Nagrody EISA 2017-2018
Nagrody EISA
2017-2018
 

DENON DF-109

DENON DF-109

W segmencie "drobnicy" Hi-Fi, Denon ma w bieżącej ofercie dwie ciekawe propozycje: tę opisaną poniżej, a także model D-M39, mieszczący elektronikę w pojedynczej obudowie, pozbawiony elementów sieciowych. D-F109 jest bezpośrednim sukcesorem modelu D-F107 (amplituner + CD) i - zgodnie z duchem czasów - został doposażony w moduł odtwarzacza sieciowego. Dużą zmianą jest tutaj pełna cyfryzacja połączeń pomiędzy poszczególnymi modułami wraz ze wszystkimi towarzyszącymi temu możliwościami.

Mały Denon DF-109 wygląda tak jak duży, tyle że jest... mały - to, do czego jesteśmy przyzwyczajeni od strony wykonania i wyglądu w klasycznych komponentach Denona, znajdziemy również tutaj - aluminiowe fronty w kolorze srebrnym lub czarnym, z falistym profilem, komunikatywne trójrzędowe jasnobłękitne wyświetlacze matrycowe, moletowane przyciski i pokrętła. Ponieważ komponenty są dostępne w sprzedaży zarówno jako zestawy, jak i pojedyncze "klocki", opiszę każdy z nich osobno.

Amplituner stereo występuje w dwóch odmianach - klasycznej z normalnym tunerem FM (DRA-F109) i rozbudowanej o tuner DAB/ DAB+ (DRA-F109DAB+). Wzmacniacz jest dość potężny jak na rozmiary tego urządzenia - dostarcza 2 x 65 W (4 omy).

Liczbę wejść analogowych zredukowano do dwóch, ale wszystkie komponenty przesyłają sygnały cyfrowe (koaksjalne), a dodatkowe połączenie Remote Connector (mini-jack 3,5 mm w zestawie) ułatwia życie - włączenie urządzenia źródłowego uruchamia automatycznie amplituner. Jest jeszcze optyczne wejście cyfrowe, które przydaje się głównie do współpracy z telewizorem, oraz wyjście (analogowe) na subwoofer. Pilot jest duży, wygodny i nawet dość elegancki.

Denon DCD-F109 odtwarza CD (również płyty CD-R/RW z zawartością MP3/WMA) oraz obsługuje zgromadzone na pamięciach przenośnych pliki poprzez frontowe gniazdo USB, które przy okazji jest kompatybilne z iPodem/ iPhonem. Z ciekawostek warto jeszcze wspomnieć o przetworniku C/A 24-bit/192 kHz.

Wyjście sygnału jest tylko cyfrowe - koaksjalne. Odtwarzacz sieciowy DNP-F109 może stać się dla niejednego użytkownika impulsem do odesłania starej wieży rodzinie na wieś albo oddania jej dziecku (nie mam niczego złego na myśli, ale z doświadczenia wiem, że łatwiej coś działającego oddać niż wyrzucić).

Urządzenia takie jak Denon DNP-F109 to przełom w rozwoju minisystemów, zmieniają one nasze przyzwyczajenia na zawsze. Wystarczy podłączyć Wi-Fi lub kabel ethernetowy (internet) i uzyskujemy dostęp do internetowych stacji radiowych (vTuner), serwisów muzycznych online (Last.fm) i plików muzycznych (kompatybilny z DLNA 1.5) zgromadzonych na serwerach NAS.

Denon DNP-F109 obsługuje również poprzez AirPlay całą dzieciarnię Apple, strumieniując muzykę bezpośrednio z iPoda Touch, iPhona lub iPada oraz z programu iTunes (PC i MAC). Obsługiwane formaty: MP3, WMA, WMA lossless (Transcode), WAV 24/192, AAC, ALAC i FLAC do 192/24 (!), a także wsparcie dla Wi-Fi Multimedia (WMM).

Tym razem, obok wyjścia cyfrowego (koaksjalnego), otrzymujemy też wyjście analogowe, więc będziemy mogli rozbudować starszy system F107 lub dowolny inny.

System głośnikowy SC-F109 to proste, ale starannie wykonane skrzyneczki, oklejone imitacją drewna w kolorach czarnym lub wiśniowym. Głośnik wysokotonowy - 25-mm jedwabna kopułka, nisko-średniotonowy ma średnicę 12 cm. Promieniujące do tyłu otwory bas-refl eks można zamknąć znajdującymi się na wyposażeniu gąbkami.

Odsłuch

Całość jest strojona pod europejskie gusta (tak przynajmniej potwierdza naklejka na obudowie), więc sam stroję mój słuch po europejsku i zaczynam. Od razu zwraca uwagę spójność, spoistość przekazu; przychodzi mi na myśl "ściana dźwięku" (technika nagraniowa wprowadzona przez niejakiego Phila Spectora na początku lat 70.).

Przestrzenność i szczegółowość przekazu zostają poświęcone dla energetyczności i kwintesencji. Im dłużej słuchałem, tym byłem pewniejszy konsekwencji tego stylu, że nie jest to przypadek i nie wynika z rodzaju muzyki czy konkretnej płyty - Denon "przerabia" w ten sposób wszystko.

Ponieważ nie do końca się tego spodziewałem... więc podłączyłem na próbę inne monitorki. Elektronika jest bardzo dobra, ostateczne rezultaty bardziej ograniczają (zresztą - jak zwykle...) firmowe monitorki. Można je potraktować jako tzw. Starter Kit, ich brzmienie jest w gruncie rzeczy poprawne, lecz mało efektowne. A ze wzmacniacza Denona można uzyskać piękną scenę, szczegółowość i mocny, nasycony dźwięk.

Ponownie podłączam firmowe skrzyneczki - jakby słońce za oknem już zachodziło, ale to też jest nastrój... Wyśmienita elektronika domaga się lepszych głośników, zwłaszcza gdy lubimy muzykę dynamiczną, z dużą porcją detalu; a jeżeli gustujemy w spokojnych klimatach, to nie musimy niczego poprawiać.

Możliwości techniczne odtwarzacza strumieniowego robią wrażenie (szczególnie w zakresie plików wysokiej rozdzielczości). Na zakończenie testów posłuchałem na słuchawkach Louisa Armstronga w nagraniu z 1968 roku "What a Wonderful World" ze zremasterowanej wersji dostępnej jako ofi cjalny download 192kHz/24bit. Panie i panowie, "Co za wspaniały świat" stoi przed nami otworem… aż się wzruszyłem.

DENON DF-109

  • Produkowany Tak
  • Przedwzmacniacz gramofonowy Tak
  • Wyjście słuchawkowe Tak
 
 

Podstawowe dane

  • 4 500 zł

Nasza ocena

  • Wykonanie: Słodkie maleństwo, niewinne i delikatne. Znakomite, nieodbiegające od znanego z większych Denonów.
  • Laboratorium: Znakomity odtwarzacz sieciowy o parametrach 24/192, nowoczesne połączenie cyfrowe między komponentami, w zasadzie wszystko na pokładzie - poza Bluetooth
  • Brzmienie: W firmowym komplecie spokojne i neutralne, ale wzmacniacz potrafi znacznie więcej – warto pomyśleć o jeszcze lepszych głośnikach.
YAMAHA Piano Craft MCR-670

YAMAHA
Piano Craft MCR-670

Cena: 3 000 zł

PIONEER X-HM82

PIONEER
X-HM82

Cena: 2 250 zł

PIONEER P2

PIONEER
P2

Cena: 3 600 zł

 

 

Audio - luty 2018

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Wzmacniacze stereo były, są i będą; zmieniają się ich dodatkowe funkcje, ale podstawowa jest oczywista i konieczna - wzmacniać sygnał ze źródła, aby podać go do głośników. Są wzmacniacze tanie i bardzo drogie, ale większość audiofilów szuka czegoś wartościowego ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj

PEACHTREE AUDIO Nova 150 V2

PEACHTREE AUDIO
Nova 150 V2

Nova to linia wzmacniaczy zintegrowanych, którą Peachtree Audio ma w ofercie od kilku lat, ale obydwa jej modele - Nova...

Newsletter
zapisz się i zyskaj
Zamów newsletter, a co tydzień otrzymasz porcję
wyselekcjonowanych wiadomości ze świata
audio-video i muzyki.
Teraz przy zapisaniu się na
newsletter otrzymasz bieżące
e-wydanie magazynu AUDIO
Okładka Audio