TRIGON Vanguard II

TRIGON
Vanguard II

Przedwzmacniacze gramofonowe

Bardzo mały, ale solidnie wykonany i całkiem funkcjonalny Vanguard II - to przedwzmacniacz gramofonowy MM/MC z regulacją wzmocnienia, impedancji oraz pojemności obciążenia. Zasilacz znajduje się w oddzielnym pudełku, ale włącznik sieciowy wraz z diodą LED - na froncie głównej sekcji.

Gniazda RCA umieszczono blisko siebie, nie wepniemy tam kabli z nadzwyczaj grubymi wtykami; za to wyjątkowo piękny jest zacisk uziemienia - złocony, wygodny do zakręcenia, pozwalający na bezproblemowe podpięcie dwóch widełek naraz (jak w przypadku kabli SME).

Zasilacz jest maleńki, plastikowy, impulsowy. Można go wymienić na akumulatorowy zasilacz Volcano tegoż producenta. Jak się okazuje, gniazda RCA, choć mało urodziwe, są złocone. Zaraz za wejściem widać wlutowane do płytki miniaturowe przełączniki typu DIP - mamy do nich dostęp od spodu urządzenia.

Zmieniamy nimi wzmocnienie układu (16 pozycji) i impedancję wraz z pojemnością (zgubiłem się przy trzydziestej pozycji - jest tego mnóstwo, spisane są w tabelce w instrukcji). Sygnał wzmacniany jest w układach scalonych - na wejściu AD797 Analog Devices (w podstawkach), a za nimi OPA134 Burr Browna. Razem cztery układy, po dwa na kanał. Korekcję RIAA przeprowadza się za pomocą oporników SMD i ładnych kondensatorów (tantalowych i polipropylenowych, Wima i ERO).

Odsłuch

Niemiecki przedwzmacniacz Trigon Vanguard II gra dość ciepło, podkreślając naturalne walory winylu. W jego pasmie dominuje średnica, choć gdy trzeba, skraje pasma pojawiają się w dobrej kondycji. Kiedy zagrał zespół Kamp! z EP-ki "Cairo", z muzyką przeznaczoną do sal klubowych, łupnęło mocno, przycięło na górze. Ale nie było to aż tak mocne, jak być mogło; najwyższa góra była zaokrąglona - podobnie, jak najniższy dół.

Najlepszym sprawdzianem okazały się dwie płyty - "The Voice" Franka Sinatry z nagraniami z lat 40. (wydana pierwotnie na szelaku w 1946 roku) i oryginał "Magnetic Fields" J.M. Jarre’a. Pierwsza pozostawia w dźwięku swego rodzaju szum; Trigon pokazał go tylko częściowo, maskując część niedoskonałości. Głos Sinatry był z kolei bardzo przekonujący. Płyta Jarre’a to jego ostanie nagranie na sprzęcie analogowym, mimo to brzmi często zbyt lekko.

Trigon Vanguard II pomógł - nie dodając samego dołu, ale poprawiając nasycenie. Nie jest mistrzem w dynamice, ale daje dobrze poukładany, spójny dźwięk. Ponieważ zakres regulacji impedancji jest bardzo duży, łatwo będzie go dopasować do każdej wkładki - także tej niskopoziomowej.

Wojciech Pacuła

Parametry

TRIGON Vanguard II

 • Produkowany Tak
 • Typ MM/MC
 • Zmiana wzmocnienia [W] tak
 • Zmiana imp. wejściowej tak
 • Zmiana poj. wejściowe tak
 • Filtr subsoniczny nie
 • Zdalne sterowanie nie
 • Zewnętrzny zasilacz tak

Podstawowe dane

Nasza ocena

 • Wykonanie: Bardzo małe i porządnie wykonane urządzenie. Dobrej klasy układy wzmacniające i elementy bierne.
 • Funkcjonalność: Rozbudowane regulacje wzmocnienia, impedancji wejściowej i pojemności.
 • Brzmienie: Ocieplone, nasycone, ale z dobrą kondycją skrajów pasma.
REGA Fono MC

REGA
Fono MC

Cena: 1 500 zł

MUSICAL FIDELITY LX2-LPS

MUSICAL FIDELITY
LX2-LPS

Cena: 1 150 zł

PRO-JECT Phono-Box DS2

PRO-JECT
Phono-Box DS2

Cena: 1 550 zł

CLEARAUDIO Nano Phono V2

CLEARAUDIO
Nano Phono V2

Cena: 1 500 zł

Zobacz także
Audio - lipiec - sierpień 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

W tym numerze znajdziecie regularny test porównawczy (pięć wzmacniaczy za ok. 9000 zł), hi-endowe kolumny, gramofon, ale polecam przede wszystkim indywidualne testy pięciu urządzeń nowej generacji - soundbarów, głośników bezprzewodowych, systemów "all-in-one". ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj

CLEARAUDIO
Nano Phono V2

CLEARAUDIO Nano Phono V2

Wśród firm występujących w tym teście mamy kilku wybitnych ekspertów od gramofonów, ale nawet w tak doborowym gronie Cle...