ARCAM
mini Blink

Oprócz rozwoju "poważnego" sprzętu Hi-Fi, Arcam stworzył całą serię R, w której zgromadzono niewielkie urządzenia, przystawki, adaptery, staje dokujące, wszystko to, co pozwala uzupełnić posiadany już sprzęt o najnowsze strumieniowe możliwości.

Nasza ocena

Wykonanie
Oszlifowany na błyszczącą czerń szlachetny "kamień".
Funkcjonalność
Jedno wyjście analogowe mini-jack, w zestawie przewody mini-jack i RCA, wygodny zasilacz w standardzie USB, klasyczny przycisk do parowania ze źródłem.
Brzmienie
Soczyste na basie, ale przy tym dość lekkie i przejrzyste.
Artykuł pochodzi z Audio

RSeries to przede wszystkim przetworniki DAC, a wśród nich aż trzy konstrukcje bezprzewodowe. Najstarszy w tym gronie jest rBlink, typowy przetwornik dla źródeł Bluetooth, jest też sieciowy AirDAC, ale nas interesuje najmniejszy Arcam mini Blink.

Arcam postawił na zupełnie nową formę, odbiegającą od dotychczasowych przetworników, obudowa ma kształt sporego otoczaka, owalną obudowę złożono z przedzielonych srebrnym pierścieniem dwóch połówek, które wykończono na wysoki połysk.

Arcam Miniblink - przyłącza

 "Kapsułka" jest wykonana z plastiku, z jednej strony ulokowano skromniutki panel połączeniowy z płaskim gniazdem zasilającym (w komplecie jest ścienny zasilacz) oraz pojedynczym wyjściem mini-jack.To oczywiście gniazdo analogowe.

W komplecie są dwa interkonekty, jeden zakończony parą RCA, drugi takim samym wtykiem mini-jack. Sygnał ze źródła "doprowadzamy" przecież bezprzewodowym standardem Bluetooth.

W odmienny na tle konkurencji sposób potraktowano kwestię zasilania, przewód ma typowe złącze USB i takie też gniazdo znajdziemy w dołączonym zasilaczu.

Decyzja o uniwersalnym standardzie (tak fizycznym - portu USB, jak i elektrycznym) ma bardzo słuszne podłoże. Nie chodzi tu o możliwość stosowania jakiegokolwiek zasilacza z wyjściem USB, ale o łatwość podłączenia miniBlinka do sprzętu Hi-Fi. 

Gniazdo analogowe mini-jack - urządzenie jest zbyt małe, aby zainstalować jakiekolwiek inne.
Gniazdo analogowe mini-jack - urządzenie jest zbyt małe, aby zainstalować jakiekolwiek inne.

Wiele amplitunerów wyposażonych jest w specjalny port USB właśnie do celów zasilania. Unikamy kolejnej wtyczki i plątaniny przewodów. Arcam ma jeszcze inną specjalną cechę, jest nią przycisk służący do parowania DAC-a ze źródłem Bluetooth.

W wielu konkurencyjnych urządzeniach ten proces jest automatyczny i permanentny, tutaj aby przejść w tryb "wykrywania" należy nacisnąć (i przytrzymać) przycisk z ikonką Bluetooth, pulsująca dioda potwierdzi załączenie układu.

Z tego powodu nie powinniśmy wrzucać przetwornika w niedostępne miejsce, lecz mieć go "na wyciągnięcie ręki". Arcam Miniblink wspiera jeden z najpopularniejszych trybów transmisji dźwięku Bluetooth aptx.

Klasyczny przycisk parujący urządzenia – rozwiązanie bez wygody automatyczności, za to z zabezpieczeniem przed niechcianymi "nadawcami".
Klasyczny przycisk parujący urządzenia – rozwiązanie bez wygody automatyczności, za to z zabezpieczeniem przed niechcianymi "nadawcami".

Odsłuch

Arcam mini Blink zaprezentował brzmienie żywe, przestrzenne i bardzo swobodne. W zakresie średnicy słychać lekkie ocieplenie, złagodzenie ostrości, a więc pewne "uzdatnienie" gorszych nagrań i efektów kompresji.

Arcam mini Blink gra delikatnie, ulotnie, zwiewnie i lekko, a przy tym jest dostatecznie dynamiczny i sprawnie porusza się po skomplikowanych nagraniach. Nie ma bezwzględnego wymogu podawania sygnału wysokiej jakości, nawet smartfon bez dodatku aptx generuje przyzwoite rezultaty.

Bas jest nieco pogrubiony, ale nie nadmiernie eksponowany. Arcam mini Blink nie jest mistrzem mocy, konturów i definicji, nie sili się tez na fajerwerki, ale dzięki temu muzyka zawsze jest strawna i ciekawa, nigdy denerwująca i spłaszczona.

Dwa przewody analogowe, zasilacz i DAC, instrukcję "naklejono" na odwrocie opakowania.

Dobra para

W przypadku przetworników to one są odbiornikiem (choć komunikacja jest z technicznego punktu widzenia dwustronna) i to one "rozgłaszają" w eter swoją obecność.

W źródłach, odtwarzaczach przenośnych, smartfonach, tabletach czy komputerach wystarczy włączyć moduł Bluetooth (fabrycznie jest na ogół i tak aktywowany) i z listy dostępnych urządzeń (odbiorników) wybrać nasz przetwornik DAC (który przedstawia się nazwą).

Co ważne, przetwornik pojawi się na tej liście tylko wtedy gdy będzie uruchomiony wspomnianym tryb "wykrywania". To podstawy działania protokołu i na nich bazuje np. Arcam.

Procedura "aktywacji" zostawia jednak drobną rysę na wizerunku Bluetooth – systemu prostego i intuicyjnego. Dlatego, aby poradzić sobie z tym problemem i ominąć niedogodności, część z producentów przetworników zautomatyzowała ten proces.

Nie trzeba wówczas wywoływać żadnych specjalnych trybów ani niczego "wykrywać", przetwornik jest dostępny dla nowych źródeł na stałe. Wygodne...ale każde rozwiązanie ma swoje plusy i minusy.

Trzeba pamiętać, że w ten sposób do naszego systemu Hi-Fi "nadawać" będzie mógł każdy, jedyne ograniczenie to zasięg transmisji (wynosi ok. 10-12 metrów, ale zależy od przeszkód na drodze sygnału, a także indywidualnych możliwości urządzeń).

Specyfikacja techniczna

ARCAM mini Blink
Regulacja wyjścia Nie
Wejście cyfrowe nie
Bity / częstotliwość 16/44
Słuchawki Nie
Wyjścia analogowe jack
Wymiary: wys./szer./gł., W przypadku urządzeń testowanych w AUDIO wartość mierzona.
Może Cię zainteresować
ARCAM testy
Audio
E-WYDANIE AUDIO
W PREZENCIE!
Zapisz się na subskrypcję naszego newslettera, a otrzymasz gratis e-wydanie
NEWSLETTER ZAPISZ SIĘ
Close icon
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta wrzesień 2021

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2021

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio październik 2021

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu