Wzmacniacz zintegrowany Gryphon Diablo 300

04 grudnia 2015 Sprzęt

Gryphon Diablo 300 to udoskonalony pod każdym względem niż swój poprzednik wzmacniacz zintegrowany, który dysponuje większą mocą i czystszym dźwiękiem. Dostępny w sprzedaży.

Podczas projektowania Diablo 300 inżynierowie Gryphona mieli wykorzystali komponenty i technologiczne rozwiązania opracowane na potrzeby przedwzmacniacza Gryphon Pandora i końcówki mocy Mephisto.

Przejrzysta, w pełni zbalansowana topologia tłumika głośności wykorzystuje dwa wejścia zbalansowane. W przeciwieństwie do większości stosowanych układów ze stałą regulacją głośności, które zazwyczaj opierają się na dziesiątkach rezystorów w torze sygnałowym, Gryphon Diablo 300 wykorzystuje nie więcej niż dwa dla danego poziomu.

Szerokie pasmo przenoszenia Diablo 300 rozciąga się od 0,5 Hz do 350 kHz, a ogromna moc wyjściowa urządzenia, 300 W (8 Ω), stanowi 25-procentowy wzrost w porównaniu z modelem Diablo.

Wydajność prądowa wzmacniacza pozwala podwoić moc wyjściową do 600 W przy 4 Ω i potężnych 950 W przy 2 Ω. Urządzenie z łatwością będzie więc współpracowało z nawet najbardziej wymagającymi kolumnami głośnikowymi.

Wzmacniacz zintegrowany Gryphon Diablo 300

Wzmacniacz zintegrowany Gryphon Diablo 300

Gryphon Diablo 300 - bogatsza funkcjonalność

Gryphon Diablo 300 pozwala nam w prosty sposób rozszerzyć jego funkcjonalność. Możemy bowiem rozbudować swój egzemplarz o specjalnie zaprojektowany moduł przetwornika C/A PCM/DSD oraz przedwzmacniacz gramofonowy.

Pierwszy z układów wykorzystuje rozwiązanie zastosowane w wielokrotnie nagradzanym modelu Gryphon Kalliope. Opcjonalny moduł wzbogaca Diablo 300 o pięć cyfrowych wejść (USB, zbalansowane AES 115 Ω, optyczne i dwa S/PDIF 75 Ω).

Złącze USB obsługuje pliki PCM (aż do 384 kHz/32 bitów) oraz DSD (Windows OS aż do DSD512, Mac OS aż do DSD128, Linux OS do DSD128 DoP). Pozostałe cyfrowe wejścia obsługują format PCM aż do 192 kHz/24 bitów. Przedwzmacniacz gramofonowy to ukłon w stronę tych, którzy chcą kontynuować swoją przygodę z analogową muzyką z płyt winylowych. Moduł przedwzmacniacza obsługuje zarówno wkładki MM, jak i MC.

Diablo 300 może pochwalić się zapasem mocy gromadzonym w kondensatorach o pojemności 68 000 μF. Do efektywnego tłumienia zakłóceń urządzenie wykorzystuje indywidualne stabilizatory dla zasilania lokalnych układów niskonapięciowych w odróżnieniu od Diablo, w którym zastosowano układy wykorzystujące jedynie diody Zenera.

Wzmacniacz zintegrowany Gryphon Diablo 300

Wzmacniacz zintegrowany Gryphon Diablo 300

Wzmacniacz zintegrowany Gryphon Diablo 300

Ze względu na to, że najnowsza konstrukcja pracuje bez ujemnego sprzężenia zwrotnego, Gryphon Diablo 300 jest pozbawiony wewnętrznego opóźnienia czasowego, spowodowanego przez przesyłanie sygnału wyjściowego do wejścia poprzez pętlę porównawczą i skutkującego zniekształceniem intermodulacyjnym pomiędzy przesunięciem sygnałów w czasie.

Zasilanie dla różnych stopni wzmocnienia wykorzystuje wyłącznie polipropylenowe kondensatory sprzęgające, które pracują równolegle z wysokiej klasy kondensatorami elektrolitycznymi. Aby rozproszyć ciepło generowane przez mocniejszy wzmacniacz, Gryphon Diablo 300 został wyposażony w radiatory o dwukrotnie większej powierzchni w porównaniu ze swoim poprzednikiem.

Wydajne radiatory zostały wkomponowane w zewnętrzną stylistykę urządzenia, dzięki czemu wzornictwo Diablo 300 wykracza poza przeciętny, niczym nie wyróżniający się laboratoryjny styl wielu high-endowych konstrukcji.

Gryphon Diablo 300 - obsługa

Gryphon Diablo 300 jest obsługiwany z poziomu przedniego panelu, za pomocą dotykowych przycisków i menu programowego, które pozwala spersonalizować kluczowe funkcje. Na dużym, alfanumerycznym wyświetlaczu fluorescencyjnym jest widoczna nazwa aktywnego wejścia i ustawiony poziom głośności. Źródłom wejściowym można nadać własne nazwy o długości do ośmiu znaków. Wszystkie funkcje są dostępne również z poziomu pilota zdalnego sterowania. Atutem modelu Diablo 300 jest także możliwość zaktualizowania oprogramowania.

Urządzenie jest wyposażone w pełnozakresowe wyjście dla subwoofera, co pozwala wykorzystywać wzmacniacz w konfiguracji kina domowego bez pogarszania wydajności stereo. Przepustowość AV pozwala wzmacniaczowi dostarczać sygnał do dwóch głównych kanałów bez potrzeby przełączania przewodów lub ponownego kalibrowania systemu w przypadku przełączania pomiędzy pracą w trybie stereo i wielokanałowym.

Wzmacniacz zintegrowany Gryphon Diablo 300

Wzmacniacz zintegrowany Gryphon Diablo 300

Wzmacniacz zintegrowany Gryphon Diablo 300

Gryphon Diablo 300 umożliwia automatyczne dopasowanie poziomu wejścia, aby chronić uszy użytkownika i sprzęt podczas przełączania pomiędzy źródłami o różnych poziomach wyjściowych. Dalszą ochronę zapewnia możliwość ustawienia (w menu) stałego poziomu początkowego i stałego poziomu maksymalnego. Inteligentny, nieinwazyjny system ochronny nieustannie monitoruje stan pracy i w przypadku nieoczekiwanych problemów szybko i bezpiecznie wyłącza urządzenie.

Gryphon Diablo 300 jest wyposażony w przygotowane specjalnie dla Gryphona zaciski głośnikowe, obsługujące gołe przewody, widełki i banany, a także w wejścia i wyjścia 12 V, umożliwiające integrację z domową automatyką.

Wzmacniacz już jest dostępny w sprzedaży. Poglądowa cena detaliczna urządzenia wynosi 53 999 zł. Wersja z przetwornikiem C/A i przedwzmacniaczem gramofonowym kosztuje 81 599 zł.

Dane techniczne:

- Moc wyjściowa (RMS) na kanał 300 W (8 Ω); 950 W (2 Ω)
- Stosunek S/N nieważony, 20-20 000 Hz <-85
- Stosunek S/N ważony, A-ważony <-88
- Zniekształcenia (THD + N) <0,1%
- Czułość wejścia 0,617 V
- Wzmocnienie +38 dB
- Pasmo przenoszenia (-3 dB) 0-350 kHz
- Separacja kanałów >120 dB
- Impedancja wejścia, zbalansowane (20-20 000 Hz) 40 kΩ
- Impedancja wejścia, single ended (20-20 000 Hz) 20 kΩ
- Impedancja wyjścia (20-20 000 Hz) 0,019 Ω
- Zużycie energii (tryb czuwania) <0,5 W
- Zużycie energii (maksymalne) 1900 W
- Wymiary (S x W x G) 480 x 235 x 460 mm
- Waga 38,1 kg

Źródło: Audio Klan

GRYPHON testy
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta maj 2024

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2022

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio listopad 2024

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu