product

CAMBRIDGE AUDIO
DAC MAGIC XS

Na dobry początek obejrzałem sobie spot reklamowy produktu. W pewnym momencie pada tam zdanie, które jest strzałem w dziesiątkę, definiującym problem, który wałkujemy w tym teście: "Ale czy wiesz, że producenci wydają co najwyżej 2 dolary na wyjście słuchawkowe typowego laptopa?" Jak się więc pozbyć problemu miernej jakości wbudowanej karty dźwiękowej przy jednoczesnej chęci korzystania z najwyższej jakości plików leżących na jego dysku? Trzeba ją po prostu ominąć.

Nasza ocena
Wykonanie
Prosty w formie, budzący zaufanie drobiazg z drapanego aluminium - "mały Cambridge".
Funkcjonalność
Maluteńki DAC potrafiący się dobrać przez USB do plików 24 bity/192 kHz w znakomitej cenie.
Brzmienie
Jasne, przestrzenne, lekkie i nieagresywne
Możesz pobrać ten artykuł w formacie
Artykuł pochodzi z Audio

Na starcie przytrafił się mały zgrzyt - podłączyłem Cambridge Audio DacMagic XS do portu USB i po kilku sekundach instalacja się wyłożyła. Już dawno nic takiego mi się nie przytrafiło, wpisuję więc adres strony wsparcia z instrukcji obsługi, a tam komunikat, że takiej nie ma, bo… gdy strona producenta "zorientowała się", że jestem z Polski, to zaczęła się przemądrzać, przekierowując mnie uparcie na stronę polskojęzyczną, która podstrony ma pod innymi adresami. Wszedłem do "Centrum pomocy" na piechotę - tam już wszystko było po angielsku, odetchnąłem z ulgą i zaczęła się zabawa... A wszystko dlatego, że Cambridge Audio postanowiło zaoferować coś specjalnego.

W dużym uproszczeniu Cambridge Audio DacMagic XS potrafi więcej, niż ze standardowego sterownika USB pracującego w Class 1.0 można wycisnąć. Do tej pory standard USB wystarczał z nawiązką, umożliwiając odtwarzanie 24-bitowych plików próbkowanych na poziomie 44,1/48kHz (kontrolka niebieska na XS) i 88,2/96 kHz (kontrolka zielona).

Żeby móc skorzystać z najwyższych parametrów próbkowania 176,4/192 kHz przy 24 bitach, konieczne staje się "przeprogramowanie" portu USB do trybu Class 2.0 poprzez zainstalowanie dedykowanego sterownika "USB Cambridge Audio Class 2.0". Potem jest już z górki - po wskazaniu "CA DacMagicXS 2.0" jako naszego nowego odbiornika musimy jeszcze tylko wejść w jego właściwości i w zakładce "Zaawansowane" wybrać najwyższy poziom próbkowania (pozycja ostatnia).

Przełączanie pomiędzy trybami odbywa się przez jednoczesne naciśnięcie obydwu przycisków głośności - gdy trzy razy mignie niebieska dioda mamy Class 1.0, gdy trzy razy różowa - Class 2.0. Nowy sterownik, poza umożliwieniem słuchania plików Studio Master, zmniejsza jitter i pozwala korzystać z trybu ASIO. Cambridge Audio DacMagic XS współdziała z komputerami Apple i PC z systemem Windows podczas słuchania plików, oglądania filmów i gdy korzystamy z mediów strumieniowych, jak Spotify czy Wimp.

Opisałem ten wątek dość szczegółowo, ponieważ kupując Cambridge Audio DacMagic XS można po prostu nie zorientować się, że da się z niego wycisnąć dwa razy więcej. Przecież gdyby instalacja poszła automatycznie, to mało prawdopodobne, bym zaczął grzebać w dokumentacji, którą trzeba pobrać z sieci. Dołączona do produktu ulotka nawet nie sugeruje, że jest o co powalczyć. Pokazuje tylko procedurę: "wyjmijse, podłączse i używajse" .

Żadnych wskazówek o możliwości zmiany trybu pracy przez naciśnięcie obydwu przycisków... no po prostu nic, co mogłoby nakierować na jakiś trop. Nawet informacja na pudełku jest dla przeciętnego użytkownika nic niemówiącym rebusem - przy najwyższych wartościach samplowania stoi mikroskopijna gwiazdeczka (asterix) odnośnika: "* With Cambridge Audio DacMagic XS in USB Class 2 mode". A który to użytkownik komputera wie, w jakim trybie pracuje jego USB? Część z nich nawet nie orientuje się, jakiej odmiany systemu operacyjnego używa.

Kto z nas wymieniał kiedykolwiek oprogramowanie sterujące jakimś gniazdkiem w komputerze (nie mówię o sterownikach do kart graficznych, bo to przynajmniej gracze wiedzą...)? To te dziurki z tyłu obudowy w ogóle są oprogramowane? To tak, jakby komuś tłumaczyć, że włącznik do światła może mieć firmware... Mam wrażenie, że komuś w Cambridge Audio zabrakło wyobraźni i uznał za oczywiste to, co oczywistym nie jest, więc powiem to jeszcze raz: To utalentowane maleństwo do wykorzystania pełni swoich możliwości WYMAGA zainstalowania dedykowanego sterownika pod Windows.

Odsłuch

No więc (żeby nie zaczynać zdania od "więc") gdy już się uporałem ze sterownikami, a w odtwarzaczu JRiver zostały wybrane nagrania najwyższej jakości i wszystko zaczęło grać... jest moc, przyjemny (nieprzewalony) bas, świetlista góra i ogólnie sporo powietrza - dźwięk dość jasny z lekko wysuniętym środkiem. Mimo takiego bardzo komunikatywnego stylu (idzie w tę stronę jeszcze bardziej niż Beyerdynamic), słuchałem go długo bez zmęczenia.

Waldemar (Pegaz) Nowak

Parametry
CAMBRIDGE AUDIO DAC MAGIC XS
Produkowany Tak
Moc wzmacniacza [W] 150
Przetwornik D/A ESS9023, 192 kH
Stosunek sygnał/szum 103
Separacja 66
Zniekształcenia 0,004
Optymalna impedancja (Ω) >12
Wejścia mikro-USB, słuchawko
Pasmo przenoszenia 20–20
Wymiary: wys./szer./gł., W przypadku urządzeń testowanych w AUDIO wartość mierzona.
CAMBRIDGE AUDIO testy
Dragonfly 1.2
AUDIOQUEST
Dragonfly 1.2
Wzmacniacze słuchawkowe USB

Po raz pierwszy z tym maleństwem zetknąłem się na łamach magazynu "Stereophile" w październiku 2012 i już po wstępnej lekturze artykułu poczułem, że oto patrzę na ważny produkt, który zaznaczy swoją obecność na rynku. Równo rok temu (pod koniec lutego) zacząłem pisać jego własną recenzję, ale wtedy nie było z czym go skonfrontować, więc dałem spokój. Minęło trochę czasu i popatrzcie Państwo, jak się temat rozwinął. Nowa wersja nie różni się wyglądem ani funkcjonalnością od wersji pierwotnej, ale oczywiście czymś się różni... na przykład tym, że jest tańsza!

A 200 p
BEYERDYNAMIC
A 200 p
Wzmacniacze słuchawkowe USB

Beyerdynamic zasadniczo słuchawkami stoi, ale od czasu do czasu popełnia urządzenia im towarzyszące. Tym razem zdecydował się na lansowanie w Europie produktu, który opracował wspólnie z firmą Astell & Kern (tą samą, której znakomity odtwarzacz AK120 recenzowałem w poprzednim numerze "Audio"). Na rynkach, gdzie Astell czuje się mocniej (głównie azjatyckich), kupimy go jako AK10, a tam, gdzie rządzi Beyerdynamic - jako A 200 p.

E18 Kunlun
FIIO
E18 Kunlun
Wzmacniacze słuchawkowe USB

Po pierwsze, E18 ma własne zasilanie, a w związku z tym uniezależnia nas od ciągłego wiszenia na kablu USB, co znaczy, że może iść z nami na spacer. Po drugie, potrafi konwertować i wzmacniać sygnał niemal z dowolnego źródła, o ile można go wydostać stamtąd przez USB (w tym np. ze smartfonów z Androidem). Po trzecie, jest tzw. Power-Bankiem, czyli ma zdolność do gromadzenia sporych zapasów energii i zasilania nią naszych mobilnych odtwarzaczy.

Live Sound & Installation wrzesień 2019

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta październik 2019

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista październik 2019

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio październik 2019

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio październik 2019

Audio

Polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu