YAMAHA CD-NT670D

YAMAHA
CD-NT670D

Odtwarzacze CD (CD/SACD)

Denon i Yamaha różnie podchodzą do wielu kwestii, ale ogólny kierunek mają taki sam, zgodny ze zmianami na rynku i oczekiwani klientów. Najważniejsze stają się systemy sieciowo-strefowe; Denon ma swojego Heosa, a Yamaha - MusicCasta. Jednak Denon heosowe funkcje dawkuje, a Yamaha realizuje plan wprowadzenia systemu MusicCast do każdego urządzenia.

Od dawna zastanawialiśmy się, dlaczego nawet tanie amplitunery mogą być tak hojnie obdarzone nowoczesnymi układami i funkcjami sieciowymi, które służą przede wszystkim muzyce stereo, a sprzęt dwukanałowy, do którego rozwiązania te pasowałyby jeszcze lepiej, wciąż na nie czeka.

Yamaha CD-NT670D łączy w sobie funkcje źródła płyt CD i odtwarzacza sieciowego, nie jest to wprawdzie jedyne urządzenie Yamahy o takiej funkcjonalności, ale w kategorii "mikrusów" - już unikalne. CD-NT670D można kupić jako samodzielny komponent lub w komplecie z minisystemami z gamy Piano Craft - tam uzupełnia wzmacniacz oraz parę monitorów, jednak wyposażenie i wszechstronność odtwarzacza są na tyle wyjątkowe, że z pewnością pojawi się on w innym "środowisku".

Yamaha CD-NT670D - design

Wygląd CD-NT670D nie zapowiada jego faktycznych umiejętności. Urządzenie prezentuje się klasycznie, obudowę (srebrną lub czarną) uzupełniono o błyszczące panele boczne, charakterystyczne dla stylu Piano Craft. Mechanizm ma subtelną, cienką szufladę, poniżej znajduje się oszczędny wyświetlacz.

Pięć podstawowych klawiszy to standard w przypadku odtwarzaczy CD, ale ponieważ CD-NT670D jest bardziej wszechstronny, więc dodano pokrętło wyboru "źródeł". Gniazdo USB z przodu pozwala podłączyć nośniki pamięci z plikami audio, w tym FLAC, AIFF 24 bit/192 kHz oraz ALAC 24 bit/96 kHz. Takie materiały możemy również strumieniować z dysków sieciowych (za pomocą protokołu DLNA).

Nie ma tu wyjścia słuchawkowego, ale jest złącze USB, a na nośnikach pendrajw możemy dostarczyć pliki PCM 24/192.

Nie ma tu wyjścia słuchawkowego, ale jest złącze USB, a na nośnikach pendrajw możemy dostarczyć pliki PCM 24/192.

Skoro jednaj już są wejścia analogowe, to szkoda, że nie ma regulacji głośności (wtedy CD-NT670D działałby choćby w tak minimalnym zakresie jako "przedwzmacniacz" analogowy), pilot zawiera wprawdzie stosowne klawisze, jednak są one przeznaczone do obsługi firmowego wzmacniacza.

Yamaha CD-NT670D - właściwości sieciowe

Połączenie sieciowe zestawimy - dzięki Wi-Fi - poprzez gniazdo LAN lub bezprzewodowo. Ta ostatnia opcja jest ograniczona do standardu 2,4 GHz, podobnie zresztą jak w innych urządzeniach Yamahy z MusicCast.

Nad obsługą źródeł sieciowych czuwa system MusicCast, który scala w jednym module popularne serwisy strumieniujące. W jeszcze łatwiejszy sposób (i to bez asysty aplikacji sterującej dla smartfonów, która wspiera MusicCast) odtworzymy pliki z sieci lokalnej; jest również AirPlay.

Yamaha CD-NT670D oddaje do dyspozycji również tuner radiowy, zarówno analogowy FM, jak i cyfrowy DAB, a ponadto układ Bluetooth. Pewną słabością 670-ki jest brak cyfrowych wyjść. Układy wewnątrz podzielono na trzy sekcje: zasilającą, mechanizmu odczytu płyt oraz elektronikę audio. Przetwornik cyfrowo-analogowy to popularny Burr Brown PCM5101A - "środkowy" model z rodziny PCM510x.

Nadajnik zdalnego sterowania jest rozbudowany, ale w tym przypadku nie ma się czemu dziwić - obsługa wszystkich funkcji wymaga takiego rozwiązania. Można jednak z pilota zrezygnować na rzecz sterownika wirtualnego, w końcu to MusicCast ze wszystkimi gotowymi dodatkami.

CD-NT670D ma dodatki sieciowe a także wejścia - cyfrowe i analogowe.

CD-NT670D ma dodatki sieciowe a także wejścia - cyfrowe i analogowe.

Odsłuch

Chociaż dzisiaj trudno być pewnym co do podstawowej funkcji tak wszechstronnego odtwarzacza, jak Yamaha CD-NT670D, to jednak trzymajmy się konwencji, albo przyzwyczajenia - zacznijmy więc od płyt CD. Yamaha wzięta w dwa ognie przez konkurentów ze spółki D&M swoim charakterem zbliża się do Denona, brzmi raczej spokojnie, z dystansu, nie podgrzewa średnicy i nie wyostrza góry.

Prawdę mówiąc, trzeba mocno wytężać uwagę, aby na tej płaszczyźnie dostrzec różnice między tymi odtwarzaczami. Również bas Yamahy ma siłę i zamaszystość, w której ważny jest zarówno rytm, jak i ocieplenie całego obrazu. Taki profil z jednej strony ogranicza różnicowanie nagrań, nie jest to brzmienie stuprocentowo dokładne i obiektywne, ale z drugiej - nie tylko dodaje masy, lecz również "przysposabia" do słuchania materiały niższej jakości, które przecież Yamaha gotowa jest przyjąć.

Może jest to szczęśliwy zbieg okoliczności, może zabieg celowy, ale utemperowanie analityczności w perspektywie różnych sytuacji i wyzwań, przed jakimi może stanąć ten odtwarzacz, ostatecznie wychodzi na dobre - koszty niewielkie, a korzyści spore, zwłaszcza gdy weźmiemy jeszcze pod uwagę, że tej klasy sprzęt nie zostaje podłączony do wzmacniacza i kolumn o idealnie czystym brzmieniu.

Uzupełnienie odtwarzacza CD o funkcje sieciowe nie było dla Yamahy wielkim wyzwaniem, dodano wypróbowany moduł komunikacji NW-01

Uzupełnienie odtwarzacza CD o funkcje sieciowe nie było dla Yamahy wielkim wyzwaniem, dodano wypróbowany moduł komunikacji NW-01.

Dodane do tego problemy z samą transmisją (Bluetooth), albo ze źródłem materiału (serwis internetowy), mogłyby przechylić szalę i obrócić nadmierne ambicje samego odtwarzacza przeciwko samej przyjemności jego słuchania.

Yamaha CD-NT670 wypracowuje więc kompromis, w którym oczywiście słychać różnice, ale nie one będą przesądzać o tym, czy danej muzyki będziemy chcieli słuchać, czy nie. CD-NT670D lubi przy tym grać dynamicznie, więc nie odbiera muzyce żywości, a jedynie zostawia z boku profesjonalny wgląd w szczegóły.

Radosław Łabanowski

Podstawowe dane

  • 1 950 zł

Nasza ocena

  • Wykonanie: Wzornictwo związane z rodziną Piano Craft, ale dostatecznie uniwersalne. Mechanizm z tacką, znany moduł sieciowy, wykorzystywany w innych urządzeniach z MusicCastem, przyzwoity przetwornik C/A.
  • Funkcjonalność: Wszechstronna. Źródło płyt CD uzupełnione o funkcje sieciowe, odtwarzacz plików (USB i sieć DLNA), obsługa serwisów strumieniujących (Spotify, Tidal i inne), Bluetooth, Airplay, a nawet radio FM/DAB. Wejścia cyfrowe (analogowe też, ale ich przeznaczenie niejasne), brak wyjścia słuchawkowego i wyjść cyfrowych.
  • Brzmienie: Zrównoważone, spokojne, z dystansem, ale przez to bezpieczne, utrzymujące w ryzach ostrości; dobrze przygotowane pod kątem materiałów ze słabszych źródeł.
GATO AUDIO CDD-1

GATO AUDIO
CDD-1

Cena: 25 900 zł

MARANTZ HD-CD1

MARANTZ
HD-CD1

Cena: 2 590 zł

DENON DCD-100

DENON
DCD-100

Cena: 2 500 zł

AYON AUDIO CD 10 Signature

AYON AUDIO
CD 10 Signature

Cena: 21 900 zł

Zobacz także
Audio - lipiec - sierpień 2018

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Test porównawczy wzmacniaczy stereofonicznych w zakresie 2200-2800 zł pokazuje, jak bardzo się zmieniły, jak wiele dodatkowych funkcji można dzisiaj znaleźć w nawet niedrogich modelach.   Kilka kolejnych testów, już indywidualnych, wprowadza nie tylko nowe produkty, ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj

POLK AUDIO
Signa S1

POLK AUDIO Signa S1

Soundbary stały się jedną z najważniejszych kategorii sprzętu A/V. Zdobyły w kinie domowym większą popularność niż wielo...

Newsletter
zapisz się i zyskaj
Zamów newsletter, a co tydzień otrzymasz porcję
wyselekcjonowanych wiadomości ze świata
audio-video i muzyki.
Teraz przy zapisaniu się na
newsletter otrzymasz bieżące
e-wydanie magazynu AUDIO
Okładka Audio