W uzasadnieniu nagrody jury podkreśliło, że "jeśli kochasz film, jest to sala kinowa dla Ciebie". Właścicielem kina jest prawdziwy koneser i entuzjasta sztuki filmowej, więc poprzeczka postawiona była naprawdę wysoko.
"Musieliśmy zaprojektować i dokonać instalacji bezbłędnej pod względem akustyki, dźwięku i obrazu. Co więcej to wokół kina powstał projekt całej rezydencji" – powiedział Jacek Szul z Art Cinema.
Jak wygląda sala kinowa? Składa się z trzech pomieszczeń. Pierwsze to wejście, które przypomina tradycyjne stoisko z biletami hollywoodzkiego kina. Dalej znajduje bar połączony ze strefą systemu multiroom z odsłuchem z kina i podglądem obrazu na telewizorze.
Wreszcie – część najważniejsza, do której prowadzą wyciszone drzwi. Tak jak wymagał tego inwestor, w pomieszczeniu wyeliminowano wszelkie akustyczne niedoskonałości przy pomocy pochłaniających paneli akustycznych. W rogach umieszczono pułapki basowe, zaś podłogę pokryto specjalnym materiałem. Zastosowanie systemu Crestron pozwala na integrację z pozostałymi częściami domu i z kina można sterować oświetleniem, systemami bezpieczeństwa, zarządzania energią i monitoringu – wszystko sterowane ze zindywidualizowanego interfejsu użytkownika.
***
CEDIA (Custom Electronic Design and Installation Association) to międzynarodowa organizacja zrzeszająca ponad 3 500 firm zajmujących się projektowaniem i instalacją inteligentnych systemów oraz rozwiązań audio-wideo w domach. Każdego roku członkowie organizacji z regionu EMEA zgłaszają swoje najlepsze projekty, które następnie oceniane są przez panel niezależnych ekspertów. Nagradzana jest najwyższa jakość systemów oraz ich integracja i instalacja. W tym roku zgłoszono 120 projektów z 17 krajów.