Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu
ARCAM
rCube

Wyjmując rKostkę z kartonu, wydawało się, że nie będzie zbytnio o czym pisać – ot, sześcian z głośnikami i stacją dokującą... Zastanawiająca była jednak masa urządzenia – waży aż 5 kg! Obudowa ma lakierowany dół i górę oraz cztery boki owinięte tkaniną (dostępna jest w wersji białej z szarym materiałem lub cała czarna). Krawędzie lekko zaokrąglono, widać lekką stylizację w kierunku Apple.

Na górze odnajdujemy uchylną kwadratową klapkę będącą podparciem dla pleców umieszczonego w stacji dokującej iPoda/iPhona, oraz otwierającą dla palców uchwyt, który ułatwia ewentualne przenoszenie całości. Jest tu też dotykowy panel sterowania i malutka dioda wskazująca stan pracy urządzenia.

Z tyłu jest obficiej niż można się było spodziewać: analogowe wejście (mini-jack), wyjścia wideo kompozytowe (RCA) oraz komponentowe (S-Video) - wyprowadzające sygnał z iPodów na TV, przycisk "Bass" regulujący poziom niskich tonów (przydatne zredukowanie, gdy kostkę ustawia się w jakimś kącie lub blisko ściany) oraz gniazdo USB, służące jedynie do instalacji nowego oprogramowania systemowego (firmware), i zasilanie.  Wyjście słuchawkowe? A po co? Słuchawki podłączamy przecież bezpośrednio do iPoda.

Odsłuch

Trudno jednoznacznie i dokładnie stwierdzić, jak Arcam rCube brzmi, ponieważ zależy to w dużym stopniu od miejsca, w którym stoi. Urządzenie gra głównie dźwiękiem odbitym (głośniki są zamontowane po bokach), co ma ogromny wpływ zarówno na siłę niskich częstotliwości, jak i na szerokość sceny (żadne inne urządzenie w tym teście tak nie potrafiło). Stawiając rCube w kącie, otrzymamy najlepsze rezultaty - ściany dosłownie grają, dźwięk jest pełny, mocny, z silnym basem, a jednocześnie obszerny i przestrzenny.

Bas schodzi zadziwiająco nisko, co jest zaletą przy normalnych poziomach głośności, ale może zemścić się przy wysokich poziomach, powodując charczenie – po prostu głośniki są przemęczane zbyt dużymi amplitudami. Może, ale nie musi – z tyłu znajduje się przycisk "obcinający" bas, który warto w takich okolicznościach wykorzystać.

Jedyna sytuacja, w której Arcam rCube się nie sprawdza, to próba zastosowania go jako głośnika komputerowego. Dlaczego? Ponieważ stojąc przed nami na biurku, nie gra "do nas", tylko na boki. Siedząc na wprost znajdujemy się w polu, do którego wysokie częstotliwości docierają z trudem, bas też jest wtedy słaby i pojawia się syndrom "kuchennego radia". To bardziej specyfika urządzenia niż wada, bo wynika z przedstawionego wyboru konstrukcyjnego, służącego bardzo dobremu brzmieniu przy zupełnie innym sposobie ustawienia.

Waldemar (Pegaz) Nowak

Specyfikacja techniczna

ARCAM rCube
Stacja dokująca dla iPoda Nie
Wejścia/wyjścia mini-jack / RCA / S-VIDEO
USB Tak
Wi-Fi
Bluetooth nie
Wymiary: wys./szer./gł., W przypadku urządzeń testowanych w AUDIO wartość mierzona.
Może Cię zainteresować
ARCAM testy
Newsletter image
NEWSLETTER
Subskrybuj,
pobierz e-wydanie AUDIO,
bądź na bieżąco
Close icon
Audio
E-WYDANIE AUDIO
W PREZENCIE!
Zapisz się na subskrypcję naszego newslettera, otrzymasz PDF
NEWSLETTER ZAPISZ SIĘ
Close icon
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta styczeń 2021

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista listopad - grudzień 2020

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio grudzień 2020

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio grudzień 2020

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu