LEHMANNAUDIO
Black Cube II

Dziewięć modeli przedwzmacniaczy gramofonowych dobrze odzwierciedla specjalizację firmy Lehmannaudio. Chociaż nie produkuje gramofonów i wkładek, to ich "obsługa" pozostaje w centrum jej zainteresowań.

Nasza ocena

Wykonanie
Bardziej elegancka (i niekoniecznie czarna) obudowa niż w podstawowym Black Cube. Wzmocnienie na tranzystorach, wysokiej jakości elementy w pasywnej korekcji, odseparowany i solidny zasilacz.
Funkcjonalność
Obsługuje wkładki MM i MC, dla tych ostatnich możliwa zmiana obciążenia, a wewnątrz dostęp do dalszych regulacji, w tym wyjątkowo zaawansowanego filtra subsonicznego.
Brzmienie
Żywe, soczyste, bezpośrednie. Pulsujący i dokładny bas, błyszczące wysokie. Bogate i emocjonujące.
Artykuł pochodzi z Audio

Najtańszy preamp phono Lehmanna kosztuje 1500 zł, najdroższy – ponad 8 tysięcy. Wszystkie obsługują obydwa podstawowe rodzaje wkładek (MM i MC) i to w sposób kompleksowy, udostępniając zwykle rozbudowany zestaw regulacji, pozwalający na dostrajanie najważniejszych parametrów.

Środkiem ciężkości oferty Lehmanna jest model Black Cube. Od 1995 roku, kiedy pojawił się pierwszy podstawowy Black Cube, powstało wiele jego wersji, obecnie pod tym szyldem znajdziemy aż sześć modeli.

Na miano następcy Black Cube najbardziej zasługuje nasz  Lehmannaudio Black Cube II, chociaż ta bardziej zaawansowana konstrukcja na razie nie wypiera z oferty klasyka. Występuje w kolorach czarnym oraz srebrnym i nie jest już skromną kostką, którą (jak w przypadku Black Cube) trzeba było utknąć gdzieś za gramofonem lub wzmacniaczem.

To jednak wciąż kompaktowa konstrukcja, podobnie jak u konkurentów, która nie będzie nas absorbować swoimi możliwościami, na froncie umieszczona jest tylko jedna dioda sygnalizująca pracę urządzenia.

Gniazda RCA (jedna para wejść, jedna para wyjść) są wyjątkowo solidne (z nakrętkami mocującymi). Kabel łączący z zasilaczem jest zainstalowany na stałe.

Lehmannaudio Black Cube II, tak jak chyba wszystkie przedwzmacniacze gramofonowe Lehmanna, ma zewnętrzny zasilacz. Nie jest to jednak byle jaka, uniwersalna ścienna kostka, ale znacznie poważniejszy układ, chociaż nie tak elegancki i przeznaczony do ustawienia "na widoku", jak Ephono Power.

Solidne, przykręcane gniazda RCA to jeden z wyróżników "drugiego" Black Cube.
Solidne, przykręcane gniazda RCA to jeden z wyróżników "drugiego" Black Cube.
Na dolnej ściance zainstalowano sześć modułów mikroprzełączników do zmiany podstawowych parametrów pracy urządzenia.
Na dolnej ściance zainstalowano sześć modułów mikroprzełączników do zmiany podstawowych parametrów pracy urządzenia.

Lehmannaudio Black Cube II - złącza

Na tylnym panelu nie ma żadnych napisów. Oznaczeń poszczególnych gniazd trzeba szukać na dolnej ściance; są tam także mikroprzełączniki służące do zmiany poszczególnych parametrów pracy – w sumie sześć w dwóch grupach (po trzy dla każdego kanału).

Podstawowy tryb pracy wybieramy za pomocą mikroprzełączników, definiując tym samym wzmocnienie 46 dB dla wkładek MM oraz 66 dB dla MC. W tym drugim przypadku możemy też zmieniać obciążenie – do wyboru są najpopularniejsze warianty: 100 Ω, 1 kΩ oraz 47 kΩ. W trybie MM obciążenie wynosi standardowe 47 kΩ oraz 100 pF.

Dokładniejsze "dostrajanie" parametrów wymaga już więcej wysiłku i hobbystycznej zaciętości. Należy rozkręcić obudowę, aby dostać się do zworek i gniazd, gdzie przygotowano dwa dodatkowe tryby wzmocnienia – 36 dB oraz 56 dB – a przede wszystkim filtr subsoniczny z aż szesnastoma (!) ustawieniami częstotliwości oraz specjalny tryb regulacji obciążenia impedancyjnego – w gniazda (wewnątrz obudowy) należy wpiąć rezystory, ustając dowolną impedancję wejściową. Lehmann deklaruje nawet, że wraz z przedwzmacniaczem dostarczy użytkownikowi (nieodpłatnie) zestaw rezystorów dla wybranej wartości obciążenia.

W zasilaczu zastosowano transformator toroidalny. Urządzenie wygląda na rozsądnie zaprojektowane i starannie wykonane.
W zasilaczu zastosowano transformator toroidalny. Urządzenie wygląda na rozsądnie zaprojektowane i starannie wykonane.

Lehmannaudio Black Cube II - układ audio

Niewielką obudowę szczelnie wypełnia jedna płytka drukowana, też dokładnie zagospodarowana. Lehmannaudio Black Cube II, tak jak podstawowy Black Cube, to konstrukcja w pełni półprzewodnikowa w sekcji wzmacniającej, z pasywną korekcją krzywej częstotliwościowej i wysokiej jakości elementami biernymi.

Wzmocnienie podzielono na dwa stopnie – jeden przed, drugi za układami korekcyjnymi. Odseparowanie zasilania i staranne ekranowanie obwodów audio służy ustaleniu jak najniższego szumu, co jest ważne zwłaszcza w trybie wysokiego wzmocnienia, sięgającego w podstawowym trybie MC aż 66 dB.

W kilku miejscach płytki drukowanej znajdują się zwory i gniazda służące do bardziej zaawansowanych regulacji.
W kilku miejscach płytki drukowanej znajdują się zwory i gniazda służące do bardziej zaawansowanych regulacji.

Lehmannaudio Black Cube II - odsłuch

Lehmannaudio Black Cube II nie tworzy aż tak gęstego, przydymionego, "klubowego" klimatu jak Heed Quasar, nie jest tak otwarty jak Lehmannaudio Ephono, za to świetnie łączy nasycenie i szczegółowość, barwę i wyrazistość.

W całym pasmie wciąż dzieje się dużo, bas często "zamiata", schodzi nisko i pulsuje rytmem, góra jest dobrze naświetlona; nie sypie iskrami, ale dobrze oddaje dźwięk blach, towarzyszy średnicy na równych prawach, razem z nią tworzy bliską, spójną, jednocześnie gęstą i czytelną perspektywę.

Bez wnikliwości i cyzelowania, jednak proporcjonalnie i naturalnie. Nie ma przechyłu ku technicznej rozdzielczości ani eleganckiej delikatności. To brzmienie żywe, soczyste, bezpośrednie.

Przewód zasilający zakończono wtykiem XLR, w zestawie jest firmowy zasilacz.
Przewód zasilający zakończono wtykiem XLR, w zestawie jest firmowy zasilacz.

Lehmannaudio Black Cube II gra emocjami, wyciągając je z każdej płyty i składając ze wszystkich dźwięków. Okazuje się przy tym muzycznie uniwersalny, może z takim samym przekonaniem zagrać ostry rock, klasykę, trio jazzowe, elektronikę – spróbowałem wszystkiego, zawsze było przyjemnie i rozrywkowo, nawet jeżeli nie wyczynowo czy nastrojowo.

Chociaż Black Cube II trochę "profiluje", dobarwia, to potrafi skupić uwagę na muzyce, a nie na niedoskonałościach – czy to tłoczenia, czy też sprzętu, czy tych własnych. Nie uratuje w sytuacjach beznadziejnych, ale pomoże gramofonom (wkładkom), które grają nijako i niemrawo.

 

Specyfikacja techniczna

LEHMANNAUDIO Black Cube II
Obsługiwane wkładki MM, MC
Regulacja impedancji Tak
Regulacja pojemności Tak
Wzmocnienie MM 36,46
Wzmocnienie MC 56,66
Filtr subsoniczny Tak
Krzywe korekcji RIAA
Wejścia RCA
Wyjścia RCA
Wymiary: wys./szer./gł., W przypadku urządzeń testowanych w AUDIO wartość mierzona.
LEHMANNAUDIO testy
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta maj 2024

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2022

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio październik 2024

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu