Denon AH-GC20 - budowa
Na zdjęciach i w materiałach prasowych Denon AH-GC20 wyglądają wręcz potężnie. Tymczasem pudełko, w którym miały one dotrzeć do testu, okazało się niepokojąco małe. Wyjąłem z niego niewielkie, czarne, sztywne etui i po odsunięciu suwaka znalazłem sprytnie złożone słuchawki.
Muszle doskonale obejmują uszy, słuchawki od razu "przykleiły się" do mojej głowy. Pałąk okazał się dość ciasny, ale poduszki bardzo sprężyste, a zakres regulacji bardzo szeroki.
Główna jej część to oczywiście wysuwanie metalowej prowadnicy z pałąka, gdzie znajduje się ponumerowana podziałka, by zapamiętać ustawienia. Swoboda ruchu lewo-prawo, góra-dół też jest bardzo duża. Wewnątrz muszli pracują 40-mm przetworniki, a całe słuchawki ważą 280 g.
Poduszki muszli oraz zewnętrzną część pałąka pokryto delikatną, syntetyczną skórą, natomiast we wnętrzu pałąka wykorzystano materiał tekstylny.
Denon AH-GC20 - funkcje
Jak zwykle, większość funkcji znajduje się na prawej muszli. Najbardziej z tyłu, niejako "pod kciukiem", zostały usytuowane dwa manipulatory - jeden do regulacji głośności, drugi do włączania utworów, pauzowania i przeskakiwania do kolejnych i poprzednich ścieżek.
Przycisk włączająco-pauzujący odpowiada też za parowanie BT. Na tej muszli są także gniazda do ładowania i kablowego podłączania audio oraz włącznik aktywnej redukcji szumów.
Obsługę wszystkich funkcji zrealizowano na "twardych" przyciskach. Zlokalizowano je w taki sposób, że użytkownik odkryje je intuicyjnie. Na lewej muszli znajduje się tylko przycisk do odbierania i kończenia rozmów telefonicznych.
Denon AH-GC20 - obsługa
Na lewej muszli widać tylko jeden przycisk - do odbierania rozmów telefonicznych. Denon AH-GC20 mają wyjątkowo prostą obsługę i dużą skuteczność działania wszystkich manipulatorów, niezależnie od standardu (systemu operacyjnego), w którym pracuje sparowane urządzenie.
Niezależnie od aktywnego ANC, w Denonach AH-GC20 zastosowano pasywny system redukcji zniekształceń Clear Voice Capture. Użyto kodeków aptX (aptX Low Latency) i AAC, przepustowość wynosi 4.0. BT w tych słuchawkach może komunikować się z dwoma urządzeniami jednocześnie.
Wewnętrzna, litowo-jonowa bateria wystarcza na 20 godzin pracy w trybie BT, a czas ładowania do pełnej pojemności wynosi zaledwie 3 godziny. Na dołączone akcesoria przeznaczony jest osobny woreczek. Jest tam przewód 2 x mini-jack (3-polowy z dwóch stron), przejściówka z 3,5 mm na 6,3 mm oraz adapter samolotowy.
Odsłuch
Po założeniu słuchawek Denon AH-GC20 na głowę czułem się trochę jak w komorze bezechowej, znakomicie odizolowany od świata zewnętrznego.
Najpierw "na sucho", bez muzyki, sprawdziłem efektywność działania ANC; najlepiej wycinane są częstotliwości niskie, wyżej przenika trochę zakłóceń, ale, co równie ważne, sama muzyka nie podlega dużym zmianom, a można to sprawdzić bardzo łatwo - przełączaniem suwaka ANC z "on" na "off" . Redukcja szumów w Denonie działa więc efektywnie, a zarazem delikatnie.
Dopasowywanie jest standardowe, na prowadnicy pałąka znajdują się cyfry pozwalające ustawiać długość w tej samej pozycji.
Brzmienie też jest nieinwazyjne, jednocześnie dynamiczne, czyste i zrównoważone. Scena jest odsunięta, z dobrymi lokalizacjami, bez tłoku między muzykami czy w samej głowie słuchacza.
Średnica jest trochę ocieplona przez soczysty bas. W AH-GC20 wypracowano kompromis między monumentalnością a kontrolą niskich tonów. Wysokie tony najczęściej były łagodne, w ekstremalnych nagraniach rozbłyskały, ale nie cięły.
Podłączenie kablem spowodowało, że muzycy przysunęli się o kilka kroków do przodu, zwiększyła się objętość i moc.
Grzegorz Rogóż