HARMAN/KARDON
BTA-10

Harman Kardon to najbardziej wszechstronny producent w tym teście. Odtwarzacze, amplitunery, zestawy kina domowego, kolumny...można by wyliczać jeszcze długo, wydawałoby się więc, że konstrukcja DAC-ów to dla Harmana Kardona pestka. Firma nie zdecydowała się jednak (na razie) na ekspansję w tych rejonach, ale w zakamarkach akcesoriów znalazłem "pchełkę" Bluetooth.

Nasza ocena

Wykonanie
Bardzo staranne wykonanie wraz z opakowaniem. Wewnątrz autorska technologia TrueStream wspierająca transmisję Bluetooth.
Funkcjonalność
Jedno wyjście analogowe mini-jack, automatyczna konfiguracja, w komplecie przewody sygnałowe na różne okazje.
Brzmienie
Nasycone i wygładzone, zmniejsza dotkliwość kompresji.
Artykuł pochodzi z Audio

Harman Kardon BTA-10 jest zapakowany bardzo atrakcyjnie, w starannie wykonanym pudełeczku z piękną grafiką. Trzeba przyznać, że niektórzy konkurenci na tym tle wyglądają, jakby przybyli w opakowaniach zastępczych. Oczywiście nie to jest najważniejsze.

Urządzenie to niska puszeczka niewiele większa od...kostki rosołowej, mimo to ciężka (cięższa np. od znacznie większego Focala. Błyszcząca i matowa czerń to połączenie tego, z czym spotkamy się w innych, większych produktach Harman Kardona.

Sprawia to bardzo dobre wrażenie, ale w praktyce BTA-10 wyląduje i tak gdzieś na tyłach szafki ze sprzętem. W zestawie znajduje się też mały zasilacz ścienny oraz dwa przewody audio. Na filigranowej obudowie z trudem starczyło miejsca na złącze zasilania i port mini-jack. Jeden z kabli sygnałowych zakończony jest dwoma takimi wtykami, drugi wyposażono w klasyczną parę RCA.

Istotą Harman Kardon BTA-10 ma być uzupełnianie gamy amplitunerów wielokanałowych oraz wzmacniaczy, przynajmniej dopóki nie doczekają się one zintegrowanych modułów Bluetooth.

Wyjście pojawia się tylko w formie pojedynczego, analogowego gniazda mini-jack.

Głównym założeniem była jak najprostsza obsługa, wprawdzie w instrukcji rozrysowano cały etap łączenia smartfona z BTA-10 wraz z konfiguracją kodu parującego (typowe 0000), ale w moim przypadku wystarczyło tylko wskazać odbiornik "Harman Kardon", cała reszta zakończyła się sukcesem bez dodatkowych czynności.

Ciekawostką tej konstrukcji jest indywidualny projekt systemu przesyłania i obróbki dźwięku cyfrowego. Harman Kardon zrezygnował bowiem z najpopularniejszego kodeka aptx, stosując własną technologię TrueStream.

Przez górną ściankę przebija się niebieska dioda, informująca o trybach pracy modułu Bluetooth.
Przez górną ściankę przebija się niebieska dioda, informująca o trybach pracy modułu Bluetooth.

Oczywiście nie jest to standard ani rozwinięcie Bluetooth i taki układ może pracować jedynie na poziomie odbiornika, ale mimo to ma możliwość optymalizacji transmisji i przepływu danych pod kątem jakości dźwięku.

TrueStream jest ciekawą alternatywą i ucieszą się z niego na pewno posiadacze sprzętu Apple, produkty tej firmy, a więc iPhone czy iPad nie wspierają bowiem kodowania aptx, działając na "czystym" protokole Bluetooth.

Odsłuch

Dźwięk z DAC-a Harman Kardon BTA-10 jest wyjątkowo przyjemny w odbiorze. Osiągnięto to delikatnie wygaszając górę pasma, ale nie pozbawiając jej przejrzystości. Oczywiście obfitość detali jest zwykle limitowana przez samą transmisję, ale w tym przypadku nie jest to mocno odczuwalne - Harman jakby uśrednia ten parametr.

Oprócz zasilacza, dostajemy w komplecie dwa przewody sygnałowe.
Oprócz zasilacza, dostajemy w komplecie dwa przewody sygnałowe.

Jednocześnie Harman Kardon BTA-10 gra bogatym środkiem, plastycznym i absolutnie pozbawionym szorstkości. Nawet ciężki rock, wybrany z zasobów internetowych serwisów strumieniujących (a po takim połączeniu można spodziewać się wszystkiego, co najgorsze), brzmiał w sposób kulturalny, a zarazem dostatecznie dynamiczny.

Może podzakres średniego basu nie jest tu tak dosadny jak w przypadku Focala, ale nadąża za pozostałymi podzakresami. To brzmienie daje się polubić i można go długo słuchać.

Radek Łabanowski

Specyfikacja techniczna

HARMAN/KARDON BTA-10
Regulacja wyjścia Nie
Wejście cyfrowe nie
Bity / częstotliwość 16/44
Słuchawki Nie
Wyjścia analogowe jack
Wymiary: wys./szer./gł., W przypadku urządzeń testowanych w AUDIO wartość mierzona.
HARMAN/KARDON testy
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta maj 2024

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2022

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio listopad 2024

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu