DENON DF-109

DENON
DF-109

Minisystemy

W segmencie "drobnicy" Hi-Fi, Denon ma w bieżącej ofercie dwie ciekawe propozycje: tę opisaną poniżej, a także model D-M39, mieszczący elektronikę w pojedynczej obudowie, pozbawiony elementów sieciowych. D-F109 jest bezpośrednim sukcesorem modelu D-F107 (amplituner + CD) i - zgodnie z duchem czasów - został doposażony w moduł odtwarzacza sieciowego. Dużą zmianą jest tutaj pełna cyfryzacja połączeń pomiędzy poszczególnymi modułami wraz ze wszystkimi towarzyszącymi temu możliwościami.

Mały Denon DF-109 wygląda tak jak duży, tyle że jest... mały - to, do czego jesteśmy przyzwyczajeni od strony wykonania i wyglądu w klasycznych komponentach Denona, znajdziemy również tutaj - aluminiowe fronty w kolorze srebrnym lub czarnym, z falistym profilem, komunikatywne trójrzędowe jasnobłękitne wyświetlacze matrycowe, moletowane przyciski i pokrętła. Ponieważ komponenty są dostępne w sprzedaży zarówno jako zestawy, jak i pojedyncze "klocki", opiszę każdy z nich osobno.

Amplituner stereo występuje w dwóch odmianach - klasycznej z normalnym tunerem FM (DRA-F109) i rozbudowanej o tuner DAB/ DAB+ (DRA-F109DAB+). Wzmacniacz jest dość potężny jak na rozmiary tego urządzenia - dostarcza 2 x 65 W (4 omy).

Liczbę wejść analogowych zredukowano do dwóch, ale wszystkie komponenty przesyłają sygnały cyfrowe (koaksjalne), a dodatkowe połączenie Remote Connector (mini-jack 3,5 mm w zestawie) ułatwia życie - włączenie urządzenia źródłowego uruchamia automatycznie amplituner. Jest jeszcze optyczne wejście cyfrowe, które przydaje się głównie do współpracy z telewizorem, oraz wyjście (analogowe) na subwoofer. Pilot jest duży, wygodny i nawet dość elegancki.

Denon DCD-F109 odtwarza CD (również płyty CD-R/RW z zawartością MP3/WMA) oraz obsługuje zgromadzone na pamięciach przenośnych pliki poprzez frontowe gniazdo USB, które przy okazji jest kompatybilne z iPodem/ iPhonem. Z ciekawostek warto jeszcze wspomnieć o przetworniku C/A 24-bit/192 kHz.

Wyjście sygnału jest tylko cyfrowe - koaksjalne. Odtwarzacz sieciowy DNP-F109 może stać się dla niejednego użytkownika impulsem do odesłania starej wieży rodzinie na wieś albo oddania jej dziecku (nie mam niczego złego na myśli, ale z doświadczenia wiem, że łatwiej coś działającego oddać niż wyrzucić).

Urządzenia takie jak Denon DNP-F109 to przełom w rozwoju minisystemów, zmieniają one nasze przyzwyczajenia na zawsze. Wystarczy podłączyć Wi-Fi lub kabel ethernetowy (internet) i uzyskujemy dostęp do internetowych stacji radiowych (vTuner), serwisów muzycznych online (Last.fm) i plików muzycznych (kompatybilny z DLNA 1.5) zgromadzonych na serwerach NAS.

Denon DNP-F109 obsługuje również poprzez AirPlay całą dzieciarnię Apple, strumieniując muzykę bezpośrednio z iPoda Touch, iPhona lub iPada oraz z programu iTunes (PC i MAC). Obsługiwane formaty: MP3, WMA, WMA lossless (Transcode), WAV 24/192, AAC, ALAC i FLAC do 192/24 (!), a także wsparcie dla Wi-Fi Multimedia (WMM).

Tym razem, obok wyjścia cyfrowego (koaksjalnego), otrzymujemy też wyjście analogowe, więc będziemy mogli rozbudować starszy system F107 lub dowolny inny.

System głośnikowy SC-F109 to proste, ale starannie wykonane skrzyneczki, oklejone imitacją drewna w kolorach czarnym lub wiśniowym. Głośnik wysokotonowy - 25-mm jedwabna kopułka, nisko-średniotonowy ma średnicę 12 cm. Promieniujące do tyłu otwory bas-refl eks można zamknąć znajdującymi się na wyposażeniu gąbkami.

Odsłuch

Całość jest strojona pod europejskie gusta (tak przynajmniej potwierdza naklejka na obudowie), więc sam stroję mój słuch po europejsku i zaczynam. Od razu zwraca uwagę spójność, spoistość przekazu; przychodzi mi na myśl "ściana dźwięku" (technika nagraniowa wprowadzona przez niejakiego Phila Spectora na początku lat 70.).

Przestrzenność i szczegółowość przekazu zostają poświęcone dla energetyczności i kwintesencji. Im dłużej słuchałem, tym byłem pewniejszy konsekwencji tego stylu, że nie jest to przypadek i nie wynika z rodzaju muzyki czy konkretnej płyty - Denon "przerabia" w ten sposób wszystko.

Ponieważ nie do końca się tego spodziewałem... więc podłączyłem na próbę inne monitorki. Elektronika jest bardzo dobra, ostateczne rezultaty bardziej ograniczają (zresztą - jak zwykle...) firmowe monitorki. Można je potraktować jako tzw. Starter Kit, ich brzmienie jest w gruncie rzeczy poprawne, lecz mało efektowne. A ze wzmacniacza Denona można uzyskać piękną scenę, szczegółowość i mocny, nasycony dźwięk.

Ponownie podłączam firmowe skrzyneczki - jakby słońce za oknem już zachodziło, ale to też jest nastrój... Wyśmienita elektronika domaga się lepszych głośników, zwłaszcza gdy lubimy muzykę dynamiczną, z dużą porcją detalu; a jeżeli gustujemy w spokojnych klimatach, to nie musimy niczego poprawiać.

Możliwości techniczne odtwarzacza strumieniowego robią wrażenie (szczególnie w zakresie plików wysokiej rozdzielczości). Na zakończenie testów posłuchałem na słuchawkach Louisa Armstronga w nagraniu z 1968 roku "What a Wonderful World" ze zremasterowanej wersji dostępnej jako ofi cjalny download 192kHz/24bit. Panie i panowie, "Co za wspaniały świat" stoi przed nami otworem… aż się wzruszyłem.

Parametry

DENON DF-109

  • Produkowany Tak
  • Przedwzmacniacz gramofonowy Tak
  • Wyjście słuchawkowe Tak

Podstawowe dane

  • 4 500 zł

Nasza ocena

  • Wykonanie: Słodkie maleństwo, niewinne i delikatne. Znakomite, nieodbiegające od znanego z większych Denonów.
  • Laboratorium: Znakomity odtwarzacz sieciowy o parametrach 24/192, nowoczesne połączenie cyfrowe między komponentami, w zasadzie wszystko na pokładzie - poza Bluetooth
  • Brzmienie: W firmowym komplecie spokojne i neutralne, ale wzmacniacz potrafi znacznie więcej – warto pomyśleć o jeszcze lepszych głośnikach.
SONORO Meisterstück

SONORO
Meisterstück

Cena: 6 000 zł

YAMAHA Piano Craft MCR-670

YAMAHA
Piano Craft MCR-670

Cena: 3 000 zł

PIONEER X-HM82

PIONEER
X-HM82

Cena: 2 250 zł

PIONEER P2

PIONEER
P2

Cena: 3 600 zł

Zobacz także
Audio - lipiec - sierpień 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

W tym numerze znajdziecie regularny test porównawczy (pięć wzmacniaczy za ok. 9000 zł), hi-endowe kolumny, gramofon, ale polecam przede wszystkim indywidualne testy pięciu urządzeń nowej generacji - soundbarów, głośników bezprzewodowych, systemów "all-in-one". ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj

PIONEER
P2

PIONEER P2

System P2 jest referencją w obszernej kategorii mikrusów Pioneera. Tutaj, inaczej niż w przypadku Denona i Marantza, trz...