PIONEER HDJ-D2000

PIONEER HDJ-D2000

Wyczekując na wdrożenie szeroko zakrojonych planów stereofonicznych Pioneera, przedstawionych rok i dwa lata temu, opierających się w dużej mierze na zespołach głośnikowych, otrzymujemy na dobry początek nowe słuchawki. W gruncie rzeczy słuchawkami Pioneer zajmuje się od kilkudziesięciu lat, był innowacyjny również na tej działce (np. w latach 70. wprowadził słuchawki z przetwornikami piezoelektrycznymi).

Niczego Pionierowi nie ujmując, a wręcz pamiętając o jego zasługach, myślę, że przy definiowaniu nowego profilu powinien podążyć tropami Denona. To podobna skala przedsięwzięcia, podobna renoma, podobne możliwości. Na rynku wyświetlaczy Pioneer przegrał z potężniejszymi konkurentami, a na rynku zespołów głośnikowych nie zdobędzie takiego zaufania jak "specjaliści".

Formalnie rzecz biorąc, model Pioneer HDJ-2000 należy do grupy słuchawek do użytku profesjonalnego, znajduje się w grupie produktów dla DJ-ów (producent podpowiada też zastosowanie studyjne). Ostatecznie żadna z cech tego modelu nie przekreśla możliwości zastosowania go również w domu, a niektóre są i tutaj ważnymi atutami.

Słuchawki Pioneer HDJ-2000 wykonano nadzwyczaj solidnie, elementy konstrukcyjne łączące pałąk z muszlami są metalowe i wcale nie trzeba im się uważnie przyglądać, by to dostrzec. Industrialny, nowoczesny styl eksponuje naturalny kolor metalu, a także potężne śruby będące częścią ruchomych mechanizmów przegubów, które pozwalają dopasować się słuchawkom do kształtu głowy. Efektownie prezentują się także wyfrezowane loga. Na pałąk, w miejscu zetknięcia z czubkiem głowy, dołożono szeroką, miękką poduszkę.

Obudowa muszli słuchawek Pioneer HDJ-2000 to mieszanka gumowanych tworzyw oraz aluminiowych wykończeń - wszystko współgra ze sobą idealnie. Przewód wpinamy do słuchawek za pomocą małego złącza z precyzyjnym mechanizmem zapadkowym (tzw. mini XLR), co jest powszechne w sprzęcie profesjonalnym. Dołączono kabel o długości początkowej 1,2 m, który jednak dzięki zwojom w środkowej sekcji można rozciągnąć aż do 3 m; to patent dzisiaj zupełnie zapomniany, ale budzący nostalgiczne odczucia (kiedyś często stosowany). Przewód zakończono wtykiem typu mini oraz zakręcaną przejściówką na standard 6,3 mm. Wszystko wygląda porządnie także za sprawą złoceń.

Na jednej z muszli umieszczono przełącznik mono-stereo, w użytku audiofilskim raczej niepotrzebny. Muszle wykończono miękkim skóropodobnym materiałem. Mimo ich relatywnie niewielkiej średnicy, nie ma problemów z komfortem noszenia. Słuchawki są typu zamkniętego, do sprzętu przenośnego predestynuje je też 36-omowa impedancja. Ważą 290 g, a więc mniej więcej tyle, co konkurenci. Wśród dodatków jest też miękki pokrowiec.

Odsłuch

Słuchawki Pioneer HDJ-2000  stanowią "kontrę" dla wielu innych, ponieważ grają kompletnie inaczej niż choćby ATH-AD1000. Audio-Technica brzmią filigranowo, swobodnie i szczegółowo, natomiast Pioneer HDJ-2000 rzucają na szalę dźwięk wręcz potężny, ogromny (w świecie słuchawek), powalający – a czy pasuje to do naszych preferencji i wrażliwości, to już inna sprawa, w każdym razie efekt jest imponujący, zjawisko niemal nadprzyrodzone.

Jak oni to zrobili? Bo nie chodzi o proste wyeksponowanie basu, chociaż zakres ten oczywiście uczestniczy w realizacji planu. Co więcej, Pioneer HDJ-2000 trzymają ten styl również w bardzo dynamicznych nagraniach jak i przy głośnym słuchaniu. Nie "zatykają" się i nie spłaszczają dźwięku. Mają rozmach oraz potencjał jak wielkie kolumny, którymi można by nagłośnić duże pomieszczenie – oczywiście rozumiejąc to w słuchawkowych proporcjach.

Siła basu do pewnego stopnia jest podporą, a do pewnego zaporą dla zakresu średniowysokotonowego; wokale nie mają takiej swobody wyjścia na pierwszy plan jak np. w AKG, a detal nie jest tak błyskotliwy, jak w przypadku Audio-Techniki, ale zasadniczą neutralność i czytelność otrzymujemy na dobrym poziomie. Góra pasma idzie raczej w parze ze średnicą niż próbuje rywalizować z basem, chociaż jest obecna i świeża w charakterze, nie ma tendencji do metalizowania. Zaletą Pioneer HDJ-2000 jest też właśnie wyczyszczenie brzmienia z natręctwa i osłabienie efektu wchodzenia dźwięku do środka głowy.

 

PIONEER HDJ-D2000

  • Produkowany Tak
  • Typ Zamknięte
  • Poduszka Nauszne
  • Masa 290
  • Impedancja (Ω)* 36
  • Ergonomia Przeguby i łączniki umożliwiają dobre dopasowanie.
  • * W przypadku urządzeń testowanych w AUDIO wartość mierzona

Zobacz też:

 
 

Podstawowe dane

  • 1 200 zł

Nasza ocena

  • Wykonanie: Zamknięte słuchawki w nowoczesnym, industrialnoprofesjonalnym stylu z ekspozycją mechaniki i metalu.
  • Brzmienie: Obszerne i potężne, z obfitym i dynamicznym basem.
JBL Everest 700BT

JBL
Everest 700BT

Cena: 899 zł

SENNHEISER HD4.50BTNC

SENNHEISER
HD4.50BTNC

Cena: 899 zł

JAYS u-Jays Wireless

JAYS
u-Jays Wireless

Cena: 850 zł

AUDIO-TECHNICA ATH-SR5BT

AUDIO-TECHNICA
ATH-SR5BT

Cena: 799 zł

 

 

Audio - listopad 2017

Strefa Magazynu

Audio 11/2017

Rynek audio zmienia się szybko i podąża w różnych kierunkach. Zmiany te czasami zaskakują nawet ekspertów i najbardziej doświadczone firmy, dlatego nie chcąc zostać w tyle, coraz częściej reagują one jak najszybciej.

Odbierz prezent

Zamów prenumeratę miesięcznika
Audio, a otrzymasz wybraną
przez siebie płytę z naszej kolekcji!
FOCAL Listen

FOCAL
Listen

Focal zaangażował się w projektowanie słuchawek już kilka lat temu, odnosząc natychmiastowy sukces po wypuszczeniu model...

Newsletter
zapisz się i zyskaj
Zamów newsletter, a co tydzień otrzymasz porcję
wyselekcjonowanych wiadomości ze świata
audio-video i muzyki.
Teraz przy zapisaniu się na
newsletter otrzymasz bieżące
e-wydanie magazynu AUDIO
Okładka Audio