ULTRASONE NAOS

ULTRASONE
NAOS

Przetworniki C/A

Przetworniki DAC stały się tak ważną częścią rynku audio, że dobry powód do ich projektowania znajdzie w zasadzie każda firma. Widząc ogromne zapotrzebowanie na dakopodobne akcesoria, powstały nawet zupełnie nowe firmy wyspecjalizowane w tym kierunku, ale szczególną motywację mają przecież producenci słuchawek - praktycznie wszystkie małe przetworniki są szykowane pod kątem takiej współpracy; czy to w domu, czy w "środowisku mobilnym".

Ultrasone jest jednym z najważniejszych producentów słuchawek, więc uzupełnienie oferty o dwa urządzenia dedykowane właśnie słuchawkom wydaje się zupełnie naturalne. Sirius bez towarzystwa słuchawek właściwie nie ma racji bytu; wpinany bezpośrednio w obudowę - muszlę słuchawkową - przeistacza klasyczne konstrukcje przewodowe w bezprzewodowe (Bluetooth). Przetwornik NuPrime Naos to również oczywisty partner dla słuchawek, chociaż producent zaznacza również konfiguracje z aktywnymi głośnikami. Maleństwo waży zaledwie 6 g.

Urządzenie miało trafić do sprzedaży we wrześniu, ale testowaliśmy egzemplarz dostarczony nam już w wakacje; wspominam o tym dlatego, że egzemplarze produkcyjne mogą się nieco różnić detalami wykonania od prezentowanego tu modelu. Nie dotyczy to elektroniki, działania i brzmienia.

NuPrime Naos został zamknięty w wyjątkowym opakowaniu - zaciśnięty i rozpięty w folii na ramce w stanie "lewitacji".

Metalowa obudowa przetwornika jest czarna, z kilkoma srebrnymi wstawkami. Naos jest tak filigranowy, że wręcz trudno uwierzyć, iż wewnątrz udało się cokolwiek zmieścić. Z napisów na skrzyneczce wynika właściwie wszystko (może dlatego nie ma nawet najskromniejszej instrukcji obsługi, albo zostanie dołączona do finalnej wersji); Naos jest konwerterem cyfrowo-analogowym, który obsługuje materiały wysokiej rozdzielczości ("Hi-Res"), a dokładnie 24 bit/192 kHz.

Gniazdo z jednej strony pudełeczka opisano jako USB (jest to wejście w standardzie micro-USB), z drugiej widnieje mała grafika symbolizująca słuchawki, gniazdo to spodziewane 3,5 mm. W zestawie znajdziemy też malutkie, miękkie etui z suwakiem, ale i w nim sam Naos może "się utopić". W sakiewce, oprócz DAC-a, zmieści się pęczek czterech kabelków - przejściówek przygotowanych na różne sytuacje.

Pojedyncze wejście USB przyjmuje sygnały PCM 24 bit/192 kHz.

Pojedyncze wejście USB przyjmuje sygnały PCM 24 bit/192 kHz.

Oczywiście nie musimy mieć ich wszystkich zawsze przy sobie; wiemy z praktyki, że na większość okazji wystarczą dwa. Wszystkie są zakończone wtykiem micro-USB, pasującym do wejścia przetwornika. Jeden z przewodów ma ten sam standard złącza dla źródła; drugi wyposażono w nowoczesny port USB C; trzeci - klasyczny USB A; a czwarty - w końcówkę Lightning.

W tej perspektywie widzimy cały wachlarz potencjalnych zastosowań przetwornika NuPrime Naos. Można go podłączyć do komputera (oficjalnie wspierane są systemy Windows - tu z koniecznością instalacji dodatkowych sterowników, Apple Mac OS (X)); smartfonów Apple - kłania się firmowy standard Lightning; a także do mobilnego sprzętu z Androidem (w trybie USB OTG).

Niestety, producent poskąpił szczegółów technicznych odnośnie samego urządzenia, jego konstrukcji czy choćby parametrów złącz. Trzeba się zadowolić wiedzą o maksymalnej częstotliwości próbkowania i rozdzielczości dla wchodzących sygnałów cyfrowych. Nie wiemy też, z jakimi słuchawkami (o jakiej impedancji) Naos może pracować, można więc w domyśle podłączyć do niego absolutnie wszystko, w myśl zasady: co nie jest zakazane, to nie jest zabronione.

Tuż obok wyjścia słuchawkowego ulokowano maleńką diodę informującą (kolorem zielonym) o pracy urządzenia. Nie ma wskaźnika częstotliwości próbkowania. Problemem praktycznym w konfiguracji ze smartfonem jest brak możliwości korzystania ze sterownika słuchawkowego, co jednak nie jest przytykiem w kierunku samego Naosa, ale pracy większości DAC-ów tego typu.

Zielona dioda obok wyjścia analogowego sygnalizuje zasilanie – czyli równocześnie podłączenie DAC-a do źródła.

Zielona dioda obok wyjścia analogowego sygnalizuje zasilanie - czyli równocześnie podłączenie DAC-a do źródła.

Odsłuch

Wpływ na brzmienie przetwornika NuPrime Naos ma dociążenie zakresu "niższego środka". Jest to zabieg subtelny, nie zawsze ewidentny, ale wyczuwalny w wielu nagraniach. Czy stało się tak przypadkiem, czy celowo - nie odgadniemy, ale niemal pewne jest, że taka sygnatura spodoba się większości słuchaczy. Mieści się ona w ogólnych ramach neutralności, i chociaż powoduje lekki przechył, to w bezpieczną, a zarazem atrakcyjną stronę. Dźwięk jest przyjazny i dojrzały, skoncentrowany w zakresie, który buduje wiarygodną skalę, wrażenie obecności, niwelując zarazem ewentualne natarczywości.

Dlatego czy to w pierwszym zetknięciu, czy przy pewnych nagraniach, dźwięk może nie być otwarty i ekspansywny, zaraz potem przekonuje swoimi walorami. NuPrime Naos kreuje duże pozorne źródła, plastyczność i głęboką scenę, a wokaliści potrafią wejść mocno i przekonująco. Zagęszczenie pomaga też wielu instrumentom, a chociaż trochę hamuje przejrzystość, to czytelność i tak jest dobra - prezentacja nie jest zmulona ani spowolniona, ma tylko przesunięty niżej środek ciężkości. Wysokie tony, chociaż nie szaleją, mają dość błysku, a nawet trójwymiarowości.

Podkreślenie niższych partii służy też wielu słabszym nagraniom - czy to z racji samej rejestracji, czy intensywnej kompresji (na użytek plików) - w każdym razie jej efekty nie są już tak przykre, Naos jakby "odbudowuje" fundamenty i dodaje nasycenie.

Bas jest swobodny, trochę poluzowany, ale czuć duży zapas mocy i rozciągnięcia; nawet na bardzo wysokie poziomy głośności wchodzimy bezproblemowo.

W zestawie znajduje się etui i “pęczek” kabelków (przejściówek), dzięki którym można podłączyć Naosa do różnych źródeł.

W zestawie znajduje się etui i "pęczek" kabelków (przejściówek), dzięki którym można podłączyć Naosa do różnych źródeł.

Radosław Łabanowski

Podstawowe dane

  • 700 zł

Nasza ocena

  • Wykonanie: 6-gramowe maleństwo w metalowej obudowie, lekki nawet w komplecie ze wszystkimi niezbędnymi przejściówkami.
  • Funkcjonalność: Kwartet przejściówek pozwala podłączyć komputer, urządzenia mobilne Android oraz Apple iOS. Jedno wejście USB (micro), jedno 3,5-mm wyjście słuchawkowe z możliwością zasilania aktywnych głośników. Przyjmuje sygnały PCM 24/192.
  • Brzmienie: Gęste i nasycone, podkreślające "dolny środek", z pogłębioną sceną i zdolnością "odbudowania" muzyki z nagrań niższej jakości.
IFI AUDIO Pro iDSD

IFI AUDIO
Pro iDSD

Cena: 12 990 zł

ROKSAN K3 DAC

ROKSAN
K3 DAC

Cena: 7 000 zł

PINK FAUN  DAC 3.32

PINK FAUN
DAC 3.32

Cena: 8 300 zł

Zobacz także
Audio - marzec 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Test pięciu podstawkowych "monitorów", chociaż układowo dość prostych (dwudrożnych), został wzbogacony o wyjątkowo rozwinięte opisy konstrukcji i komentarze wyników pomiarów, odnoszące się też do wielu ogólniejszych wątków. Do tego finał testu wspaniałych, ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj

IFI AUDIO
Pro iDSD

IFI AUDIO Pro iDSD

Od wielu lat dobrą praktyką w AUDIO są testy porównawcze, pozwalające przyglądać się kilku urządzeniom w zbliżonym przed...