PIONEER
X-SMC5

Dopiero co ("Audio" 2/2012) chwaliłem poprzedni model Pioneera, snując domysły, jak można by jeszcze poprawić tak udaną konstrukcję, a tu prosto ze składu celnego przyjechał do mnie następca. Zupełnie niepodobny kształtem i gabarytami, nie ma nawet dwóch kieszeni dokujących (czy tu jest w ogóle jakaś stacja?).

Nasza ocena
Wykonanie
Świetny desing i profesjonalna dbałość o detale.
Laboratorium
O rety! Radio FM, radio internetowe, iPod, iPhone (obraz i dźwięk), Bluetooth, CD, DVD (mp3, wma, DivX, jpg z płyt), mp3, wma, mpeg-4 aac, wav, flac z USB, DLNA lub AirPlay, budzik, multiroom, Air Jam.
Brzmienie
Szerokie, przestrzenne, akustyczne, bez basowania
Możesz pobrać ten artykuł w formacie
Artykuł pochodzi z Audio

Powstał sprzęt intrygujący wizualnie, z aż 16 ikonkami na kartonie, opisującymi jego rozległe możliwości. Gdzie ja zmieszczę opis??? Pioneer X-SMC5 - to konstrukcja dość płaska, podzielona na 3 główne części. Boczne "skrzydła" skrywają 66-mm przetworniki szerokopasmowe i 76-mm membrany bierne wspierające bas.

Wzmacniacz ma moc 2 x 20 W. W części centralnej, pod lśniącym czernią akrylem, wbudowano świecący na czerwono zegar oraz znakomicie spełniający swoje zadanie kolorowy ekran LCD wyświetlający, poza oczywistą tytułologią, również okładki albumów. Kilka niebieskich diod sygnalizuje aktywne funkcje. W podstawce można jeszcze wypatrzyć gniazdo USB, wyjście słuchawkowe, wejście audio minijack oraz ukrytą (gdy nieużywana) wysuwaną kieszeń z gniazdem dokującym iPody/iPhony.

Z tyłu Pioneera X-SMC5, poza gniazdem antenowym i gniazdem LAN (Ethernet), odnajdziemy jeszcze dwa wyjścia wideo - kompozytowe i HDMI. W komplecie dostajemy moduł odpowiedzialny za bezprzewodową komunikację Bluetooth z innymi urządzeniami typu smartfony czy tablety. Jest to o tyle ważne, że w przypadku niższych modeli z tej rodziny (X-SMC3 i X-SMC1) trzeba go dokupić. Górna krawędź zawiera kilka podstawowych przycisków i slot napędu CD/DVD (tego nie ma model X-SMC3). Dodam jeszcze, że DVD jest upskalowane do 1080.

Pioneer od kilku lat doposaża swoje produkty we wszystko, co najnowsze. Nie przychodzi mi do głowy, czego tu brakuje. Rozpoczynając od zwykłego radia FM, przez radio internetowe z możliwością podłączenia po kablu ethernetowym lub bezprzewodowo przez Wi-Fi, jest także zdolność do strumieniowania danych z serwerów muzycznych na komputerach PC, grania wprost z gniazda USB, odtwarzania płyt CD/DVD, współpraca z iPodami itp., dowolnymi zewnętrznymi źródłami dźwięku włącznie, z przejęciem funkcji głośnika dla komputera, współpraca ze wszystkim, co używa Bluetooth (w tym tablety) oraz Air Jam (o tym za chwilę)... Nie wspominając już o takich drobiazgach jak budzik.

Przy takiej mnogości funkcji pilot wygląda jakby był od telewizora (tylko nieco mniejszy). Przyłączenie tego wszystkiego do domowej sieci zajmuje tylko minutę. A co z dwoma portami dokującymi, którymi zajmowaliśmy się poprzednio, i możliwością miksowania muzyki z dwóch urządzeń?

Tu Japończycy "zarządzili" na całego. Dlaczego ograniczać klientów do dwóch odtwarzaczy, skoro można miksować cztery? Przychodzą ludzie na imprezę, wyciągają swoje smartfony lub iPody, pobierają z sieci darmową aplikację Air Jam i teraz każdy może już dorzucić bezprzewodowo do playlisty coś od siebie! To jest dopiero demokracja.

Okazało się więc, że Pioneer wyskoczył nieco poza ramy urządzenia kuchennego i bardziej pretenduje do roli domowego centrum rozrywki, łączącego najnowsze technologie z np. jakimś starszym amplitunerem. Z braku miejsca, tylko wspomnę o takich błyskotkach jak np. odtwarzanie plików WMA, MP3, MPEG4 AAC, WAV i FLAC przez USB, DLNA 1.5 lub AirPlay, czyli streaming wszystkiego i wszędzie bez kabli itd., itp.

Od strony dźwiękowej Pioneer X-SMC5 słuchany z większego dystansu (kilka metrów) rozwija skrzydła; z bliska (gdy stoi obok, np. na biurku) ma zbyt szeroką i przez to rozproszoną scenę stereofoniczną. Grając głośniej, dostaje jednak chrypy, więc nie można go użyć do "nagłaśniania". W brzmieniu jest dużo przestrzeni oraz lekkości, a mniej basu i mocniejszych uderzeń. Bardziej przekonująco gra delikatną muzykę akustyczną niż metal (ale ta uwaga dotyczy i pozostałych uczestników testu).

Waldemar (Pegaz) Nowak

Parametry
PIONEER X-SMC5
Produkowany Tak
Przedwzmacniacz gramofonowy Tak
Moc8 [W] 0
Moc4 [W] 0
Wyjście słuchawkowe Tak
Wymiary: wys./szer./gł., W przypadku urządzeń testowanych w AUDIO wartość mierzona.
PIONEER testy
PIONEER UDP-LX800
UDP-LX800

Pod koniec ubiegłego roku Pioneer zaprezentował dwa odtwarzacze UHD BD - UDP-LX500 oraz UDP-LX800. To obecnie jedne z nielicznych "ambitnych" źródeł Ultra HD Blu-ray, więc Pioneer nie ma w tym zakresie wielkiej konkurencji. Dla tańszego modelu UDP-LX500 rywal jest właściwie jeden - Cambridge Audio CXUHD - ale topowy UDP-LX800 to już samotny lider. To prestiż, ale i wyzwanie. Umiejętność czytania płyt UHD BD nie jest może czymś nadzwyczajnym, lecz tutaj chodzi o coś więcej - o topowe źródło A/V, a więc również o odtwarzacz muzyki, który spełni wymagania audiofilów. Taka uniwersalność jest od zawsze pożądana, chociaż trudna do osiągnięcia. Po płytach SACD i DVD-Audio przyszedł czas na wydawnictwa muzyczne Blu-ray audio (również z mixami 5.1). Dla tych, którzy chcieliby mieć dobre źródło i na taką okazję, UDP-LX800 wydaje się idealnym rozwiązaniem.

OPPO UDP-205
UDP-205

Pomijając początkowe perypetie związane z rywalizacją formatów HD DVD i Blu-ray, ten drugi, zwycięski, jest z nami już od dekady. Nie zdobył on jednak tak mocnej, wręcz monopolistycznej pozycji, jak w swoim czasie DVD. Pomysłem na jego rewitalizację jest "ucieczka do przodu", która de facto oznacza wprowadzenie kolejnego standardu - Ultra HD Blu-ray.

PIONEER BDP-LX88
BDP-LX88

BDP-LX88 wyposażony jest w dwa fi zyczne wyjścia HDMI, oznaczone jako Main oraz Sub. Wraz z rozbudowanymi możliwościami konfiguracji i dystrybucji sygnałów tworzą one ciekawe narzędzie pozwalające na zoptymalizowanie pracy całego systemu.

Live Sound & Installation wrzesień 2019

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta wrzesień 2019

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista wrzesień 2019

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio wrzesień 2019

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio wrzesień 2019

Audio

Polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu