczy bardzo pożyteczne. Otóż większość małych zespołów głośnikowych (nawet wolnostojących, ale w wąskich obudowach) ma w tym zakresie osłabienie na charakterystyce (niezależnie od ograniczeń w obszarze niskiego basu, który może wspomagać subwoofer) . Ciekawe możliwości Marantza uzupełnia wbudowany zegar oraz timer sterujący podstawowymi funkcjami.

Mission m33i

Monitorki Mission m33i to konstrukcja wcale nie najmniejsza w serii, na tle głośników innych testowanych systemów wyglądają wręcz gigantycznie. To zarówno zaleta, jak i wada, rozważenie za i przeciw odnosi się do kwestii poruszonej na wstępie: dla wielu klientów, poszukujących pod hasłem "minisystemu" urządzenia przede wszystkim dyskretnego, zdolnego pojawić się w każdym miejscu mieszkania – w kuchni, na komodzie, na nocnym stoliku – tego typu rozwiązanie, w dodatku skażone stylistyczną niejednorodnością urządzeń pochodzących od różnych producentów, będzie nie do przyjęcia. Chyba że dadzą się przekonać do choć trochę bardziej audiofilskiego potraktowania tematu, docenią głośniki od specjalistycznego producenta, lub doświadczyli już na własnej skórze, że im większe głośniki, tym lepszy bas (statystycznie!).

Jeżeli wezmą więc pod uwagę przede wszystkim rezultaty brzmieniowe, a nie estetyczne, to udział tak poważnych zespołów głośnikowych w ramach systemu za tak umiarkowaną cenę stanie się poważnym atutem, a nie problemem. Zresztą w serii jest mniejsza konstrukcja – m30i – i dystrybutor bez problemu dołączy ją do kompletu w tej samej cenie, zamiast m31i, jeśli tylko takie będzie życzenie.

W konstrukcjach Mission intryguje odwrócony układ przetworników, charakterystyczna jest też obudowa z bogato wyprofilowanym frontem, spełniającym postulaty akustyczne – zaokrąglenia lepiej, niż ostre krawędzie, służą rozpraszaniu fal. Układ dwudrożny tworzy jednocalowa tekstylna kopułka wysokotonowa i 15-cm głośnik niskośredniotonowy z membraną celulozową. Otwór bas-refleks umieszczono z tyłu, oczywiście znajdziemy tam gniazdo przyłączeniowe – złocone i podwójne, dzięki czemu możemy wykorzystać bi-ampingową opcję zawartą w M-CR502.

Brzmienie

Obietnica, że większe głośniki dostarczą mocniejsze, pełniejsze brzmienie, zostaje spełniona. Dźwięk nie jest przy tym opasły, ciężki, ani dudniący – bas schodzi niżej niż u konkurentów, a jednocześnie często góruje nad nimi również pod względem dokładności, bowiem przestaje "nadrabiać miną", nie eksponuje nerwowo i nie podbarwia wyższego podzakresu, do czego uciekały się minimonitorki, chcąc udowodnić, że potrafią w tych rejonach być aktywne. Mission m33i grają z większą swobodą, dysponują większą skalą dynamiczną, co pozwala im osiągać zarówno szybkość, jak i głośność w bardziej naturalny sposób.

Oczywiście pozostajemy w świecie średniej wielkości monitorów i nie ma to nic wspólnego z możliwościami większych kolumn. W brzmieniu systemu M&M nie usłyszymy flegmatyczności, sprawny bas ma siłę i kontury, nie jest przeciągany, średnica potrafi wyłożyć kawę na ławę, wejść z ważnymi informacjami na pierwszy plan, jednak najczęściej zachowuje się dość neutralnie: nie żąda wyłączności i skupienia uwagi tylko na sobie, wysokie tony są z nią połączone dość płynnie, trochę posypane piaskiem – ale drobnoziarnistym, który nie przeszkadza dobrej czytelności szczegółów. Brzmienie "empetrójek" nie razi metalicznością, są trochę ugrzecznione, a jednocześnie nabierają ciała.

Radosław Łabanowski

Parametry
MARANTZ M-CR502
Produkowany Tak
Skład ACD
Przedwzmacniacz gramofonowy Nie
Moc8 [W] 0
Moc4 [W] 0
Wyjście słuchawkowe Tak
Wymiary: wys./szer./gł., W przypadku urządzeń testowanych w AUDIO wartość mierzona.
MARANTZ testy
MCR-B370D
YAMAHA
MCR-B370D
Minisystemy

Prezentując po raz pierwszy system MusicCast, Yamaha przedstawiła wizję usieciowienia wszystkich swoich urządzeń. I trzeba przyznać, że z każdym rokiem się do tego celu przybliża. W sieciową pajęczynę nie załapały się dotąd jednak podstawowe modele każdej z głównych kategorii urządzeń, w tym dwa najnowsze i najtańsze minisystemy: MCR-B270D oraz MCR-B370D. Kierując się ceną, bierzemy do testu ten drugi, ale systemy różnią się właściwie tylko wykończeniem zespołów głośnikowych, które w przypadku MCR-B270D jest skromniejsze.

X-HM76
PIONEER
X-HM76
Minisystemy

Już sam podział, jaki wprowadza producent – na "microsystemy" i "kompaktowe komponenty" (a nie obejmuje to w ogóle "dużego" sprzętu o szerokości 43 cm) – zapowiada szeroki wybór. I faktycznie jest on imponujący, bowiem wliczając wszystkie warianty, liczy aż 24 propozycje. X-HM76 to jeden z droższych modeli, zwłaszcza w grupie tych miniwież, których elektronikę zaprojektowano w ramach pojedynczego urządzenia (Pioneer proponuje także miniwieżyczki ze wzmacniaczem i odtwarzaczem w oddzielnych obudowach). W X-HM76 może spodobać się wiele rzeczy, a niektóre walory są wręcz fantastyczne.

D-M41DAB
DENON
D-M41DAB
Minisystemy

Na duży wybór minisystemów Denona składa się pewna liczba podstawowych modeli, ich wersji funkcjonalnych i kolorystycznych. D-M41 znajduje się mniej więcej w środku oferty, dostępny jest w odmianie podstawowej z tunerem FM oraz rozszerzonej - z odbiornikiem cyfrowym DAB+ (i taka wersja jest przedmiotem testu). Możemy kupić samą jednostkę centralną, ale zgodnie z konwencją testu, bierzemy na warsztat cały zestaw - z firmowymi zespołami głośnikowymi. Ponadto w tym przypadku jest to opcja szczególnie wartościowa z uwagi na unikalny sposób akustycznego dopasowania elektroniki i głośników.

Live Sound & Installation październik 2019

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta październik 2019

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista październik 2019

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio październik 2019

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio październik 2019

Audio

Polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu