TRIGON Vanguard II

TRIGON Vanguard II

Bardzo mały, ale solidnie wykonany i całkiem funkcjonalny Vanguard II - to przedwzmacniacz gramofonowy MM/MC z regulacją wzmocnienia, impedancji oraz pojemności obciążenia. Zasilacz znajduje się w oddzielnym pudełku, ale włącznik sieciowy wraz z diodą LED - na froncie głównej sekcji.

Gniazda RCA umieszczono blisko siebie, nie wepniemy tam kabli z nadzwyczaj grubymi wtykami; za to wyjątkowo piękny jest zacisk uziemienia - złocony, wygodny do zakręcenia, pozwalający na bezproblemowe podpięcie dwóch widełek naraz (jak w przypadku kabli SME).

Zasilacz jest maleńki, plastikowy, impulsowy. Można go wymienić na akumulatorowy zasilacz Volcano tegoż producenta. Jak się okazuje, gniazda RCA, choć mało urodziwe, są złocone. Zaraz za wejściem widać wlutowane do płytki miniaturowe przełączniki typu DIP - mamy do nich dostęp od spodu urządzenia.

Zmieniamy nimi wzmocnienie układu (16 pozycji) i impedancję wraz z pojemnością (zgubiłem się przy trzydziestej pozycji - jest tego mnóstwo, spisane są w tabelce w instrukcji). Sygnał wzmacniany jest w układach scalonych - na wejściu AD797 Analog Devices (w podstawkach), a za nimi OPA134 Burr Browna. Razem cztery układy, po dwa na kanał. Korekcję RIAA przeprowadza się za pomocą oporników SMD i ładnych kondensatorów (tantalowych i polipropylenowych, Wima i ERO).

Odsłuch

Niemiecki przedwzmacniacz Trigon Vanguard II gra dość ciepło, podkreślając naturalne walory winylu. W jego pasmie dominuje średnica, choć gdy trzeba, skraje pasma pojawiają się w dobrej kondycji. Kiedy zagrał zespół Kamp! z EP-ki "Cairo", z muzyką przeznaczoną do sal klubowych, łupnęło mocno, przycięło na górze. Ale nie było to aż tak mocne, jak być mogło; najwyższa góra była zaokrąglona - podobnie, jak najniższy dół.

Najlepszym sprawdzianem okazały się dwie płyty - "The Voice" Franka Sinatry z nagraniami z lat 40. (wydana pierwotnie na szelaku w 1946 roku) i oryginał "Magnetic Fields" J.M. Jarre’a. Pierwsza pozostawia w dźwięku swego rodzaju szum; Trigon pokazał go tylko częściowo, maskując część niedoskonałości. Głos Sinatry był z kolei bardzo przekonujący. Płyta Jarre’a to jego ostanie nagranie na sprzęcie analogowym, mimo to brzmi często zbyt lekko.

Trigon Vanguard II pomógł - nie dodając samego dołu, ale poprawiając nasycenie. Nie jest mistrzem w dynamice, ale daje dobrze poukładany, spójny dźwięk. Ponieważ zakres regulacji impedancji jest bardzo duży, łatwo będzie go dopasować do każdej wkładki - także tej niskopoziomowej.

Wojciech Pacuła

TRIGON Vanguard II

 • Produkowany Tak
 • Typ MM/MC
 • Zmiana wzmocnienia [W] tak
 • Zmiana imp. wejściowej tak
 • Zmiana poj. wejściowe tak
 • Filtr subsoniczny nie
 • Zdalne sterowanie nie
 • Zewnętrzny zasilacz tak

Zobacz też:

 
 

Podstawowe dane

 • 1 850 zł
 • Dystrybutor RCM

Nasza ocena

 • Wykonanie: Bardzo małe i porządnie wykonane urządzenie. Dobrej klasy układy wzmacniające i elementy bierne.
 • Funkcjonalność: Rozbudowane regulacje wzmocnienia, impedancji wejściowej i pojemności.
 • Brzmienie: Ocieplone, nasycone, ale z dobrą kondycją skrajów pasma.
XINDAK LP-1

XINDAK
LP-1

Cena: 3 400 zł

MUSICAL FIDELITY LX-LPS

MUSICAL FIDELITY
LX-LPS

Cena: 2 500 zł

LEHMANNAUDIO Black Cube

LEHMANNAUDIO
Black Cube

Cena: 2 200 zł

PRO-JECT Tube Box DS

PRO-JECT
Tube Box DS

Cena: 2 300 zł

 

 

Audio - listopad 2017

Strefa Magazynu

Audio 11/2017

Rynek audio zmienia się szybko i podąża w różnych kierunkach. Zmiany te czasami zaskakują nawet ekspertów i najbardziej doświadczone firmy, dlatego nie chcąc zostać w tyle, coraz częściej reagują one jak najszybciej.

Odbierz prezent

Zamów prenumeratę miesięcznika
Audio, a otrzymasz wybraną
przez siebie płytę z naszej kolekcji!
GRYPHON Kalliope

GRYPHON
Kalliope

Kalliope oznacza w mitologii greckiej muzę poezji epicznej, która (wraz z innymi muzami Olimpu) uświetniała śpiewem bies...

Newsletter
zapisz się i zyskaj
Zamów newsletter, a co tydzień otrzymasz porcję
wyselekcjonowanych wiadomości ze świata
audio-video i muzyki.
Teraz przy zapisaniu się na
newsletter otrzymasz bieżące
e-wydanie magazynu AUDIO
Okładka Audio