Panasonic opracował pierwszy na świecie trójwymiarowy, plazmowy system Full HD*

30 września 2008 Branżowe
Panasonic, wiodąca marka firmy Matsushita Electric Co., opracował pierwszy na świecie trójwymiarowy system plazmowy Full HD, który umożliwia wyświetlanie realistycznych obrazów 3D.

Panasonic, wiodąca marka firmy Matsushita Electric Co., opracował pierwszy na świecie trójwymiarowy system plazmowy Full HD, który umożliwia wyświetlanie realistycznych obrazów 3D. 103-calowy telewizor plazmowy i odtwarzacz Blu-ray, zapewniają obraz Full HD (1920 x 1080 pikseli) lewemu i prawemu oku. Panasonic zaprezentuje system podczas targów CEATEC Japan 2008, które to odbędą się w dniach 30.09-4 października br. w Makuhari Messe.

Ludzie widzą trójwymiarowy obraz ponieważ lewe i prawe oko odbierają nieco inne bodźce wzrokowe. System Panasonic to 103-calowy telewizor plazmowy i odtwarzacz Blu-ray, odtwarzający płyty, na które nagrano lewo- i prawostronne obrazy 1080p Full HD. Zakładając specjalne zsynchronizowane z telewizorem przesłonowe okulary 3D, widz jest w stanie zobaczyć trójwymiarowe obrazy zawierające dwukrotnie większą ilość danych niż zwykły obraz Full HD, wraz z towarzyszącym dźwiękiem przestrzennym. System przetwarza obraz Full HD dla lewego i prawego oka we wszystkich trybach - nagrywania, odtwarzania i wyświetlania.

Poprzednie wyświetlacze 3D przeznaczone na rynek konsumencki, borykały się z wieloma problemami, w tym ze zredukowaną rozdzielczością pionową, wynikającą z metody wyświetlania obrazu 3D. Polegała ona na podziale linii pomiędzy lewe i prawe oko, co powodowało utratę pikseli spowodowaną ściskaniem dwóch (lewego i prawego) obrazów w miejscu umożliwiającym umieszczenie i przekazanie danych o wartości charakteryzującej tylko jeden. Dotychczas nie było na rynku systemu, który wyświetlał obraz o jakości równie dobrej, jak oryginalne filmy 3D z Hollywood.

Panasonic opracował następujące technologie dla nowego systemu:

• Wyświetlacz plazmowy: wykorzystano w pełni możliwości paneli plazmowych Panasonic, które zapewniają znakomity czas odświeżania, by stworzyć system, który wyświetla obrazy dla lewego i prawego oka, w trybie Full HD.
• Płyta Blu-ray: używając technologii dysków optycznych od wielu lat rozwijanej w Panasonic oraz technologii authoringu opracowanej przez Panasonic Hollywood Laboratory (PHL), możliwe stało się nagranie obrazu 3D - odpowiednio lewego i prawego, w rozdzielczości 1080p Full HD - na standardową płytę Blu-ray.
• Odtwarzacz Blu-ray: Panasonic opracował technologię, która pozwala w czasie rzeczywistym dekodować lewe i prawe dane obrazu Full HD nagrane na płycie Blu-ray.
• Obraz 3D: Panasonic stworzył materiał filmowy 3D, który pozwala widzom zobaczyć fascynujące obrazy w trzech wymiarach, w tym sportowców podczas Igrzysk Olimpijskich, czy filmy animowane z Hollywood. Będą one pokazywane w specjalnym kinie ustawionym na stoisku Panasonic w Hali 3 podczas CEATEC JAPAN 2008.

Panasonic będzie promował system 3D poprzez standaryzację formatu 3D w Blu-ray Disc Association (BDA), we współpracy ze studiami filmowymi w Hollywood oraz producentami elektroniki konsumenckiej, którzy są stowarzyszeni w BDA w celu umożliwienia konsumentom oglądania obrazów 3D w zaciszu własnych domów.

System jest prototypem, jego cena rynkowa nie została na razie ustalona.

* Pierwszy na świecie system wyświetlający realistyczne obrazy 3D poprzez dostarczanie obrazu Full HD dla lewego i prawego, stan na 22 września, 2008 roku.

Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta maj 2024

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2022

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio grudzień 2024

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu